صفحه نخست | آرشيو مطالب | پروفایل مدیر English / العربیة / French
Translate This Page To English
تبدیل هذه الصفحة إلی لسان العربیة
Traduire cette page en français

اندازه قلم: گ گ گ
:تغییر رنگ
از این قسمت می توانید رنگ این صفحه را سفارشی سازی نمایید. تنها بر روی رنگ مورد علاقه ی خود کلیک کنید.

 • سر دفتر
 • اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • صندوق پیام ها
 • صندوق پیام های پایگاه محلی برای نظرات کلی شما پیرامون پایگاه با نمایش عمومی
 • آخرین مطالب
 • مشاهده عناوین آخرین مطالب ارسال شده
 • تماس با ما
 • ارتباط مستقیم با فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیا

آدرس سایت اصلی پایگاه 
موضوع: گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص) یکشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۰ 19:5
آدرس سایت اصلی پایگاه
 
 


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

جعبه سیاه چیست ؟ چه رنگی است ؟  
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات پنجشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ 21:4
جعبه سیاه چیست ؟ چه رنگی است ؟

جعبه سیاه هواپیما ها در حقیقت یک جعبه نارنجی رنگ است که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. چیزی که به آن جعبه سیاه هواپیما گفته می شود در واقع مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی ضبط صدا و اطلاعات پروازی است که درون جعبه ای به رنگ نارنجی قرار دارد و در قسمت عقب هواپیما نصب می شود.نصب جعبه در عقب هواپیما احتمال آسیب دیدن آن را تا حد امکان پایین می آورد و رنگ نارنجی روشن آن، پیدا کردنش را در میان انبوه بقایای پراکنده هواپیما آسان می سازد.

گیرنده های متصل به این جعبه که صدا و اطلاعات را برای آن می آورند در سراسر هواپیما پراکنده اند و می توانند بیش از ۸۰ پارامتر پروازی و تمامی مکالمات کابین خلبان را لحظه به لحظه ثبت کرده و برای ضبط به جعبه سیاه ارسال کنند.

قسمت اصلی این جعبه (که باید بعد از سانحه سالم بماند) حافظه آن است که می تواند حداکثر ۲ ساعت مکالمات کابین و ۲۵ ساعت اطلاعات پروازی را ثبت و ذخیره کند. این قسمت حافظه مقاوم در برابر سانحه (CSMU) نامیده می شود. CSMU شامل واحدهای مغناطیسی یا دیجیتالی حافظه است که در یک استوانه مقاوم قرار داده شده و درون جعبه در کنار تجهیزات الکترونیکی دریافت و ضبط اطلاعات نصب می شود.
اما این حافظه ی ظریف چطور فشارها و حرارت ناشی از انفجار یا سانحه را تحمل می کند؟


یک لایه ی نازک آلومینیوم، اولین پوششی است که مستقیما ً کارت های حافظه را احاطه می کند. بلافاصله روی آن لایه ای به ضخامت ۲٫۵ سانتی متر از سیلیس خشک (که عایق حرارتی بسیار خوبی است) قرار می گیرد تا حافظه را از حرارت ناشی از انفجارهای پس از سانحه حفظ کند. در نهایت، مقاومت مکانیکی در برابر ضربه ها و فشارهای شدید بر عهده لایه ای به ضخامت ۷ میلی متر از فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم است که مانند زره روی بخش عایق کشیده می شود.

اما چنین مجموعه ای هنوز باید آزمایش های سنگین و ویژه ای را از سر بگذراند تا توانایی آن برای محافظت از اطلاعات به اثبات برسد. این آزمایش ها معمولا ً به صورت زیر هستند:

• آزمایش برخورد:
واحد CSMU با شتاب ۳۴۰۰g (که به وسیله ی یک تفنگ هوا ایجاد می شود) به یک هدف آلومینیومی اصابت می کند و به این ترتیب تحت تاثیر نیروی ۳۴۰۰ برابر وزنش قرار می گیرد.

• آزمایش سقوط جسم تیز:
آزمایش کننده ها برای امتحان مقاومت نفوذی استوانه، یک وزنه ۲۳۰ کیلوگرمی را که یک میخ فولادی به قطر ۶ میلی متر به زیر آن متصل است از ارتفاع ۳۰ متری روی استوانه می اندازند.

• آزمایش فشار ایستا:
به مدت ۵ دقیقه فشاری معادل ۳۵ مگا پاسکال یا چیزی حدود ۳۵۰ برابر فشار اتمسفر را بر هر یک از ۶ سوی استوانه وارد می کنند.• آزمایش آتش:
واحد CSMU در یک گوی آتش به دمای ۱۱۰۰ درجه که با سه مشعل پروپان ایجاد می شود قرار می گیرد. طبق استاندارد های هواپیمائی، CSMU باید بتواند چنین حرارتی را به مدت یک ساعت تحمل کند.

• آزمایش مقاومت در برابر فشار آب:
CSMU به مدت ۲۴ ساعت در یک تانکر آب پر فشار (که محیطی شبیه عمق دریاست) قرار داده می شود.

• آزمایش مقاومت در برابر خردگی:
CSMU سی روز در یک تانکر آب نمک غوطه ور می شود.

• آزمایش مقاومت در برابر مایعات:
اجزاء مختلف CSMU درون انواع مایعات هواپیمائی مانند سوخت جت، روان کننده ها و آتش خاموش کن ها قرار داده می شود


تنها پس از پشت سر گذاشتن همه ی این آزمایش هاست که CSMU شایستگی نصب در جعبه ی سیاه هواپیما را پیدا می کند. بی خود نیست که هر جعبه ی سیاه (با اینکه تجهیزات الکترونیکی چندان پیچیده ای ندارد) تا ۱۵۰۰۰ دلار قیمت دارد.منبع: مجله ی سیمرغ


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

چسب زخم 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ 20:6
کدام چسب زخم بهتر است؟

چشمتان روز بد نبیند. چند روز پیش مشغول خرد کردن کلم بودم که کناره چاقو به انگشتم گرفت و برید. فورا دست از کار کشیدم. دستم را شستم و یک دستمال کاغذی روی آن گذاشتم تا خونش بند بیاید...

از آنجا که میهمان داشتم، هنوز خیلی از کارهایم باقی مانده بود. ناچارا دنبال چسب زخم گشتم تا روی زخمم را ببندم. چند روز پیش داخل مترو از دخترکی یک بسته چسب زخم خریده بودم. خوشحال یکی از آنها را جدا کردم و کاغذش را کندم و چسب را دقیقا روی زخمم چسباندم و به باقی کارهایم رسیدم. اوضاع خوب پیش می رفت. میهمان ها رفتند و آخر شب احساس کردم چسب زخم که پی شست وشوها خیس خورده بود برایم ناراحت کننده است. آن را باز کردم تا کمی زخمم هوا بخورد اما این تازه اول ماجرا بود. فکر کنم نسبت به چسب زخم آلرژی داشتم چون طول شب مدام انگشتم دچار خارش می شد و صبح قرمز و متورم شده بود و زیر پوستم پر از دانه های ریز شده بود.

این تجربه بد، انگیزه ای شد تا در رابطه با چسب زخم گفت وگویی با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و مو انجام دهم.


▪ حین خرید یا استفاده از چسب زخم باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهم ترین مساله این است که چسب زخم استریل باشد. چسب زخم ها یک لایه محافظ دارند که معمولا پارچه ای است و جلوی خفه شدن پوست و مرطوب شدن زیاد آن را می گیرد. به عبارتی چسب زخم باید توانایی گرفتن رطوبت از پوست و تبادل هوا را داشته باشد. نکته مهم تر اینکه درون آن مواد آلرژی زا و تحریک کننده پوست به کار نرفته باشد. چسب برای زخم کار بخیه را انجام می دهد. یعنی دو لبه زخم را کنار هم قرار می دهد و باعث می شود زخم خود به خود ترمیم شود.


▪ چسب زخم های مختلفی در بازار موجود است. انواع پارچه ای، نایلونی و حتی گیاهی، کدام نوع مناسب تر است؟

این موضوع سیلقه ای است. چسب زخم های نایلونی طی شست وشو خیس نمی شود و دوام آن بیشتر است. چسب های پارچه ای با شست وشو خیس می شوند و خود خیسی برای زخم مضر است. بهترین نوع چسب زخم نوعی است که لایه زیرین آن که با پوست در تماس است، پارچه ای باشد تا زخم را خشک نگه دارد و لایه خارجی نایلونی باشد تا در اثر تماس با آب سریع خیس نشود. در غیر این صورت یا فرد مجبور است مرتبا چسب را تعویض کند یا اگر خیسی باقی بماند سبب متورم شدن لایه شاخی پوست می شود.


▪ چسب زخم هایی که با عنوان چسب زخم آلوئه ورا یا جلبک دریایی به فروش می رسد، می تواند در بهبود بهتر زخم موثر باشد؟


خیر. ترکیبات گیاهی نقش چندانی در بهبود ندارد. شما به هر وسیله ای بتوانید ۲۴ ساعت زخم را لب به لب نگه دارید، پروسه ترمیم به شکل طبیعی اتفاق می افتد.


▪ استفاده نابه جا از چسب زخم به طور نمونه برای بستن زخم های عمیق چه مشکلی پیش می آورد؟

بعد از ۶ ماه اسکار و جوشگاه زخم قابل مشاهده است.


▪ از آنجا بفهمیم یک چسب زخم آلرژی زا است؟ آیا برچسب خاصی روی آن وجود دارد؟

آلرژی یعنی واکنشی که بدن افراد به مواد خارجی می دهد. یک مقدار از این آلرژی به دلیل ایراد چسب هاست و به این دلیل بروز می کند که در چسب از مواد آلرژی زا استفاده شده، یک مقدار هم به خود فرد مربوط می شود. بهتر است چسب زخم حتما از داروخانه های معتبر تهیه شود. چسب زخم هایی که دوره گردها می فروشند کمی ناخالصی دارند و شانس ابتلا به آلرژی را در افراد بالا می برند. افرادی هم که مستعد ابتلا به آلرژی هستند بهتر است از چسب های ضدآلرژی استفاده کنند. این چسب ها از کاغذ های خاصی تهیه شده و مواد آنها کاملا استاندارد است و با عنوان چسب ضدحساسیت به فروش می رسند.


▪ باند سفیدی که داخل چسب است از مواد خاصی تشکیل شده است؟

بله. بیشتر از زینک است. در ضمن جذب کننده خوب رطوبت است و به ترمیم کمک می کند. حتما باید این باند سفید روی زخم قرار بگیرد تا نوار چسب مستقیما روی زخم قرار نگیرد.


▪ آقای دکتر! زخم ها به چند دسته تقسیم می شوند؟


وقتی از زخم پوست صحبت می کنیم یعنی قوام و دوام طبیعی پوست به وسیله یک شی تیز یا غیرتیز از بین رفته است. پوست از لایه های مختلفی ایجاد شده، لایه سطحی اپیدرم، لایه داخلی درم و لایه تحتانی چربی زیر پوست است. ضایعاتی که اپیدرم را از بین می برند به خراش های پوستی معروف اند و به خون ریزی ختم نمی شوند. این ضایعه ها به شرطی که مراقبت کنیم تا عفونت نکنند یا با مواد حساسیت زا تماس پیدا نکنند، خودبه خود بهبود پیدا می کنند و عارضه ای ندارند.

ولی ضایعاتی که به خون ریزی ختم می شوند ۲ دسته اند، یا سطحی اند و درم را تنها تخریب کرده اند یا عمیق هستند یا با وسایل برنده غیرتمیز ایجاد شده اند. در مورد زخم های سطحی؛ اگر با یک وسیله ما لبه های زخم را به هم وصل کنیم و شرایط استریل باشد، زخم بهبود پیدا می کند و جای آن باقی نمی ماند. در مورد زخم های عمیق ریسک عفونت وجود دارد و خیلی مهم است که به وسیله سرم نمکی تمیز شسته شوند و اگر عمیق است و در نواحی تحت فشار قرار دارد، لازم است بخیه شود تا کمترین اسکار را به جا بگذارد.

▪ برای چه نوع زخم هایی می توان از چسب زخم استفاده کرد؟

چسب زخم برای زخم های تمیز و سطحی کاربرد دارد.


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

طریقه بانداژ دست و پا 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ 13:57

طریقه بانداژ دست و پاطریقه بانداژ دست

بانداژ ساعد

از یک باند کناربافت 5/7 سانتی‌متری استفاده کنید. ابتدای باند را روی مچ دست قرار داده و 2 بار دور مچ بچرخانید تا سر باند ثابت بماند. باند را از پایین به سمت بالا به طرف آرنج به صورت اریب، طوری که هر دور باند دوسوم از دور قبلی را بپوشاند، ببندید. در انتها، باند را در بالای ساعد با چسب یا سنجاق ثابت کنید. بانداژ ساق پا نیز به همین روش است.

توجه

بانداژ باید به صورت اریب بسته شود. پیچش حلقوی باند به دور عضو می‌تواند عروق خونی را مسدود کند. اگر باند را از بالا به پایین عضو ببندید، بانداژ شل و پانسمان در معرض عوامل میکروبی قرار خواهد گرفت، بنابراین همیشه باندپیچی را از قسمت باریک‌تر عضو شروع کنید.

بانداژ آرنج

از یک باند کنار بافت 5/7 سانتی‌متری استفاده کنید. آرنج را خم نموده و در وضعیت مناسب حال خود قرار دهید. ابتدای باند را روی آرنج قرار داده و 2 بار دور آرنج بچرخانید تا سر باند ثابت بماند. ادامه باند را یک دور به صورت اریب به دور بازو بپیچانید. سپس باند را از روی آرنج رد کرده و یک دور اریب به دور ساعد بپیچانید. این روش را تا زمانی که سطح پانسمان پوشیده شود ادامه دهید. در آخر انتهای باند را بالای بازو ثابت کنید. بانداژ زانو نیز به همین روش بسته می‌شود، با این تفاوت که سایز باند زانو باید 10 یا 15 سانتی متری باشد.

اگر باند را از بالا به پایین عضو ببندید، بانداژ شل و پانسمان در معرض عوامل میکروبی قرار خواهد گرفت،بنابراین همیشه باندپیچی را از قسمت باریک‌تر عضو شروع کنید

بانداژ کف دست

از یک باند کنار بافت 5 سانتی‌متری استفاده کنید. ابتدا سر باند را زیر یا روی مچ دست قرار دهید و 2 بار دور مچ بچرخانید تا سر باند ثابت بماند. ادامه باند را از روی دست به طرف انگشت کوچک و سپس زیر انگشتان برده و از بین 2 انگشت شست و سبابه رد کنید. بعد آن را از روی دست به صورت اریب به بالا برده و دور مچ دست بچرخانید. به این کار ادامه دهید تا پانسمان به خوبی پوشانده شود. در آخر انتهای باند را روی مچ ثابت کنید. بانداژ کف پا نیز به همین روش است.

بانداژ جداگانه انگشتان دست

از یک باند کنار بافت 5/2 سانتی‌متری استفاده کنید. ابتدا سر باند را زیر مچ قرار داده و 2 بار دور مچ بچرخانید تا سر باند ثابت بماند. ادامه باند را از روی دست عبور داده و به سمت نوک انگشت مورد نظر حرکت دهید. باند را از نوک انگشت به سمت پایین انگشت به صورت اریب بانداژ کرده و در ادامه، باند را مجدد از روی دست عبور دهید و در قسمت مچ ثابت کنید. بانداژ انگشتان پا نیز به همین روش است.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

اگزما 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ 13:43

اگزما را خودتان درمان کنید

اگزما نوعی عارضه پوستی محسوب می شود که می تواند در مدت زمانی کوتاه پیشرفت کند و سلامت پوست بدن انسان را به خطر بیندازد. واژه اگزما از زبان یونان باستان گرفته شده و به معنی «کورک و جوش های پوستی»است. طبق آمار های که هم به دست آمده، یک نفر از هر 5 کودک و همچنین یک نفر از هر 10 بزرگسال به این عارضه مبتلا می شوند.

نحوه شیوع بیماری به هنگام شیوع اگزما، پوست حالت خارش، خشکی و تورم به خودمی گیرد و در بیشتر مواقع قرمز رنگ و دردناک می شود. در برخی مواقع ممکن است این تورم های پوستی بسیار دردناک و شدید شود و خونریزی از پوست بیمار را به همراه داشته باشد. اگزما می تواند درهر قسمتی از بدن شیوع پیدا کند، اما به هر حال منطقه هایی که بیشتر احتمال بروز این بیماری برای آنها وجود دارد شامل آرنج، مچ دست و پشت زانوها می شود. ممکن است این عارضه بر روی صورت بچه ها یا به عبارت دیگر بر روی گونه های آنها نمایان شود.

انواع مختلف اگزما به طور کلی دو نوع مختلف اگزما تاکنون شناسایی شده است که نوع اتصالی و نوع ATOPIC نام گرفته اند. معمولی ترین نوع اگزما که احتمال شیوع آن هم بیشتر است ATOPIC نام دارد. این نوع عارضه پوستی بیشتر در دوران کودکی و به خصوص زمانی که کودکان در سنین رشد قرار دارند بروز می کند، اما در عین حال ممکن است پس از گذشت چند سال و رسیدن به سنین بزرگسالی باز هم فرد شاهد این بیماری باشد. ممکن است این عارضه در بین اعضای یک خانواده نیز شیوع یابد و آنها را نیز مبتلا کند.

نوع دیگری از اگزما که می توان آن را در تمامی سنین شاهد بود بیشتر سراغ بزرگسالان می رود. این بیماری می تواند پس از تماس و اتصال فرد با اشیایی که به آنها حساسیت دارد، بروز کند. موادی نظیر نیکل، پاک کننده های غیر صابونی، صابون ها، خوشبو کننده ها و ... می توانند باعث بروز اگزما شوند. اگرچه اگزما در حالت های دیگری هم شیوع پیدا می کند، اما در عین حال این دو مورد از همه مهمتر بوده و می توان حالت های دیگر را نیز در این دو بخش جای داد.

عواملی که اگزما را شدیدتر می کنند بسیاری از افرادی که به اگزما مبتلا هستند بر این باورند که برخی کارها می تواند این بیماری را در آنها تشدید کند. این عوامل تشدید کننده بیماری که به صورت علمی هم ثابت شده اند شامل استرس های روحی و جسمی و عادت ماهانه برای خانم ها می باشد.

انواع مختلف بیماری ها

- برخی از انواع غذاها - تغییرات آب و هوایی

پیشگیری از اگزما در افراد بسیار دشوار است، اما در عین حال روش های گوناگونی وجود دارد که افراد با استفاده از آن می توانند خود را در مقابل این عارضه ایمن کنند و به هنگام ابتلا، ظرف مدت زمانی کوتاه درمان شوند. آخرین بررسی هایی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد، نوعی باکتری که در حالت عادی در پوست همه افراد زندگی می کند و STAPHYLOCOCCUS نام دارد به عنوان عامل اصلی در بروز این بیماری محسوب می شود. خاراندن پوست به هنگام ابتلا به اگزما می تواند لایه بیرونی پوست را از بین ببرد و راه ورود این باکتری ها به بدن را آزاد کند.

درمان های اگزما بهترین درمان هایی که برای بیماری اگزما وجود دارد شامل کرم های نرم کننده، پمادها، نرم کننده های مایع برای شستشوی محل مورد نظر، کرم های آنتی بیوتیکی و ... می شود. اگر محل بروز اگزما بر روی پوست شما بسیار خارش دارد و پس از مصرف داروهای یاد شده هنوز درمان نشده است، باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگرچه بیماری اگزما نمی تواند به طور کامل درمان شود، می توان آن را در حالتی نگه داشت که بیشتر پیشرفت نکند. به هر حال هر فردی می تواند با نخاراندن پوست، کاهش استرس، دوری از عوامل بروز اگزما، استفاده از روش های درمانی موجود و ... خود را در مقابل این عارضه ایمن کند.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آخرین نوشابه 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ 13:45

نوشابه آخر!

*اتفاقاتی که پس از خوردن نوشابه برای ما می افتد:

۱۰ دقیقه بعد: ۱۰قاشق چای خوری شکروارد بدنتان می شود.میدانید چرا با وجودخوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند. 

۲۰دقیقه بعد:  قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود. کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.   

۴۰ دقیقه بعد:  حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهای چشمتان گشاد می شود، فشار خونتان بالامی رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شود تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند. 

 ۴۵ دقیقه بعد:  ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سر خوشی ایجاد می کنند، تحریک می شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود. 

۶۰ دقیقه بعد:  اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.        

مدتی بعد:  کافئین درنقش یک داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل می شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادراردفع می شود و به همراه آن مقادیرزیادی آب،سدیم و دیگرالکترولیت ها نیز از دست می رود.

مدتی بعد تر:  کم کم آن غوغایی که در بدن تان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می شوید یا خیلی کرخت و بی حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که مـی شـد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر  کافئین هم از بین می رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می کنید...  

تهیه شده توسط                     

گروه امداد و نجات پایگاه بسیج خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

انتشار مواد رادیواکتیو  
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۰ 20:48

 انتشار مواد رادیواکتیو

مواد راديولوژيكي، كه اغلب «بمب اتمي» يا «بمب راديواكتيو» ناميده مي‌شود، تركيبي از مواد انفجاري متداول و غيراتمي مثل يك بمب همراه با مواد راديواكتيويته است و به نحوي طراحي و تعبيه مي‌شود كه مقدار زيادي مواد خطرناك و زيان آور را در منطقه مورد هدف منتشر وپراكنده مي سازد. در ضمن مواد راديواكتيو موجود در مواد راديولوژيكي به شكل گسترده‌اي در طب، كشاورزي، صنعت و در امر تحقيق و پژوهش به كار مي‌روند همچنين دستيابي به آن به مراتب آسان‌تر از سلاح‌هاي غني‌شده پلوتونيوم و اورانيوم مي‌باشد.هدف اصلي در استفاده از مواد راديواكتيو، ايجاد ترس رواني و بروز آشفتگي اقتصادي در جامعه است. برخي از اين مواد و ابزار بخاطر برخورد و نزديكي با مواد راديواكتيو مي‌توانند مهلك و كشنده باشند و به دليل سرعت بالاي تخليه مواد آلوده به مواد راديو اكتيو و نيز استقرار افراد در پناهگاه‌ها، شمار كشته و مجروحين از يك انفجار بمب رايج و غيراتمي عمدتاً بيشتر مي‌باشد.آلوده شدن منطقه به مواد راديواكتيو به اندازه، بزرگي، سطح منطقه، ميزان مواد راديواكتيو، انحراف بمب، ميزان وحجم مواد موجود در بمب، كيفيت و كميت مواد موجود در بمب، شرايط آب وهوايي محلي، باد و بارش بستگي دارد. درطول روند پاكسازي، مردم مناطق آلوده بايد براي ماه‌ها به مناطق غيرآلوده منتقل شوند.

اقدامات قبل از انتشار مواد راديواكتيو

به دليل طولاني شدن احتمال وجود خطر، لوازم و تجهيزات خود را براي مدت دو هفته با خود برداريد. پناه‌گرفتن درطول وقوع حادثه امري كاملا ضروري است.

دركل دو نوع پناهگاه داريم: پناهگاه براي مواقع انفجار و ديگري براي ريزش اتمسفري تشعشعات.

سرپناه براي مواقع انفجار هسته‌اي:

اين پناهگاه بطور خاص براي محافظت در برابر فشار موج ناشي از انفجار، آتش‌سوزي، گرما و حرارت و تشعشعات اوليه يك انفجار هسته‌اي ساخته‌ مي‌شود. بايد گفت حتي ساخت يك چنين پناهگاهي تاب مقاومت در برابر ضربه مستقيم ناشي از يك انفجار هسته‌اي را ندارد.

سرپناه براي مواقع بارش تشعشعات راديواكتيو:

نيازي نيست كه اين پناهگاه الزاماً براي محافظت در برابر اشعه راديواكتيو ساخته شود. هر مكان امني كه داراي ديوار و سقف محكم و كلفت باشد براي دفع تشعشعات ناشي از ذرات راديواكتيو كفايت مي‌كند.

اقدامات حين انتشار مواد راديواكتيو

توجه داشته باشيد تا زماني‌كه افراد متخصص و آموزش ديده در اين زمينه، با تجهيزات اختصاصي در صحنه حاضر نشوند، تشعشعات مواد راديواكتيو قابل تشخيص نيستند.

 

بايد از هرگونه تشعشعي دورشويد يا تماس و قرارگرفتن در معرض آن را محدود كنيد.

اگر در حين جستجوي پناهگاه مناسب (چه در داخل خانه يا بيرون از خانه) هستيد، و در آن موقع گرد و غبار و ساير آلودگي‌هاي قابل رويت و محسوس را در هوا مشاهده كرديد سعي كنيد با كمك پارچه لباس‌تان نفس بكشيد.

اگر انتشار يا پراكندگي موادراديواكتيو در داخل خانه رخ داده است فورا بيرون برويد و به دنبال مكان امني باشيد.

اگر داخل خانه هستيد:

اگر وقت كافي داريد دستگاه‌هاي گرم‌كننده و تهويه را خاموش كنيد، تمام پنجره‌ها، دريچه‌ها، حفاظ شومينه و بخاري، خروجي‌ فن‌ها را ببنديد.

كيف نجات و راديو باتريي خود را بررسي كنيد و آنها را به پناه‌گاه خود ببريد.

بلافاصله به دنبال پناهگاهي كه  ترجيحاً در زيرزمين يا در يك اتاق داخل ساختمان است، باشيد و تا حد امكان بين خود و محل وجود مواد راديواكتيو را با موانع سفت و سخت پوشش دهيد.

پنجره‌ها و درهاي خروجي را با استفاده از نوارچسب محكم ببنديد طوري‌كه به راحتي ذرات راديواكتيو به داخل نفوذ نكند.

روكش‌ پلاستيكي و نايلون نمي‌تواند محافظ كافي و خوبي (براي مقاومت) در برابر اثرات راديواكتيو و اثرات انفجار باشد.

به راهنمايي‌هاي مسئولين گوش‌دهيد و دستورالعمل‌هاي آنها را دنبال‌كنيد.

اگر بيرون خانه هستيد:

بلافاصله در نزديك‌ترين ساختمان مناسب و امن پناه بگيريد.

درصورت نبود سرپناه مناسب، در صورت امن بودن به سرعت خلاف جهت باد و به دور از مكان وقوع انفجار حركت كنيد. سپس، خيلي زود سرپناهي مناسب بيابيد.

اقدامات بعد از انتشار مواد راديواكتيو

بعد از پيداكردن محل امن و مناسب، كساني‌كه در معرض مواد راديواكتيو قرارگرفته‌اند بايد بلافاصله خود را از آلودگي پاك كنند. بهمين خاطر بايد لباس‌هاي خود را درآورده و در كيسه‌اي بگذارند (و آن كيسه را دور از دسترس خود و ديگران قراردهند)، دوش بگيرند و ‌با آب و صابون خود را بشويند.

بعد از اعلام مسئولين مبني بر امن بودن خروج از پناهگاه، به دنبال مراقبت‌هاي پزشكي باشند.

براي شنيدن سخنان و راهنمايي‌هاي مقامات و مسئولين محلي در مورد اينكه آيا بايد محل را تخليه كنيد و به مكان امني برويد به اخبار راديو و تلويزيون خوب گوش دهيد.

بنا به هر دليلي به محل وقوع حادثه بازنگرديد و يا از آن بازديد نكنيدنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

انفجار 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ 16:11

انفجار

 

انفجار

خرابكاران مكرراً از مواد منفجره بعنوان يكي از عمومي‌ترين سلاح‌ها استفاده مي‌كنند. ابزار انفجاري با استفاده از وسايل‌نقليه و انسان بعنوان ابزار حمل و نقل به راحتي قابل حمل هستند و خيلي آسان از دورافتاده‌ترين مكان‌ها توسط بمب‌گذاران انتحاري منفجر مي‌شوند. بمب‌هاي غيراتمي كه براي آسيب و تخريب اموال،‌ مؤسسات و نهادهاي مذهبي، سياسي،‌ اجتماعي و مالي و سرمايه‌داري مورد استفاده قرارمي‌گيرند. حملاتي كه به مكان‌هاي عمومي و خيابان‌هاي شهر با هزاران كشته و مجروح در سراسر جهان رخ مي‌دهد از اين نوع مي‌باشد.

اقدامات قبل از وقوع انفجار تهديد بمب

اگر تلفني خطر تهديد به بمب‌گذاري دريافت كرديد اين اقدامات را سريعاً انجام دهيد:

تا حد ممكن اطلاعات كاملي از فرد تلفن‌كننده بگيريد:

چه موقع بمب منفجر مي‌شود؟الان كجاست؟چه شكلي است؟آيا محل بمب را يافته‌ايد؟علت بمب‌گذاري چيست؟نام‌تان چيست؟ فردتلفن‌كننده را روي خط نگهداريد و هرچيزي كه او گفته را ضبط و ثبت كنيد.

پليس و مدير ساختمان را باخبركنيد.

اقدامات حين و بعد از وقوع انفجار درصورت روبروشدن با يك حادثه انفجاربايد:

اگر احتمال ريزش و سقوط اجسام اطراف شما وجود دارد زير يك ميز محكم برويد، بعد از توقف سقوط اجسام سريعا محل را ترك‌كنيد و مراقب طبقات و راه‌پله‌هاي سست و آسيب‌ديده باشيد.

همانطوركه از ساختمان خارج مي‌شوي مراقب ريزش آوار باشيد.

درصورت امكان هرچه سريع‌تر ساختمان را ترك كنيد.

به هيچ‌وجه براي تلفن‌كردن يا برداشتن لوازم شخصي توقف نكنيد.

بهيچ‌وجه از آسانسور استفاده نكنيد.

اگر هنگام انفجار بيرون از خانه هستيد

بخاطر ريزش خرده شيشه، جلوي پنجره، در و يا مناطق احتمالي خطر نايستيد.

از آنجا كه ممكن است، پياده‌روها يا خيابان‌ها براي كار مقامات و نيروهاي اورژانس و يا ساير افراد حاضر در ساختمان‌ها مورداستفاده قرارگيرد، از آنها دورشويد.

اگر ميان آوار محاصره شده‌‌ايد:

درصورت امكان با استفاده از يك علامت يا چراغ قوه موقعيت خودتان را به امدادگران اطلاع دهيد.

از انجام حركات غيرضروري خودداري كنيد تا گرد و غبار بلند نشود.

دهان و بيني خود را با هرچيزي كه دم دست‌تان بپوشانيد (پارچه نخي ريزبافت بعنوان يك فيلتر خوب عمل مي‌كند. سعي كنيد با كمك پارچه نفس بكشيد).

به لوله يا ديوار ضربات ممتد بزنيد تا اينكه امدادگران، صداي ضربات را بشنوند.

درصورت امكان، از يك سوت براي علامت به امدادگران استفاده كنيد.

فقط درصورت ضرورت داد بزنيد چه بسا داد زدن باعث ورود گرد و غبار زياد به دهان و ريه شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

سونامي 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ 9:28
سونامي چگونه به وجود مي‌آيد؟

كلمه سونامي (tsunami) از كلمات ژاپني tsu (بندر) و nami (امواج) تشكيل شده است. سونامي موج يا رشته‌اي از امواج است كه در اقيانوس به دنبال زلزله هاي دريايي بوجود مي‌آيد.
اين امواج ممكن است صدها كيلومتر پهنا داشته باشد و هنگام رسيدن به ساحل به ارتفاع آن به 10.5 برسد.اين "ديوارهاي آب" با سرعتي تندتر از يك هواپيماي جت پهنه اقيانوس را مي‌پبمايند،به ساحل كوبيده مي‌شوند و تخريب وسيعي را باعث مي‌شوند.
براي درك سونامي بايد ساختمان موج را شناخت. امواج معمولي ما در كنار ساحل دريا يا در حوضچه‌هاي آب مي‌بينيم، از يك ستيغ(بالاترين نقطه موج) (crest)و يك ناوه (پايين‌‌ترين نقطه موج)(trough)تشكيل مي‌شوند.
امواج را به دو طريق اندازه مي‌گيرند:
*ارتفاع موج (wave heigth):فاصله بين ستيغ و ناوه.
*طول موج(wave length): فاصله افقي بين ستيغ دو موج متوالي.
بسامد يا فركانس امواج بر حسب زماني كف طول مي‌كشد تا دو موج متوالي از يك نقطه بگذرند – كه به آن دوره موج مي‌گويند- اندازه‌گيري مي‌شود.
هم سونامي‌ها و هم امواج معمولي داراي اين بخش‌ها هستند و به طريق مشابهي اندازه‌گيري مي‌شوند. اما تفاوت‌هاي زيادي ميان آن دو از لحاظ اندازه، سرعت، و منشا وجود دارد: 

خصوصيت موج

موج ناشي از باد 

موج سونامي

سرعت موج   8 تا 100 كيلومتر در ساعت  800 تا 1000 كيلومتر در ساعت
دوره موج  5 تا 20 ثانيه  10 دقيقه تا 2 ساعت
طول موج   100 تا 200 متر  100 تا 200 كيلومتر


 

امواج در اقيانوس‌ها به علل مختلفي مانند فعاليت‌هاي زيرآبي، فشار جوي، و كشش جاذبه رخ مي‌دهند، اما شايع‌ترين علت آنها باد است.
باد منبع انرژي موج حاصل است و اندازه سرعت باد به قدرت باد وابسته است. نكته مهمي كه بايد به خاطر داشت اين است كه امواج نشان‌دهنده حركت آب نيستند، بلكه حركت انرژي از طريق آب را نشان مي‌دهند.

بقیه مطالب در ادامه مطلب


ادامه مطلب

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

هانری دونان 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات جمعه دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ 16:23

هانری دونان

هانری دونان روزهشتم ماه می 1828 در یك خانوادهی  معتقد پروتستان به دنیا آمد. خانوادهی  او در انجام امورخیریه فعال بودند. دونان دبیرستان را ناتمام گذاشت ودر بانكی در شهر ژنو مشغول به كار شد. در سال 1853 برای انجام مأموریتی به الجزایر اعزام گردید . در الجزایر ، تصمیم گرفت آسیایی را برای آرد كردن گندم ایجاد كند اما نتوانست موافقت مسئولین را جلب نماید ، مسافرتی هم به تونس داشت و پس از آن به ژنو بازگشت. او برای انجام امور بازرگانی ، خود را به ناپلئون سوم نزدیك ساخت ،  دراین هنگام دریافت كه  كه امپراطور فرمان جنگ نیروهای متحد فرانسوی – ساردن را در مقابل نیروهای اتریشی صادر كرده و آنها را به منطقه شمال ایتالیا گسیل داشته است. دونان سعی كرد امپراطور را از این كار منصرف كند اما موفق نشد . بنابراین تصمیم گرفت درپایان جنگ سولفرینو درلمباردی حضور یابد .

دونان پس بازگشت به ژنو " خاطرات نبرد سولفرنیو"  را نوشت كه این اقدام او منجر به تشكیل كمیتهی  امداد رسانی به مجروحان جنگی یا  International Committee for relief  to the wounded گردید این كمیته بعد ها به كمیتهی  صلیب سرخ یا ( ICRC)  International Committee of the Red Crossتغییر نام داد و دونان به سمت عضو ومنشی آن  ، انتخاب گردید.

كمیته اكنون در همه جا شناخته شده بود و سران دول، و پادشاهان اروپایی از آن حمایت می كردند، اما دونان وضع مادی بدی داشت و در سال 1867 ورشكسته شد . در آن زمان، وی حدود یك میلیون فرانك سویس بدهكار بود. در نتیجهی  رسوایی  از ورشكستگی، دو نان از سمت عضو و منشی كمیته استعفا داد و به پاریس رفت. در این شهر با نهایت فقر زندگی می كرد.

با این همه  پرنسس اوژنی ، همسر امپراطور ، وی را به كاخ ثویلری فراخواند و با او درمورد كنوانسیون ژنو و نیروهای رزمی دریایی گفتگو كرد ، پس از آن  دونان به عضویت افتخاری جامعه صلیب سرخ اتریش ، هلند ، سوئد ف پروس و اسپانیا  درآمد.

دونان در سال 1870، طی جنگ های فرانسه و پروس ، از زخمی های جنگ كه به پاریس منتقل شده بودند عیادت نمود . ابداع پلاك شناسایی سربازان( به طوری كه اموات پس از مرگ قابل شناسایی باشند) توسط دونان، مربوط به همین زمان است.

پس از اختتام جنگ ، دونان به لندن رفت  و در مورد حل مشكلات اسرای  جنگ فعالیتهای زیادی را انجام داد. تزار از فعالیتهای او استقبال كرد اما انگلستان به مخالفت با آن  پرداخت.

از دیگر فعالیتهای جالب توجهی كه دونان انجام داد می توان به برگزاری  كنگرهی   لغو كامل خرید و فروش بردگان و سیاهان اشاره كرد كه در تاریخ اول فوریه 1875 در لندن ، به ابتكار وی  برگزار شد. اما بار دیگر فقر و سرگردانی به سراغ وی آمد . او پای پیاده در آلزاس، آلمان و ایتالیا سفر كرد و درطول این سفرها  صرفاً با كمك های خیریه وبعضی دوستانش به زندگی ادامه می داد.

سرانجام بر اثر ابتلا به یك بیماری سخت ، در سال 1887 ، در دهكده ای به نام هایدون بستری شد و  همانجا پس از هشت سال ، یك روزنامه نگار محلی به نام  " ژرژ بامبرگر"  مقاله ای را به وی اختصاص داد . این مقاله درسراسر اروپا پخش شد و " دونان " یك شبه نردبان شهرت را درنوردید . هانری دونان به واسطه خدماتی كه انجام داده بود  جایزهی  صلح نوبل درسال 1901 را به خود اختصاص داد و سرانجام در30  اكتبر 1910 درگذشت .

                                                                               علی قهرمانی

                                                           مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

حوادث جاده ای  
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات پنجشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۰ 22:30

حوادث جاده ای

سوانح جاده اي يك پديده اجتماعي در كشور ماست كه نياز به شناسايي ابعاد زيربنايي تر آن از قبيل مسائل فرهنگي، رواني، جامعه شناختي، تبليغاتي، قضايي، پزشكي و نقش و جايگاه پليس علاوه بر نارسايي هاي ناشي از فناوري از جمله كيفيت راه ها و خيابان ها، كيفيت ساخت اتومبيل ها و... دارد. به طور قطع آمار معلولان و مصدومان ناشي از حوادث رانندگي و جاده اي 10 تا 15 برابر ميزان تلفات ناشي از آن است كه عواقب جبران ناپذير آن همچون بي سرپرستي، مسائل و مشكلات روحي و رواني، هزينه هاي هنگفت درماني و نيز مسائل جزايي و قضايي است.

عوامل موثر در تصادفات جاده اي :

جاده هاي نامناسب, خودروهاي فاقد ايمني و عدم توجه رانندگان به قوانين از جمله مهمترين عوامل پيدايش حوادث جاده اي عنوان شده است.

مهارت ناكافي و خطاي شخصيبي توجهي به علائم و هشدار هاي راهنمايي و رانندگي.بعضي از راننده ها بسيار سريع رانندگي مي کنند و توجهي به تابلوي حداکثر سرعت نمي کنند، آنها بايد سرعتشان را کنترل نموده و در جاهاي مسکوني با سرعت مطمئنه رانندگي کنند.

طراحي نامناسب جاده هاي ارتباطيحواس پرتي و عدم هوشياري انحراف و تجاوز به چپ، عدم رعايت حق تقدم و عدم توجه كافي به جلو.

در هنگام عصبانيت و تند خويي و مشاجره با ديگران، رانندگي كردن.بچه ها اغلب موقع عبور از جاده ، مراقب اطراف نيستند و ممکن است بدون نگاه کردن به وسط جاده بدوند.

افرادي که هنگام شب کنار جاده راه مي روند، بعضي مواقع راننده ها ممکن است آنها را نبينند، بويژه اگر لباس عابرين تيره باشد.

نقص وسائط نقليه

شرايط آب و هوايي نامناسب

جاده هاي خيس و لغزنده خطرناک هستند.

عبور حيواناتي نظير گاو و اسب در جاده خطرآفرين است.

ضعف قوانين و مقررات

اقدامات  قبل از وقوع حادثه

به پيش بيني هاي هواشناسي توجه كنيد.

وسايل و تجهيزات اضطراري را به همراه داشته باشيد:لاستيك زاپاس و جك و جعبه ابزار و...

مثلت احتياط، كپسول كوچك آتش نشاني، جعبه كمك هاي اوليه

چراغ قوه و باتري يدك، طناب به طول 5 متر

مقررات را رعايت کنيد و به قوانين رانندگي احترام بگذاريد.

در هنگام عصبانيت و تند خويي و مشاجره با ديگران، پشت فرمان خودرو قرار نگيريد.

هنگام رانندگي از داروهاي اعصاب و خواب آور استفاده نکنيد .

با سرعت مناسب و اعصاب آرام رانندگي كنيد.

صحبت كردن با راننده باعث اغتشاش تمركز ذهن راننده مي گردد، بهتر است صحبت و شوخي را به زمان مناسب ديگري اختصاص دهيد.

عدم صحبت با تلفن همراه در هنگام رانندگی

لزوم استفاده ازکلاه ایمنی برای موتورسواران

پيش از حركت، كمربند ايمني خود را ببنديد و اطمينان حاصل نمائيد كه ديگر سرنشينان نيز كمربند پیش از حرکت کمربند ايمني خود را بسته اند، استفاده از كمربند ايمني باعث كاهش معلوليتها و خسارات ناشي از رانندگي استهرگز از خط ممتد وسط جاده عبور نكنيد.

با سلامتي كامل پشت فرمان اتومبيل بنشينيد.

در صورت خستگي و خواب آلودگي و يا شرايط روحي نامتعادل، از ادامه رانندگي خودداري و در محل مناسبي استراحت نمائيد.

بهتر است براي هر دو ساعت رانندگي، يك ربع استراحت نمائيد.

هنگام رانندگي  هيچ چيز نمي تواند به اندازه احتياط ضامن سلامت شما باشد.

به علائم و توصيه ها دقيقاً توجه كنيد و به توصيه ها و تذکرات پليس راه توجه کنيد.

بيرون بودن دست و سر از پنجره خودرو خطرات زيادي به دنبال دارد ، آنها را به سرنشينان خودرو يادآور شويد.

از سوار كردن كودكان كم سن و سال در صندلي هاي جلو، جداً خودداري نمائيد.

براي كودكان خردسال حتماً از صندلي ويژه كودك استفاده كنيد.

از خوردن هر نوع نوشيدني و خوراكي در پشت فرمان و در هنگام حركت اجتناب نمائيد.

از پاك نمودن شيشه هاي اتومبيل خود غفلت ننماييد.

وسايل نقليه نامطمئن عامل تصادف در جاده هاست از مسافرت با آنها خودداري كنيد.

با وسيله مطمئن سفر کنيد، اگر اتومبيلتان اشکال فني دارد ، آن را رفع کنيد.

كليه سيستمهاي وسيله نقليه را كنترل نمائيد:وضعيت فني موتور، ترمز  وضعيت درها و قفلوضعيت چراغ راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلووضعيت لاستيك ها (عدم استفاده از لاستيك صاف)وضعيت كاركرد بوق ، برف پاك كن، كمربند ايمني و آينه هاهنگام خرابي احتمالي وسيله نقليه ، در اولين نقطه مطمئن، توقف كنيد و با استفاده از علايم ايمني، به خصوص در تاريكي هوا، نسبت به رفع نقص آن اقدام نمائيد.

به ميزان ظرفيت وسيله نقليه خود، سرنشين و بار حمل نموده و از جابجايي اعضاي خانواده و مسافر در اتاق بار وانت بارها، كاميونت ها و . . . خودداري نمائيد.

در موقع سفر به مناطق سردسير و برف گير از لاستيك يخ شكن استفاده كنيد .

يا زنجير چرخ به همراه داشته باشيد.فاصله ايمني را با اطراف خود رعايت كنيد.

به قوانين راهنمايي ورانندگي توجه نموده و آنها را رعايت كنيد.

در هنگام رسيدن به ورودي هاي شهر و روستا هميشه سرعت خود را كاهش دهيد.

اگر ترمز خودرو از كار افتاد، با استفاده از ترمز دستي، قطع گاز و تعويض دنده معكوس آن را متوقف كنيد.

همواره با سرعت مطمئنه رانندگي كنيد تا در مواقع لزوم بتوانيد، خودرو را به موقع كنترل و متوقف كنيد.

در مسير حركت به تابلوهاي هشدار دهنده و خطوط وسط و كنار جاده توجه كرده و به هنگام رانندگي در شب، از نور پايين استفاده كنيد.

در موقع روشن شدن علائم اخطار (چراغ آمپر آب، چراغ روغن، چراغ دينام) در اسرع وقت خودرو را متوقف كرده و علت آنرا بررسي و

رفع كنيد.

پیشگیری از حوادث رانندگي در هواي مه آلود پيشگيري از حوادث رانندگي در مواقع بارندگي و سطوح لغزنده

در پيچ ها با دقت و به آرامي، گردش كنيد.

از ترمز كردن ناگهاني بپرهيزيد، زيرا باعث ليز خوردن خودرو مي شود.

از فشار دادن ناگهاني پا بر روي پدال گاز يا برداشتن فشار از روي آن، خودداري كنيد.

در يك سطح لغزنده، وقتي كه سرعت داريد، از تغيير ناگهاني به دنده سنگين خودداري نمائيد.

اگر خودرو شما ليز خورد بدون ترمز گرفتن، پدال گاز را رها كنيد با خونسردي فرمان را در جهت حركت خودرو بچرخانيد تا خودرو به طور مستقيم در مسير صحيح قرار گيرد و تا وقتي خودرو به حالت مستقيم در نيامده از دنده سنگين تر، استفاده نكنيد.

با وسيله نقليه جلويي، دو برابر مواقع عادي فاصله بگيريد.

اقدامات حين و بعد از وقوع حادثه

اولين اقدام در برخورد با خودرو تصادفي، خاموش كردن موتور خودرو، سنگ چين چرخ ها، گذاردن در دندهمخالف شيب، كشيدن ترمز دستي و برداشتن سر باتري خودرو است.

در صورت وجود هر گونه خطري پس از تثبيت كردن خودرو موارد زير را مدنظر داشته باشيد.

بلافاصله علائم هشدار دهنده براي رانندگان عبوري برقرار كنيد.از 100متر قبل از تصادف جاده را سنگ چين كرده و با نصب علائم هشدار، رانندگان عبوري را از وضعيت موجود مطلع نمائيد.

در هنگام روز مي توانيد، براي هشدار از پارچه هاي رنگي استفاده كنيد.در صورت تصادف در هنگام شب (در صورت عدم وجود بنزين، روغن و . . . در سطح جاده) از آتش در ابتداي محل سنگ چين بهره گيري نمائيد.

چنانچه در سطح جاده بنزين، روغن، گازوئيل و . . . ريخته شده است با ريختن مقداري خاك يا شن بر سطح منطقه، موقعيت تصادف را ايمن كنيد.

كپسول اطفاء حريق خودرو را آماده كرده تا در صورت هرگونه حريقي اقدام لازم اعمال گردد.

چنانچه حريق خودرو ، در قسمت موتور باشد، هيچگاه درب كاپوت جلو را كاملاً باز نكنيد و به دو طريق نسبت به اطفاء حريق اقدام كنيد:

كپسول اطفاء حريق را از زير موتور بپاشيد.

فقط به اندازه ورود شلنگ كپسول، كاپوت را باز كنيد.

نسبت به برقراري ارتباط با عوامل امداد نجات جاده اي اقدام نمائيد.

شماره تلفن هاي 110 و 115 مي توانند راهنماي خوبي باشند.

اقدامات و كمكهاي اوليه را تا قبل از رسيدن نيروهاي امدادي و اورژانس براي مصدومين انجام دهيد.

هيچگاه مصدوم را قبل از ثبت وضعيت، بيحركت كردن گردن و اندام هاي آسيب ديده، كنترل خونريزي و . . . از خودرو خارج نكنيد، مگر به ضرورتي مانند:

احتمال انفجار يا خطرات محيطي و پيرامونينحوه خروج مصدوم از داخل خودرو را فرا بگيريد و در هنگام تصادفات مورد استفاده قرار دهيد.

در صورت فرو رفتگي فرمان به داخل بدن، با آزادسازي ضامن و عقب كشيدن صندلي نسبت به آزاد سازي مصدوم اقدام كنيد.

در صورت گير كردن پاها بين پدال توسط طنابي كه به در بسته شده پدال را آزاد كنيد.

 

علی قهرمانی                  

مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

چهارشنبه سوری 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ 7:36

چهارشنبه سوری

شب چهارشنبه آخر سال كه مي‌رسد، طي يك رسم قديمي آتش‌ها برپا مي‌شود تا جمعي شاد شوند. اما اين سالها رسم آتش‏بازي به رسم ترقه‏بازي و انفجار بمب تغيير كرده كه حاصل آن براي خيلي‌ها به جاي شادي يك عمر پشيماني است.

چهارشنبه سوري، رسم ديريني است كه ايرانيان در طول سال‌ها با آتش‌بازي و رسومي مثل قاشق‌زني و پريدن از روي آتش آن را حفظ كرده‌اند. اين شب بر اساس اين سنت، شب گرفتن سرخي‌‌ها به عنوان سمبل نشاط و شادي و شب وانهادن زردي‌هاي سستي و غم است.

در اين مراسم ايرانيان رسم بود كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته‌هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده‌اند روي بام يا زمين حياط خانه كپه مي‌كنند و با غروب آفتاب و نيم تاريك‌شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي‌شوند و بوته‌ها را آتش مي‌زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام 3 بار از روي بوته‌هاي افروخته مي‌پرند، تا ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود ببخشند.

اما اين مراسم در سالهاي اخير به سمت ديگري رفته است. سال‌هاست كه رسم چهارشنبه‌سوري در هياهوي انفجارها از بين مي‌رود.

بر اساس گزارش‌هاي موجود هيچ فرد و هيچ گروه سني از خطرات حوادث ناشي از اين آتشبازي‌ها در امان نيستتند ولي پسران بيشتر در معرض خطر هستند.

اين درحالي است كه اگر پيامك‌هاي مربوط به اين روز را بررسي كنيم به اين پيام‌ها برمي‌خوريم " چهار شنبه‌سوري روز ملي مبارزه با آرامش اعصاب بر شما ترقه بازان گرامي مبارك باد. " يا "چهارشنبه سوريه نيا پايين مي‌سوزي ".

*50 درصد افراد آسيب‌ديده چهارشنبه‌سوري رهگذران و تماشاچيان هستند

محمود جباروند، رئيس بيمارستان فارابي مي‌گويد: در چهارشنبه آخر سال 50 درصد افرادي كه دچار آسيب‌هاي چشمي مي‌شوند رهگذران و تماشاچيان هستند. ميزان آسيب‌ناشي از اين روز در حد سوختگي پلك و مژه است و در بعضي از موارد شديد پارگي قرنيه و نفوذ تركش مواد منفجره به چشم هم داريم كه اين مسئله آسيب‌هاي جدي را براي افراد به وجود مي‌آورد.

وي مي‌افزايد: پس از پايان اين روز زماني كه افراد مصدوم را به مراكز درماني ارجاع مي‌دهند و خونريزي چشم به خاطر موج انفجار زياد ديده مي‌شود همچنين اين مسئله منجر به از دست رفتن شكل طبيعي قرنيه مي‌شود.

رئيس بيمارستان فارابي ادامه مي‌دهد: بيماراني كه مشكل آب مرواريد، عنبيه يا داخل چشم لنز دارند در اين روز بايد بيشتر مراقب خود باشند زيرا با كوچكترين مسئله‌اي مشكلات زيادي براي آنها به وجود مي‌آيد. همچنين در اين روز آسيب رسيدن به شبكيه و عصب بينايي نيز ديده مي‌شود كه اين دسته از افراد بايد تحت حمل جراحي قرار گيرند ضمن اينكه در بعضي از موارد آسيب به چشم به قدري زياد است كه مجبور مي‌شويم چشم را تخليه كنيم.

جباروند به آمار سال گذشته حوادث ناشي از چهارشنبه آخر سال اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در سال گذشته 400 مورد سرپايي داشته‌ايم كه از اين بين 40 مورد به بستري شدن انجاميد و تعدادي از اين افراد بينايي خود را از دست دادند.

وي اضافه مي‌كند: از آنجايي كه 50 درصد افراد آسيب‌ديده در اين روز تماشاچيان و رهگذران هستند توصيه مي‌شود افراد بيش از پيش مراقب خود باشند همچنين براي فردي كه دچار حادثه شده خصوصاً در ناحيه چشم نخستين اقدامي كه بايد صورت پذيرد اين است كه چشم دستكاري نشود و از هيچ قطره يا محافظي استفاده نشود و فرد مورد نظر را به نزديكترين مركز درماني منتقل كنند.


*ناشنوايي‌هاي دائم ارمغان انفجارهاي چهارشنبه آخر سال

بابك ساعدي، عضو انجمن گوش، گلو، بيني ايران مي‌گويد: در چهارشنبه پايان سال‌ افرادي به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌كنند كه به علت انفجارهاي شديد دچار ناشنوايي‌هاي موقت يا دائم شده‌اند.

وي مي افزايد: وقتي صدا از حد مجازش افزايش مي‌يابد به ويژه زماني كه انفجار ترقه به صورت ناگهاني است، صدمات زيادي را به گوش مي‌رساند. علت آن اين است كه گوش تا يك حدي از شدت صوت مي‌تواند كاركرد اصلي خو را به شكل سالم ادامه دهد و وقتي از آن حد كه حدود 70 دسي‌بل است افزايش مي‌يابد، قطعاً آسيب مي‌بيند.

ساعدي اضافه مي‌كند: آسيب‌هاي گوش به دو شكل است. يكي به صورت مزمن كه دير اتفاق مي‌افتد و خطرش هم كمتر است و ديگري آسيب حاد است و از اين جهت خطر بيشتري نسبت به نوع مزمن دارد. گوش در اين حالت نمي‌تواند آمادگي لازم را به عنوان مكانيزم دفاعي در مقابل صداي ناگهاني داشته باشد.

وي با بيان اينكه در چهارشنبه سوري‌ها افرادي به ناشنوايي‌هاي موقت يا دائم مبتلا مي‌شوند، تصريح مي‌كند: كاهش شنوايي مي‌تواند به دو حالت موقت و دائم باشد. نوع موقت آن يعني اينكه بيمار پس از شنيدن صداي انفجار دچار كاهش شنوايي شده، صداها را نمي‌شنوند و ممكن است اين حالت پس از 12 تا 24 ساعت بهبود يابد. در اين زمان توصيه مي‌شود فرد استراحت كند و حتماً يك متخصص گوش شنوايي او را بررسي كند و سعي كند يك شنوايي‌سنجي انجام دهد تا نوع آسيب مشخص شود.

اين عضو انجمن گوش، گلو، بيني ايران مي‌گويد: اگر اين فرد احساس كرد كه شنوايي‌اش كاهش يافته است اما بهبودي حاصل شده است بايد بداند كاملاً مستعد كاهش شنوايي دائم است يعني احتمالاً صداي انفجار بعدي ممكن است منجر به عدم شنوايي دائم فرد شود و اين يك علامت هشدار‌دهنده است.

اين متخصص گوش خاطرنشان مي‌كند: برخي افراد دچار مشكل مي‌شود كه همان ابتدا كه صداي انفجار به گوش آنها مي‌رسد به طور دائم شنوايي خود را از دست مي‌دهند كه متأسفانه درمان خاصي هم براي آنها وجود ندارد. احساس كاهش شنوايي، احساس سر و صدا داخل گوش و سرگيجه از مهم‌ترين علائم هشداردهنده اين حالت است كه اگر فردي اين علامت را در خود احساس كرد بايد حتماً به متخصص گوش مراجعه كند.

وي تصريح مي‌كند: بايد به بچه‌ها و نوجوانان آموزش دهيم كه ترقه‌هاي خود را جايي منفجر كنند كه فاصله 10 متري محل انفجار فردي قرار نگيرد.

اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست‌و‌مو مي‌گويد: مشكل بزرگي كه پس از سوختگي‌هاي ناشي از آتش يا مواد محترقه ايجاد مي‌شود بروز گوشت اضافه است. گوشت اضافه پس از سوختگي‌ها بسيار سخت درمان مي‌شود و همراه با خارش و درد فراوان است.

حميد صالحي، رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري نيز خاطرنشان مي‌كند: بارها و بارها گفته شده است كه به هيچ وجه موادي مانند خميردندان و سيب‌زميني براي درمان سوختگي توصيه نمي‌شود. اين كار نه علمي است و نه سند قطعي مبني بر اينكه به درمان سوختگي كمك مي‌كنند، وجود ندارد.

وي مي‌افزايد: اين مواد بعضاً داراي يك ماده زمينه‌اي قليايي هستند كه وقتي روي محل سوختگي قرار مي‌گيرند گاهي اوقات سوختگي را تشديد مي‌كنند. اگر سوختگي سطحي باشد در بيشتر اوقات خود به خود در روند 5 تا 6 هفته‌اي خوب مي‌شوند و حتي نياز به پماد ندارند. به هر حال پمادي كه پزشك توصيه مي‌كند بايد استفاده شود.

صالحي تصريح مي‌كند: افرادي كه دچار سوختگي مي شوند را مي توان با انداختن پتو روي‌ آنها يا استفاده از كپسول آتش‌نشاني خاموش كرد و در اولين فرصت فرد را به بيمارستان رساند.*برخي بيماران سوخته به 100 عمل جراحي براي بازگشت به زندگي نياز دارند


عبدالجليل كلانترهرمز، رئيس مركز فوق تخصصي سوختگي 15 خرداد مي‌گويد: حوادث سوختگي گاهي تركيبي از پاره شدن عروق، سوختگي و كوبيدگي است. برخي بيماران دچار سوختگي گاهي نيازمند 100 عمل جراحي سخت و بزرگ هستند كه فقط بتوانند به زندگي عادي برگردند و درمان كامل برخي از آنها از محالات است.

وي مي‌افزايد: متأسفانه در سال‌هاي اخير به خصوص در دنياي صنعتي يك نوع سوختگي دست‌ساخته، به صورت استفاده از مواد قابل انفجار گريبانگير مردم شده است كه فكر مي‌‌كنند براي لحظاتي ايجاد شادي مي‌كند. اين مسئله در روزهاي آخر سال معضلات بعضاً جبران‌ناپذيري را موجب مي‌شود و اين معضل جديدي است كه تركيبي از سوختگي‌هاي متعدد را به وجود مي‌آورد.

كلانترهرمز ادامه مي دهد: قدرت انفجاري موجود در اين مواد ممكن است موجب پاره‌شدن عروق مغز و احشاء، كوبيدن و پرت‌كردن شخص به ديوار، تخريب نواحي اطراف فرد و آسيب به رهگذران شود.

وي اضافه مي‌كند: ديده شده زماني كه قطعات مواد منفجره ريز باشد به درون احشاء، روده‌ها، قفسه سينه، گردن، چشم و قلب نفوذ كرده است و ممكن است منجر به مرگ زود يا ديررس شود. از طرف ديگر قطعات اگر بزرگتر باشند موجب كندگي قسمتي از بدن مي‌شود.

كلانتر هرمز تصريح كرد: مواد منفجره به علت اينكه در چشم و صورت فرد پاشيده مي‌شود ممكن است به غير از ورود اين قطعات به داخل بدن، تركيبي از سوختگي شيميايي و حرارتي ايجاد كند و اگر شخص نميرد ممكن است تا سال‌ها اين مواد به شكل خالكوبي در بدن فرد بماند.

كلانترهرمز ادامه مي‌دهد: توصيه مي‌شود هنگام سوختگي، بيمار از فضاي انفجار خارج شود. اگر فضا سربسته است و گرد و خاك و دودي وجود دارد از آن محل دور شود و وقتي از راه هوايي فرد مطمئن شدند افرادي كه خيلي دست پاچه نيستند و بر خود مسلط هستند، بيمار را به اولين مركز درماني برسانند.

وي تصريح مي‌كند: مهمترين اصل حفظ آرامش، بردن شخص به فضاي خارج از انفجار، حداقل حركت در اندام‌هاي شخص مصدوم و رساندن آن به مركز پزشكي است.

حميد صالحي، رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري هم مي گويد: توليدكنندگان مواد محترقه براي افزايش صداي اين مواد از شيشه خرده و فلزات سنگين استفاده ‌كنند و تركش‌هاي اين مواد شدت آسيب‌ها را افزايش مي‌دهد.

او با توصيه به اينكه از مواد محترقه و منفجره غيراستاندارد در چهارشنبه آخر سال استفاده نشود، اضافه مي‌كند: سال گذشته موارد متعددي از قطع عضو، از دست‌دادن بينايي و حتي تخليه چشم را در يك هفته مانده به چهارشنبه آخر سال شاهد بوديم.*حادثه آفرينان چهارشنبه سوري تا آخر عيد در بازداشت مي‌مانند

احمدرضا رادان جانشين فرماندهي نيروي انتظامي كشور نيز اعلام كرده است كه نيروي انتظامي با مزاحمان و حادثه‌آفرينان چهارشنبه آخر سال برخورد جدي خواهد كرد و اين افراد تا پايان تعطيلات نوروز مهمان ما خواهند بود.

وي مي‌افزايد: در بحث چهارشنبه‌ آخر سال كه مردم اصرار دارند آن را به صورت مراسمي برگزار كنند توصيه مي‌شود بزرگترها در كنار كوچكترها قرار گيرند تا خطرها كمتر شود و سزاوار نيست براي يك شب سال‌ها پشيماني ايجاد شود.

رادان يادآور مي‌شود: در اين روز با متخلفان به صورت جدي برخورد مي‌شود و به صورت محله‌محور برنامه‌هاي چهارشنبه‌سوري اجرا خواهد شد و افرادي كه در چهارشنبه آخر سال مزاحمت يا حادثه‌آفريني كنند با هماهنگي قوه قضاييه تا پايان تعطيلات مهمان ما هستند.

جانشين فرماندهي نيروي انتظامي كشور خاطرنشان مي‌كند: در ابتداي چهارشنبه آخر سال ساختن مواد دستي خطرناك و تلفات حاصل از آن وجود دارد و در طول اين روز استفاده از اين مواد و صدمات جبران‌ناپذير حاصل از آن وجود دارد كه برخورد نيروي انتظامي با مزاحمان جدي خواهد بود.*870 مصدوم در سال گذشته سوغات چهارشنبه‌ آخر سال

در نهايت اينكه بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوي وزارت بهداشت، تعداد مصدومان چهارشنبه آخر سال گذشته نسبت به دوسال گذشته بيش از 50 درصد كاهش يافت كه نشانه افزايش آگاهي مردم است.

بر اين اساس در مجموع در سراسر كشور 870 مصدوم در پي داشت كه از اين تعداد 237 نفر در محل حادثه به صورت سرپايي درمان شدند و 633 نفر نيز توسط امدادگران اورژانس كشور به بيمارستان اعزام شدند.

همچنين وزارت بهداشت اعلام كرد كه 86 نفر از اين آسيب ديدگان در تهران بودند و از مجموع آسيب ديدگان تهراني، 36 مورد آسيب‌هاي مستقيم شامل 11 مورد سوختگي، 7 مورد آسيب به چشم، 10 مورد تروما و ضربه به دست و پا، 7 مورد جراحات ناشي از انفجار در نقاط مختلف و يك مورد قطع عضو در حوادث چهارشنبه آخر سال بوده است. همچنين 50 نفر نيز دچار آسيب‌هاي غيرمستقيم، شامل غش، بيماري‌هاي قلبي، رواني شده‌اند.

از لحاظ تركيب جغرافيايي آسيب‌ديدگان در نقاط مختلف شهر تهران 26 نفر در شرق، 25 نفر در غرب، 9 نفر در شمال و 26 نفر در جنوب تهران دچار حادثه شده‌اند. ميانگين سني آسيب ديدگان حوادث چهارشنبه آخر سال در شهر تهران نيز 21 سال گزارش شده است.

منبع:نجاتگر

برای دیدن ادامه تصاویر به ادامه مطلب بروید.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

لزوم بي حرکتي مصدوم سوانح و حوادث 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ 20:53

لزوم بي حرکتي مصدوم سوانح و حوادث

کشور ما يکي از بالاترين آمارهاي تصادفات و سوانح و حوادث رانندگي را داراست و اين مسأله لزوم پرداختن دقيق تر و اطلاع رساني بيشتر را در اين مورد ضروري مي سازد.
با توجه به اينکه اکثر افراد در تصادفات دچار مصدوميت هاي گردن و مهره مي شوند توصيه مي شود از حرکت دادن مصدوم در صحنه تصادف خودداري شود.
نخستين توصيه هنگام وقوع تصادف اين است که از ازدحام سر صحنه تصادفات خودداري شود زيرا سرنشين خودروهايي که براي ديدن مصدوم و صحنه تصادف در محل تجمع مي کنند رفت و آمد پليس و نيروهاي امدادي را مختل مي کنند.
افرادي که مبادرت به کمک مي کنند حتماً بايد دوره هاي امداد و کمک هاي اوليه را گذرانده باشند و اگر نسبت به اين آموزش ها، بي اطلاع هستند عاقلانه ترين کار اين است که تا رسيدن اورژانس از تکان دادن مصدوم خودداري مي کنند و اجازه ندهند افراد غيرمتخصص به مصدوم دست بزنند. ممکن است مصدوم در اثر بريدگي و ضربه تصادف دچار خونريزي شده باشد، اصلي ترين کار براي جلوگيري از خونريزي اين است که بالاي محل خونريزي را با يک دستمال ببندند تا از خونريزي بيشتر جلوگيري شود.
در مواقعي که مي توانند به فرد مصدوم کمک کنند، اگر فرد سطح هوشياريش کم شده باشد وي را به پهلوي چپ بخوابانند زيرا خواباندن صاف مصدوم موجب عدم تنفس مصدوم شده و خطرناک است. اگر در صحنه تصادف امکان آتش سوزي وجود دارد فرد حادثه ديده را به سرعت از محل حادثه به نقطه امني برسانند.

محمد رضا روان                          

مسئول روابط عمومی گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

تصادف 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ 17:21

 

تصادفات جاده ای

 

اهداف :

نجات و زنده نگه داشتن و مصدوم

جلوگیری از شدت یافتن ضایعه

کمک به بهبود حال مصدوم تا انتقال او به مراکز درمانی وظایف کمک دهنده در سطح کمکهای اولیه بوده به هیچ عنوان نباید در امور پزشکی و درمانی که صلاحیت آن را ندارند دخالت نماید .

اصول طلایی

خونسرد باشید ، به حریم خصوص فرد را احترام بگذارید

بدترین حالت را تصور کنید

کمکهای اولیه خود را معطوف به بدترین احتمالات کنید

سعی کنید شما آسیب بیشتری وارد نکنید

تصور نکنید آسیبها تنها آنهایی هستند که شما می بینید .

تصمیم گیری را به فرد مصدوم واگذار نکنید

 آسیب بیشتری وارد نکنید

راه تنفس فرد بیهوش را مسدود نکنید .

هرگز فرد بیهوش را به حالت طاقباز (به پشت ) یا دمر (به شکم ) نخوابانید .

هرگز زیر سر فرد بیهوش چیزی نگذارید ، زیرا ممکن است این کار باعث بسته شدن راه تنفس وی شود

هرگز مایعی داخل دهان فرد بیهوش نریزید یا چیزی در آن نگذارید (مثل آب یا قرص )

هرگز جسمی را که به داخل بدن فرو رفته و گیر کرده است بیرون نیاورید

هرگز مصدومی را که احتمال آُسیب دیدگی ستون فقرات او وجود دارد جابجا نکنید ، مگر آنکه خطری فوری جان او را تهدید کند. حرکت دادن کمر یا گردن در چنین مصدومانی ممکن است باعث آسیب نخاع و موجب فلج گردد.

هرگز عضو آسیب دیده را بدون محافظت از محل آسیب دیدگی حرکت ندهید زیرا ممکن است رگهای خونی و اعصاب مجاور استخوان شکسته شود .

اگر احتمال آسیب دیدگی سر ، گردن ، پشت ، یا کمر مطرح است ، باید این موضوع را هنگام باز کردن راه تنفسی او در نظر بگیرید ، برای این کار سر مصدوم را به عقب خم نکنید و فقط چانه را بالا بکشید .

احساس مزه شور در دهان نشانه نشست مایع مغزی نخاعی است ، هرگز جلوی جریان آزاد مایع مغزی نخاعی را نگیرید زیرا ممکن است این کار باعث افزایش فشار داخل جمجمه گردد.

در صورت وجود صدمات سر یا بیه.ش بودن مصدوم باید او را به عنوان مصدوم با صدمه نخاعی تلقی نمایید .

نباید سعی در جا انداختن استخوان یا عضو جابجا شده یا بیرون آمده از زخم کنید .

نباید برای به هوش آوردن مصدوم ، روی صورتش آب بپاشید یا به صورت او سیلی بزنید یا محکم تکانش دهید .

علی قهرمانی                        

مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

ترياژ 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ 17:7

ترياژ

(اولويت بندي مصدومين)

روشي است كه در دسته بندي مصدومين و بيماران با توجه به تقدم در امر موقعيت و انتقال آنها از صحنه آسيب و با در نظر گرفتن وخامت حال بيماران و صدمات وارده به آنها استفاده مي شود.

 مراحل ترياژ

1-  اولويت اول با رنگ قرمز           مشخص مي شود كه مصدوم در اين مرحله دچار مشكلات زير مي باشد.

-         مشكل تنفسي

-         ايست قلبي

-         خونريزي شديد

-         بيهوشي

-         خم باز در سينه يا شكم

-         شوك شديد

-         اغما

-         شكستگي در لگن، ران ، دنده ها، مهره ها

-         سوختگي شديد همراه با مشكلات تنفسي

2- اولويت دوم با رنگ زرد          مشخص مي شود كه مصدوم در اين مرحله دچار مشكلات زير مي باشد :

-         سوختگي درجه دو

-         سوختگي همراه با شكستگي

-         خونريزي خفيف

3-    اولويت سوم با رنگ سبز           مشخص مي شودكه مصدوم در اين مرحله دچار مشكلات زير مي باشد.

-         شكستگي جزئي در ناحيه انگشتان دست و پا

-         سائيدگي

-         خونمردگي

-         سوختگي

4- اولويت چهارم با رنگ خاكستري            یا مشكي             مشخص مي شود كه مصدوم متاسفانه با توجه به انجام CPR و كمك هاي اوليه به تشخيص پزشك فوت كرده است.

 

علی قهرمانی                        

مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

خونریزی داخلی 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ 22:27

خونریزی داخلی

 

علایم

 • گیجی
 • ضعف شدید مخصوصا وقتیکه فرد ایستاده است
 • پریدگی رنگ صورت و لب
 • پوست سرد و مرطوب
 • تشنگی، بیقراری، ضعیف و تند شدن ضربان قلب
 • پایین افتادن فشار خون
 • تنفس سریع و سطحی
 • کاهش سطح هوشیاری و بی‌هوشی

علایم خونریزی داخلی و در واقع شوک ناشی از خونریزی داخلی هستند. که در این موارد بایستی بیمار سریعا به بیمارستان منتقل گردد.

 

در موراد زیر خونریزی داخلی خطرناکتر است

       

 • سخت شدن و اسپاسم ماهیچه‌های دیواره شکم.
 • ضربه نافذ قفسه سینه و یا شکم.
 • شکستگی استخوان ران و یا لگن خاصره ( که در این صورت احتمال خونریزی به میزان ۱ لیتر و یا بیشتر می‌باشد ).
 • خونمردگی‌های حاد در پوست بدن.
 • وجود علائم و نشانه‌های شوک.


نشانه‌های شوک در خونریزی داخلی

·          

 • اضطراب و بیقراری(که از علائم اولیه و قطعی شوک است) و پرخاشگری و آشفتگی
 • تشنگی
 • رنگ پریدگی، مرطوب شدن و سردی پوست که اغلب با عرق شدید همراه است( معمولاً ابتدا دستها و پاها چنین می‌شوند)و احساس سرما.
 • تند شدن و ضعیف شدن نبض.
 • کاهش فشار خون، معمولاً تا ۶۰/۹۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر، از علائم نهایی شوک است.
 • تنفس سریع و احتمالاً سطحی.
 • تغییر در سطح هشیاری.
 • گشادی مردمک چشمها.
 • و در موارد نادر، لرزش بدن.
 •  

دلایل خونریزی داخلی

جراحت‌های عمیق، پارگی و جراحت اعضای مختلف بدن( مثلاً پارگی یا لهیدگی کبد و طحال )، پارگی رگهای خونی، زخمهایی خونریزی دهنده و بافتهایی که شدیداً متورم شده اند، خونریزی داخلی ایجاد می‌کنند.قطع رگهای خونی قفسه سینه و یا شکم در عرض چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه موجب مرگ می‌شود. جراحت هایی که عمقشان زیاد است، باعث پارگی سرخرگها و سیاهرگهای اصلی و در نتیجه خونریزی داخلی می‌شود. جراحت‌های عمیق در ناحیه قفسه سینه و شکم نیز رگهای خونی زیادی را قطع می‌کند و باعث حرکت آزادانه خون به حفره بدن می‌شود.هرگونه جراحت در ماهیچه و یا شکستگی استخوان نیز می‌تواند سبب خونریزی داخلی شود.

 

انواع خونریزی داخلی

خونریزی نای و شش‌ها

چنانچه در این مراکز خونریزی ایجاد گردد، خون به منزله جسم خارجی عمل کرده و باعث تحریک مخاط شش‌ها شده و ایجاد سرفه می‌کند. در این موارد خون با سرفه از دهان بیمار خارج می‌شود که به رنگ قرمز روشن بوده و کف آلود است.


خونریزی جمجمه

در صورتی که ضربه‌ای به جمجمه وارد شده و باعث خونریزی شود، داخل سفیدی چشم، قرمز رنگ شده و از بینی خونابه خارج خواهد شد. و یا ممکن است از گوشها و بینی خون خارج شود. در صورتیکه شکستگی ضعیف باشد و خون بیرون راه پیدا نکند تجمع خون در داخل جمجمه باعث فشار به مغز شده و فقط با سردرد و استفراغ مکرر و یا کاهش هوشیاری ممکن است خودش را نشان دهد. در صورت ضربه به سر- استفراغ مکرر و سردرد زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی می‌باشد که می‌تواند باعث مرگ مصدوم گردد.

خونریزی دستگاه گوارش

هرگاه در مری و معده خونریزی ایجاد شود، بیمار خون روشن یا مواد قهوه‌ای رنگ استفراغ می‌کند. در صورت خونریزی از روده‌ها (بسته به محل) دفع خون روشن یا مدفوع قیری رنگ اتفاق می‌افتد. در صورت ضربه به شکم- دل درد شدید زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخلی می‌باشد که می‌تواند باعث مرگ مصدوم گردد.

خونریزی از دستگاه ادراری و کلیه‌ها

خونریزی از دستگاه ادراری و کلیه‌ها با تغییر رنگ ادرار، کدر شدن ادرار و یا ادرار خونی مشخص می‌شود.

خونریزی غیر قابل رویت

خونریزی داخلی نسج در شکستگیها، خونریزی کبد و طحال، خونریزی داخل حفره شکم، خونریزی داخل قفسه سینه که خون دیده نمی‌شود بسیار خطرناک است و باید در تمام موارد تصادفات یا ضربه‌ها مخصوصا به نواحی کبد و طحال در جستجوی علایم خونریزی داخلی بود.

 

کمکهای اولیه در خونریزی داخلی

 • بیمار را به حالت راحت و بدون حرکت بخوابانید. مجروحینی که از ناحیه ستون فقرات و گردن آسیب دیده‌اند باید تحت مراقبت بیشتری قرار گیرند تا صدمات این نواحی تشدید نشوند.
 • کنترل علایم حیاتی: هر۵ دقیقه، علائم حیاتی را کنترل کنید( نبض- تنفس- فشار خون )
 • کنترل راههای هوایی: مسیر تنفسی آزادی برای مجروح فراهم کنید .
 • قرار دادن بیمار در مناسبترین وضعیت: مثلاً اگر بیمار دچار تهوع و استفراغ مکرر است او را به پهلو بخوابانید.
 • از راه دهان هیچ چیز به مصدوم نخورانید. زیرا ممکن است مجروح استفراغ کند و با وارد شدن محتویات استفراغ به ریه، مشکلات تنفسی برای وی ایجاد شود.
 • هرگونه خونریزی خارجی را مهار کنید.
 • لباسهایی را که در ناحیه گردن و کمر ایجاد فشار می‌کنند، آزاد کنید.
 • مراقبتها و کمکهای اولیه لازم را در مورد شکستگیها انجام دهید.مصدوم را به آرامی و با احتیاط جابه جا کنید.
 • هرچه سریعتر مصدوم را به بیمارستان برسانید.در مورد خونریزی داخلی مهم‌ترین کار رساندن بیمار به بیمارستان است. زیرا در منزل نمی‌توان برای بیمار کار موثری انجام داد.
 • به یاد داشته باشید مصدومینی که دچار خونریزی در نواحی قفسه سینه و یا شکم شده‌اند در اولویت درمان و انتقال قرار دارند.


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آموزش مجازی امداد و نجات 
موضوع: سوالات امداد و کمکهای اولیه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 10:11

جزوه های آموزشی امداد و نجات

تمامی جزوه ها به صورت PDF می باشد.

 

 

اتل بندی و بانداژ:

۱- فشار مستقیم روی پانسمان به منظور جلوگیری از خونریزی.

۲- فیکس کردن پانسمان یا تخته شکسته بندی در محل خود.

۳- محدود کردن حرکت عضو مصدوم.

۴- ایجاد تکیه گاه برای عضو.

 دانلود جزوه:   اتل بندی و بانداژ


برای دانلود دیگر جزوه ها به ادامه مطلب بروید ادامه مطلب

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

قرص روان گردان 
موضوع: گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص) سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:48

خطر مرگ حتی با یک بار مصرف مواد روانگردان

 

 

کارشناسان و آسیب شناسان اجتماعی در جلسه بررسی عوارض و خطرات مصرف قرص های اکستازی، ضمن برشمردن خطرات بی شمار قرص های توهم زا و روانگردان، تأکید کردند حتی یک بار مصرف آنها برای امتحان یا تجربه بسیار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیر طولانی مدت و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

برخلاف آنچه همگان می گویند، اکستاری تنها شادی آور نیست و روزهای پس از مصرف فرد را دچار افسردگی ، در درجات مختلف آن می کند. معمولاً فرد پس از مصرف احساس خوشی می کند.

دکتر نوری روان پزشک در جلسه ای که در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، با تأکید بر این که اکستازی یک ماده مخدر نیست افزود: اکستازی مثل آمفتامین و کوکائین یک محرک است اما این دلیل نمی شود بپنداریم که وابستگی و اعتیاد به دنبال ندارد. مخدر ایجاد تخدیر می کند ولی در مورد اکستازی فرد بی خواب و بیقرار و بیش فعال می شود و در نتیجه ی این فعالیت زیاد، دچار کوفتگی و بی حالی در روزهای بعد می شود.

به گفته وی اوج اثر ماده مؤثر در این قرص ها دو تا سه ساعت است. سپس میزان این ماده در خون پایین می آید و 24 ساعت طول می کشد تا این ماده کاملاً از خون خارج شود. دیده شده که در ساعات کاهش میزان این ماده در خون فرد حاضر است برای حفظ حالتی که دارد و مصرف دوباره آن، دست به هر کاری بزند. به علاوه فرد به شدت نیاز به تکرار تجربه قبلی دارد و از نظر علمی هرگونه مصرف اجباری حتی بدون وابستگی جسمانی، اعتیاد  نام دارد.

دکتر نوری در ادامه تشریح کرد: اگرچه در صورت عدم مصرف اکستازی، عوارضی از قبیل آنچه برای تریاک یا حشیش و سایر مواد اعتیاد آور می شناسیم، رخ نمی دهد اما این نباید ما را دچار اشتباه کند که فکر کنیم مصرف اکستازی به دلیل عدم ایجاد عوارض جسمی اعتیاد آور نیست. برعکس، فرد به شدت مایل به تکرار حالت پس از مصرف است و طبق تعریف، این وابستگی روانی مترادف اعتیاد است.

وی افزود : برای ترک کردن مصرف این ماده لازم است حتماً به یک روان شناس یا روان پزشک مراجعه کرد. او با روش ها و دارو و درمان های خاصی می تواند اثرات سوء این ماده را بکاهد و به فرد کمک کند زودتر به زندگی عادی برگردد. اگرچه بعضی حالات مثل حملات جنون آمیزو توهمات فرد که می پندارد تحت تعقیب است ، یا بدبینی به اطرافیان و مشاهده چیزهایی که دیگران نمی بینند ، ممکن است هرگز درمان نشوند.

عوارض اکستازی

دکتر نوری گفت: حواس کسی که از این ماده مصرف می کند، قوی می شود و به دلیل تقویت ادراک، فرد از موسیقی یا حتی خوردن و آشامیدن نیز احساس لذت فوق العاده می کند و می پندارد خلاقیت دوچندان یافته است. به دلیل افزایش حس ها، توانایی برقراری ارتباط تقویت می شود و در نتیجه فرد علاقه به صحبت کردن با دیگران، برقراری رابطه عاطفی و در آغوش گرفتن دیگران دارد که همین افزایش کاذب شعور عاطفی می تواند عامل انجام رفتارهای پرخطر جنسی باشد.

این روان شناس تأکید کرد: گهگاه انسان های کمرو که در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند، می پندارند با مصرف این قرص می توانند این مشکل را برطرف کنند. از طرف دیگر شنیده می شود که بسیاری از آنها که افسردگی های خفیف یا مزمن دارند، از این قرص مصرف می کنند غافل از آنکه روزهای بعد از مصرف این قرص، حتی تا هفته ها افسردگی شدیدتری گریبان مصرف کننده را می گیرد.

دکتر نوری افزود:

از دیگر عوارض مصرف این قرص ها، اختلالات بینایی، کاهش اشتها، توهمات بینایی، افزایش ضربان قلب و فشارخون، بی قراری، تغییر نامناسب دمای بدن، نیاز به نوشیدن آب و مایعات است. اما اکستازی عوارض خطرناک دیگری هم دارد، از آن جمله مختل شدن فعالیت هیپوتالاموس، از دست رفتن کنترل فرد بر گفتار و رفتار، اختلال حافظه کوتاه مدت، احتمال ورم مغز به دلیل مصرف زیاد آب و عدم خروج آن از بدن، کاهش نمک و الکترولیت ها، وجود مشکلات جنسی، احساس افسردگی در درازمدت، سردرد، سرگیجه و بی خوابی، جنون و مرگ هستند.

به گفته این کارشناس آنچه بیش از همه خطرناک است، وجود ناخالصی هایی است که در ساخت این قرص به کار می رود و ممکن است منجر به مرگ شود. مخصوصاً که در کشور ما عده ای سودجو گچ یا دیازپام و حتی مواد خطرناک دیگری را به این قرص می افزایند که خالص بودن آن را پایین می آورد و به دلیل ناهمگونی با ماده MDMA می تواند بسیار خطرناک تر از مصرف MDMA به تنهایی باشد. ضمن این که اغلب این قرص ها در ایران فاقد ماده اصلی آن است. از سوی دیگر مصرف همزمان آن با مشروبات الکلی یا سایر مخدرها می تواند اثرات مرگبار آن را صدچندان کند.

وی مهمترین عوامل ترغیب کننده افراد به مصرف این قرص را خجالت، ناتوانی از رد کردن درخواست دیگران و فشار دوستان، حس بزرگ شدن، کاهش افسردگی، افزایش تمایلات عاطفی، دست کم گرفتن خطر و ماجراجویی عنوان کرد و گفت: فرد می پندارد برای او هم همان حس هایی که برای دوستش رخ داده، رخ می دهد بی آن که دچار عوارض آن شود، غافل از این که اثر و عملکرد این ماده مثل همه موادهای دیگر در بدن افراد مختلف متفاوت است و نه تنها ممکن است فرد را دچار خلسه ی مورد نظر نکند که بسیار امکان دارد او را دچار عوارض جبران ناپذیر کند.

او اظهار کرد: به علاوه در مورد ترک آن باید گفت تقریباً ربط مستقیمی میان اراده و اعتیاد وجود ندارد. آنچه در مورد این مواد رخ می دهد، اثر بر چرخه پاداش ذهنی است و فرد برای تکرار لذت مایل است استفاده از آن ماده را – هر قدر خطرناک- تکرار کند .

علی قهرمانی

مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

سوختگی ها 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:42

  سوختگی ها

 

طبقه‌بندی و ارزیابی سوختگیها

جهت بررسی یک مصدوم دچار سوختگی ابتدا جراحت سوختگی وی را طبقه بندی کرده و سپس به ارزیابی آن مشغول می‌شویم. برای ارزیابی شدت یک سوختگی و ارائه درمان موثر لازم است که علت سوختگی را بدانیم و با عوارض و عواقب شاخص هر نوع سوختگی آشنا باشیم. سوختگیها را می‌توان به سه روش طبقه بندی و ارزیابی کرد:

 • بر اساس عامل و منبع ایجاد سوختگی
 • بر اساس درجه سوختگی
 • بر اساس شدت سوختگی
 • هر سه مورد بالا در تعیین میزان فوریت‌دار بودن درمان سوختگی و نوع مراقبتهای اورژانسی که یک فرد سوخته نیاز دارد، اهمیت دارند.

عامل و منبع ایجاد سوختگی

سوختگیها را می‌توان بر اساس عامل ایجاد کننده آن ( مثلاً شیمیایی ، الکتریکی ، حرارتی ، نورانی و تشعشعی) طبقه‌بندی کرد. در نظر گرفتن منبع ایجاد سوختگی (مثلا ً اسید کلریدریک ، جریان برق متناوب و ...) طبقه‌بندی را اختصاصی‌تر می‌کند.

سوختگی ناشی از آتش

در سوختگی با آتش نکته مهم سوختگی مسیر تنفسی و مسمومیت با منو اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرد.

سوختگی شیمیایی

تماس با برخی مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها یا قلیاهایی همچون سود سوزآور یا مواد سفید کنند قوی ، حلالها و مواد رنگبر قوی سبب سوزش و صدمه به پوست می‌شود. سوختگی با مواد قلیایی از اسیدها خطرناکتر است چون در پوست بیشتر نفوذ می‌کند و مدت طولانیتری فعال باقی می‌مانند. در اینجا مهمترین کار این است که فورا محل سوخته را زیر شیر آب بگیرید.

سوختگی با مایعات جوش

در این موارد آسیبهای بافتی به سرعت روی می‌دهد. سریعترین کاری که در این موارد باید انجام داد کاهش درجه حرارت است. سرد کردن ممکن است شدت ضایعه را بسیار کم کند و به سرعت سبب کاهش درد می‌شود. نکته مورد توجه این است که در سوختگی با قیر ، هرگز قیر را بر ندارید و فقط محل سوختگی را بلافاصله با آب سرد خنک کنید.

سوختگی الکتریکی

در این نوع سوختگی اگر چه ممکن است اثر سوختگی بر روی پوست به صورت یک ناحیه کوچک باشد ولی آسیب وارد بر بافتهای زیر پوست می‌تواند بسیار وسیع باشد.

سوختگی ناشی از اشعه

توسط دو نوع اشعه خورشید و تشعشات اتمی سوختگی ایجاد می‌گردد. در مورد تشعشات اتمی ابتدا محافظت خود امدادگر از خطر تشعشات و ثانیا رفع آلودگی مصدوم مد نظر قرار می‌گیرد.

 
از چپ به راست سوختگیهای درجه 1، 2 و3

درجه سوختگی

سوختگیهای پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه‌بندی کرد. در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم ، یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود. سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌رسانند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

سوختگی درجه یک

سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله ملایم است.

سوختگی درجه دو

سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است.

سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت)

در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست ، یعنی اپیدرم و درم ، تخریب می‌شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌تر شده و بافتهای زیر پوستی (چربی، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند. گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد.

شدت سوختگی

شرایط آسیب ، علت سوختگی ، محل و شکل سوختگی ، وسعت ، سن مصدوم ، محل آن و وجود ضایعات همراه از جمله معیارهایی هستند که در تعیین شدت یک سوختگی بکار می‌روند.

 

 

فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)

 علی قهرمانینوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

قلب 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:41
img/daneshnameh_up/1/13/HeartBeat.gif

قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100000 بار در روز قلب ضربان می‌زند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری ، به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

آناتومی قلب

این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریبا در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانمها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می‌باشد.

قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجددا بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگتر و ضخیم‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطنهای راست و چپ).img/daneshnameh_up/5/55/AdultHeart2.GIF

شریانهای کرونری

شریانهای کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت ، شریان یا سرخرگ اصلی بدن می‌باشد که از بطن چپ ، خون را خارج می‌سازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشا گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می‌دارند. دو شریان کرونری (چپ وراست ) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند.

این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می‌شوند و تقریبا یک مسیر دایره‌ای را ایجاد می‌کنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد، آنها فکر کردند که این شبیه تاج می‌باشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می‌شود. از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشکان تمام شاخه‌ها و تغییراتی که می‌تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده‌اند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می‌باشد که به آنها اصطلاحا نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می‌گویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

این شریانها ، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست می‌باشد زیرا وظیفه آن ، تلمبه کردن خون به تمام قسمتهای بدن است. شریانهای کرونری راست ، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند . وظیفه بطن راست تلمبه کردن خون به ریه ها می‌باشد. شریانهای کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربانهای قلب که قلب در حالت ریلکس و استراحت قرار دارد، خون دراین شریانها جریان می‌یابد.

وقتی عضله قلب منقبض می‌شود، فشار آن به قدری زیاد می‌شود که اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی‌دهد، به همین دلیل قلب دارای شبکه موثری از رگهای باریک خونی است که تمام نیازهای غذایی و اکسیژن رسانی آن را به خوبی برآورده می‌کند. در بیماران کرونری قلب ، شریانهای کرونری تنگ و باریک می‌شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازه کافی محروم می‌گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند).

در این صورت ، در حالت استراحت ممکن است اشکالی برای فرد ایجاد نشود ،, اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلا شخص بخواهد چند پله را بالا برود، شریانهای کرونری نمی‌توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات ، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می‌گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولا از بین خواهد رفت. اگر یک شریان کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون ، به طور کامل جلوی خونرسانی‌اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی‌رسد، خواهد مرد و این یعنی سکته قلبی.

منبع:رشد

 

مسئول آموزش گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)

 

امیرعباس عابدین زادهنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

احیای قلبی و ریوی 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:36

احیای قلبی و ریوی

 

 

مراحل اولیه احیای قلبی ریوی بیمار مصدوم

 

هدف از ارزیابی سریع تشخیص و تصحیح مشکلاتی است که تهدید جدی برای زندگی مصدوم هستند و در نظر اول مشخص می‌باشند. موارد تهدید کننده حیات مانند مشکلات شدید تنفسی و قلبی ، ایست قلبی و تنفسی ، مسمومیت‌های شدید ، زخمهای باز قفسه سینه و خونریزیهای شدید داخلی و خارجی و ... هستند. در این مرحله بودن یا نبودن هوشیاری ، تنفس و نبض مطرح است. در این موارد اقدامات لازم چون باز کردن راه هوایی و کنترل علایم حیاتی ، برخورد با زخم مکنده و باز قفسه سینه ، کنترل خونریزی خارجی و ... انجام می‌شود


هر امدادگر باید پس از اطمینان از امنیت کامل محل استقرار خود و مصدوم یا بیمار باید به ارزیابی اولیه همه گونه علایم حیاتی و هر عاملی که حیات مصدوم را در معرض خطر قرار دهد، بپردازد. در این ارزیابی سوال مهم این است که آیا مصدوم بیهوش است و یا موارد تهدید کننده حیات وجود دارد؟ در این مورد بلافاصله اقدامات لازم جهت رفع خطر را انجام دهید. هر فرد بیهوش باید در معرض خطر تلقی شود زیرا راه هوایی وی ممکن است بسته شده و به توقف وی بیانجامد.


مراحل ارزیابی


بررسی سطح هوشیاری مریض


ابتدا هوشیاری مریض را بررسی کنید، سعی کنید برای پیدا کردن او فقط شانه‌هایش را تکان دهید و مراقبت کنید تا سر و گردن او تکان نخورد (چون ممکن است شکستگی گردن در بین باشد.)


باز کردن مجاری هوایی (Air way)


سعی کنید مجاری هوایی را باز کنید. به عقب افتادن زبان و قرار گرفتن آن در برابر گلو شایعترین علت انسداد و راه هوایی در مصدومین بیهوش است. اجسام خارجی و آسیب به مجاری هوایی نیز می‌توانند باعث انسداد راه هوایی شوند.
علایم انسداد راه هوایی: در صورت انسداد کامل هوای تنفسی به گوش نمی‌رسد و صورت و لبها کبود است و در انسداد ناقص راه هوایی صدای غلغل ، خرخر به گوش می‌رسد. و ورود و خروج هوا به ریه خوب انجام نمی‌گیرد.


تنفس را چک کنید: (Breething)


اگر راه هوایی مصدوم باز بود، تنفس او را چک کنید که آیا تنفسی دارد یا نه؟ پس از باز نمودن راه هوایی با مانور سر عقب و چانه بالا ، سر خود را نزدیک دهان مصدوم آورده سعی کنید با گوشتان صدای تنفس را بشنوید. با لاله گوش حرکت صدا را در مقابل دهان و بینی مصدوم حس کنید و با چشمهایتان حرکت قفسه سینه وی را ببینید. اگر تنفس دارد و بیهوش است او را در وضعیت بهبود قرار دهید (یعنی به پهلو ، طوریکه پای بالایش به سمت جلو و دست زیرش به سمت عقب برود.) تا ترشحات طبیعی دهان (یا استفراغ) وی وارد ریه‌ها نشود. و اگر تنفس ندارد و تنفس به او بدهید.


گردش خون بیمار را چک کنید: (Circulation)


نبض گردنی یا نبض کاروتید بیمار را برای اطمینان از وجود گردش خون و عملکرد طبیعی قلب چک کنید.


بررسی وجود خونریزی


وجود خونریزیهای شدید سبب از دست رفتن خون و نرسیدن خون به اندامهای حیاتی مانند مغز و کلیه و سرانجام پدیدار شدن شوک می‌شود.
پس از کنترل A.B.C بیمار و پس از اطمینان از اینکه راه هوایی باز است (A) بیمار به خوبی نفس می‌کشد (B) و جریان خون به خوبی در رگها جاری است (C)(یعنی بیمار نبض دارد)، که ارزیابی اولیه نام دارد. در مرحله بعدی ارزیابی کیفیت علایم حیاتی بیمار را بررسی می‌کنیم. علایم حیاتی عبارتند از نبض ، تنفس ، وضعیت پوست ، سطح هوشیاری و فشار خون.


معاینه مصدوم


معاینه بالینی مصدوم باید پس از بررسی و اطمینان از طبیعی بودن علائم حیاتی بیمار انجام شود که برای معاینه همیشه از سر به سمت پایین معاینه می‌کنیم.


دهان 

تنفس را چک کنید. به عمق ، میزان و ماهیت آن (اینکه تنفس آسان است یا مشکل و صدادار یا آرام است) توجه کنید. به بو توجه کنید. سریعا داخل دهان را بگردید تا مطمئن شوید چیزهایی مثل استفراغ ، خون ، غذا ، دندان مصنوعی و غیره که باعث بند آمدن نفس بیمار می‌شوند، در دهان وجود ندارد. لبها را چک کنید و ببینید آیا سوخته یا بیرنگ هستند یا نه که احتمالا علامت مسمومیت هستند. پشت لبها را نگاه کنید و دقت کنید که آیا کبودی وجود دارد چون کبودی لبها نشانه خفگی است. دندانها را آزمایش کنید. اطمینان یابید که دندان لقی به گلوی بیمار نیفتاده باشد. مطمئن شوید که دندانهای مصنوعی محکم به لثه چسبیده‌اند. در غیر اینصورت دندانها را خارج کنید.


جمجمه 

با ملایمت سر را از زمین بلند کنید، به دنبال خونریزی ، ورم یا برآمدگی ، فرورفتگی بگردید. اینها ممکن است نشانه شکستگی جمجمه باشند.


گردن و ستون فقرات 

یقه را شل کنید. انگشتان خود را روی ستون فقرات قرار دهید و از بالای گردن تا به پایین تا آنجا که دستتان می‌رسد انگشتان خود را با ملایمت در فرورفتگی پشت قرار دهید و بدون آنکه باعث حرکت مصدوم شوید یا لباسش را درآورید از روی لباس تا آنجا که ممکن است بالا و پایین پشت را بگردید تا اطمینان حاصل کنید که در رفتگی و یا شکستگی روی ستون فقرات وجود دارد یا خیر؟ به وجود یا عدم وجود بی‌نظمی در ستون فقرات دقت کنید. چون بی‌نظمی در ستون فقرات احتمالا نشانه شکستگی است. مصدومی را که احتمال می‌دهید آسیب مهره‌های گردنی یا کمری داشته باشد، تکان ندهید بخصوص اگر بیهوش باشد. برای معاینه از هر دو دست استفاده نمایید، به صورتی که بتوانید دو سمت بدن را با هم مقایسه کنید.


بینی و گوشها 

باید از نظر اشیاء خارجی چک شوند. در بینی و گوشها بدنبال نشانه‌هایی از خون و یا مایع شفاف نخاعی یا مخلوط هردو باشید که احتمال دارد بیانگر شکستگی در جمجمه باشند. در گوش مصدوم صحبت کنید تا شنوایی او را بسنجید.

صورت 

به رنگ صورت دقت کنید، ممکن است رنگ پریده یا برافروخته باشد، و حتی ممکن است در صورت اشکال در تنفس کبود باشد. در همان حال به حرارت صورت توجه کنید. ببینید که به طور غیرعادی سرد است یا گرم. به حالت پوست توجه کنید که خشک ، مرطوب یا عرق کرده است یا خیر؟


 جانشین فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)

مهدی جوکارنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

امداد در جنگ 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:23

(امداددرجنگ)

 

تجربه گرانقدر هشت سال دفاع مقدس نشان داد كه يكي از مهم ترين عوامل براي نجات جان مبارزان مجروح در صحنه هاي نبرد تخليه هوايي آنان مي باشد. متن زير خلاصه اي از شرايط لازم براي حصول اين قابليت را به اجمال بيان مي دارد . مجروحيني كه از طريق عمليات هوايي اعزام مي گردند بايد شرايط زير را دارا باشند :1.هماتوكريت بدون تغيير حدود 35%  2.ثبات علائم حياتي 3.تامين آب و الكتروليت ها در طول مدت پرواز . وسايل پرنده (اغلب هواپيماها ) نيز بايد ازحداقل شرايط برخوردار باشند : 1.امكان برقراري اكسيژن براي هر نفر 2.يك نفر جراح در هواپيما  3.يك پرستار به ازاي هر 2 الي 3 مجروح. با توجه به اين كه رطوبت داخل هواپيما كم و در حدود 10% مي باشد بايد براي برقراري رطوبت و جلوگيري از خشكي مجاري تنفسي نيز اقدام لازم در راستاي تامين وسايل رطوبت زا به عمل آيد . جزئيات حمل مجروحين داراي لوله هاي حياتي همچون لوله تراشه و لوله معده بيشتر از حوصله اين خلاصه است اما به عنوان نمونه از توصيه به حداكثر عدم انتقال بيماران داراي tube chestو توصيه به تداوم بقاي لوله معده بخاطر تغيير فشار داخل احشائ گوارشي در ارتفاعات  مي توان نام برد.بجز جزئيات مذكور چند نكته اي هم درباره زمان لازم براي تخليه مجروحين ذكر مي گردد .اين زمان براي جنگ هاي مختلف متفاوت بوده است مثلا براي جنگ كره حدود 210 دقيقه و براي جنگ ايران و عراق حدود 20 الي 45 دقيقه بوده است .اما در پايان بهتر است از ميزان مرگ و مير مجروحين جنگي نيز ذكري به عمل آيد:اين آمار بسيار متفاوت و از 8% در جنگ جهاني اول تا 8/1% در خلال جنگ ويتنام ثبت شده است .همچنان كه ملاحظه مي گردد با توسعه روش هاي تحقيق و نيز ابداع متد هاي درماني بهتر براي اقدامات اورژانس اين آمار كاهش بسياري در طول زمان داشته است .نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

كودكان وزلزله 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:21

كودكان وزلزله

 

بی گمان آسیب پذیر ترین گروه انسانی در پس از زلزله كودكان میباشند كه میبایست بصورت ویژه به آن پرداخت در این قسمت به بحث كودكان بی سرپرست در پس از زلزله میپردازیم، در بحث كودكان بی سرپرست بهتر است برای آشنایی با این بحران، در ابتدا با شرحی از اتفاقاتی كه با ان روبرو خواهیم شد آغاز كنیم! كودكانی كه پس از زلزله توسط نیروهای محلی و امدادی پیشتاز یافته میشوند آسیب پذیرتر از كودكانی هستند كه در روزهای بعدی، حتی مجروح از زیر آوار بیرون آورده می­شوند، فراموش نکنیم که کودکان زیر پنج سال قادر نیستند هویت فردی خود را بیان و یا پس از چند سال یادآوری کنند ، به راحتی دستور بزرگترها را گوش میکنند و قادر به محافظت از خود نیستند. بنابراین در پی ورود نیروهای مردمی و بی ثباتی وهرج ومرج ایجاد شده در منطقه، در بهترین وضعیت كودكان توسط نیروهای داوطلب مردمی دوره ندیده بنا بر سفارش بستگان و دوستان از منطقه خارج شده و برای سرپرستی به خانواده دیگری سپرده می­شوند. اكنون شما خود را بجای فردی كه كودكی را از زیر آوار زنده و سالم بیرون آورده بگذارید ایا حاضرید ریسك تحویل او را به یك بیمارستان بی در پیكر و یا یك اتوبوس اعزام مجروحان به تهران و یا سربازی كه در منطقه در حال بیرون آوردن اجساد است بسپارید، و شب راحت بخوابید، و دغدغه سرانجام آن كودك را نداشته باشید؟

می بینید كه شما هم همان مسیر نادرست امدادگران غیر حرفه ای را خواهید رفت! اما هیچگاه به برادر و خواهر آن كودك كه نیم ساعت قبل از زیر آوار در آمده است و یا پدرش كه در ماموریت بوده و یا برادرش كه سرباز است و اكنون در حال جستجو در بین آوار برای یافتن خواهر كوچكش است فكر كرده اید؟ آنان هیچگاه همدیگر را نخواهند یافت، چرا كه نیروهای امدادی، غیر حرفه ای عمل كرده اند !

برای آنکه بتوانیم در این زمینه عمل کنیم بهتر است تا با مبانی و اصول اولیه آن بیشتر آشنا شویم . گروه هایی که در امر امداد و نجات فعالیت مینمایند در مبحث کودکان بی سرپرست در زمان زلزله با چند سر فصل روبرو هستند که به ترتیب شامل موارد زیر میگردند

o جستجو ؛ جمع آوری و اسکان

o تغذیه

o بهداشت فردی و جمعی

o امنیت

o امکان بازگشت کودکان به کانون خانواده ها

o امکان ساماندهی جهت اسکان دائم در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست

ما در این مقاله با توجه به گستردگی مطالب در خصوص کودکان ؛ تنها به دو مبحث اول آنهم بطور اجمال پرداخته تا بتوانیم شما را تا آنجا که ممکن است با مشکلات و مسائل کوکان آشنا نمائیم تا در طی مقالات بعدی به شرح کامل هر یک از سرفصلها بپردازیم

مبحث اول : جستجو ؛ جمع اوری و اسکان کوکان

در بحث جستجو پیشنهاد همیشگی ما پیشگیری است برای اینکار میتوان با آموزش کودکان قبل از وقوع زلزله در محیط های آموزشی همچون مهد کودک ها و مدارس ابتدایی آنها را برای چنین موقعیتهایی اماده نمود . بدین منظور ابتدا میبایست کودکان را با لباس و پوشش های نیروهای امدادی و انتظامی در زمان بحران آشنا نمود تا درزمان وقوع حادثه بتوانند به راحتی به آنها مراجعه نموده و از آنها کمک بگیرند . اینکار با آنکه بسیار ساده و راحت انجام میگیرد اما گام بلندی در جهت حفظ امنیت کودکان پس از وقوع زلزله میباشد و از لحاظ صرفه جویی در زمان و هزینه بسیار موثر میباشد . انتقال آگاهی در خصوص شرایطی که میتواند در بعد از زلزله برای آنها بوجود بیاید به شرطی که در چارچوب رعایت نکات روانشناسی باشد از دیگر مباحث آموزش کودکان خواهد بود

در خصوص جستجو پس از وقوع زلزله با توجه به اینکه بیشتر کودکان بی سرپرست در این زمان توسط نیروهای مردمی و نیروهای امداد گری که توانسته اند در چند ساعت اول خود را به منطقه برسانند یافته میشوند ؛ میبایست تمهیداتی را لحاظ نمود که این نیروها بتوانند در حداقل زمان این کودکان را تحویل نیروهای جستجو داده و بتوانند به کار زنده یابی و اوار برداری خود ادامه دهند ؛ لذا استفاده از ماشینهای آرم دار و مجهز به بلند گو میتواند بسیار مفید فایده باشد در ضمن میتوان از پارچه نویسی و نصب پلاکارد و دیوار نویسی توسط اسپری نیز بهره برد تا افرادی که کودکی را یافته اند بتوانند به سهولت مکان امنی را برای تحویل آنان بیابند .

در خصوص کوکانی که توسط نیروهای مردمی یافته نمیشوند توجه شما را به نکته ای جلب میکنم بیشتر این کوکان را بسختی میتوان یافت چون اکثر انها در کنجهای دیوارهای فرو ریخته و یا مکانهایی که آنها را از جریان باد و شلوغی پیرامونشان حمایت میکند پناه میگیرند و اغلب این مکانها نزدیکترین نقطه به محل آواری است که خانواده آنها در زیر ان محبوس گردیده است و بخاطر همین با توجه به پس لرزه های ثانویه امکان زیر اوار ماندن این کودکان بسیار زیاد است ؛ خود من در بم چهار کودک را که با یک پتو سه شبانه روز در کنج یک دیوار پناه گرفته بودند را مشاهده کردم که کودک بزرگتر که دوازده ساله بود از ترس جدا کردن خواهران و برادرانش توسط بهزیستی آنها را در کنج یک دیوار خرابه نگه داشته بود .

در خصوص کوکان یافته شده پس از زلزله یکی از نکات بسیار مهم ثبت اطلاعاتی است که در یافتن خانواده کودک میتواند بعد ها بسیار بکار بیاید بدین منظور مدیریت بحران جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران اقدام به تهیه کارتهای گردن اویز شناسایی کودکان نموده است که در ان اطلاعات مورد نیاز گروه های پشتیبانی را جهت اطلاع رسانی و یافتن بستگان و خانواده کودک یاری میرساند هر کارت دارای سه قسمت بوده که یکی متعلق به امداد گری که بچه را میابد میباشد تا بعد ها در صورت در خواست گروه پژوهش در خصوص اطلاعات تکمیلی بتواند از طریق این قسمت اطلاعات تکمیلی خود را منتقل نماید .این کار ضمنا میتواند امنیت کودکان را در خصوص سرقت و یا مفقود شدن در پروسه تحویل موقت تا تحویل قطعی به مسئولان ذیربط را بالا ببرد . قسمت دوم به مراکز انتظامی تحویل میگردد که دارای مشخصات فردی کودک و نقطه یافته شدن و نیز یابنده کودک میباشد و قسمت سوم به گردن کودک باقی می ماند تا در مراکز بهزیستی ثبت گردد و جزء اسناد کودک در مراکز بهزیستی نگهداری شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

اثرات خونريزي در بدن 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:19

 اثرات خونريزي در بدن

اثرات كلي از دست رفتن خون عبارتند از:

1- از دست رفتن گلبول هاي قرمز به كاهش اكسيژن رساني به بافتها منجر مي شود.

2- كاهش در حجم خون سبب كاهش فشار خون ميشود.

3- سرعت پمپاژ قلب جهت جبران فشار خون كاهش يافته، افزايش مي يابد.

4- كاهش در قدرت ضربان قلب.

      خونريزي هاي خفيف و آرام معمولا بي خطر بوده و علائم عمومي ايجاد نمي كنند.

عدم رسيدگي فوري در خونريزي هاي متوسط( كه تا حدود 1 ليتر خون از دست

مي رود)، منجر به بروز حالت شوك مي شود.

     در خونريزي هاي شديد، امكان بروز مرگ در عرض چند دقيقه نيز وجود دارد.

دستگاه گردش خون :

دستگاه گردش خون از مهمترين سيستمهاي بدن ميباشد كه از سه جزء اصلي زير تشكيل شده است :

  1- قلب      2- رگها       3- خون

  وظيفه اين دستگاه انتقال مواد غذائي واكسيژن به سلولهاي بدن وهمچنين انتقال مواد دفعي ودي اكسيد كربن سلولها به اندامهاي دفعي مي باشد

 

علائم ونشانه هاي خونريزي

به صورت واكنشي و براي جبران خون از دست رفته، خون كمتري به قسمتهاي كم اهميت تر مثل پوست، مي رسد و به همين دليل رنگ پريدگي پوست و مخاطها جزو علايم شايع خونريزي است. در مراحل اوليه و يا  خونريزي هاي خفيف به جز رنگ پريدگيهاي مختصرپوست و افزايش تعداد ضربانقلب علايمي ديده نميشود ولي با افزايش شدت خونريزي علايم زير ظاهر ميشود:

1-  تشنگي

2- ضعف،  بي حالي،بي قراري و پرخاشگري

3-تند شدن ضربان قلب و ضعيف شدن نبضهاي محيطي

4-عرق سرد روي پيشاني

5-تنفس سريع و سطح

6-تهوع و استفراغ

7-افت فشار خون

8- خواب آلودگي

9-احساس سبكي سر، سرگيجه و سردي پوست

10-احساس سرما

11-  وجود علايم خاص خونريزي در ارتباط با بعضي از قسمت هاي بدن مثلا خونريزي جمجمه، درون قفسه سينه يا شكم و         

12- مشاهده خروج خون از زخم در موارد خونريزي خارجي    

 ــ به خاطر كاهش رسيدن خون اكسيژن دار به مغز، فرد دجار خواب آلودگي، گيجي، سياهي رفتن چشمها و يا اضطراب و بي قراري مي شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

سرما زدگي  
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:16

سرما زدگي

يخ زدگي

--------------------------------------------------------------سرمازدگي

سرمازدگي عبارت است از آسيب ديدن بافت هاي بدن بر اثر يخ زدن بافت ها ، سرمازدگي موجب از دست دادن حس و سفيد يا كمرنگ شدن دست و پا ، انگشتان ، لاله گوش يا نوك بيني مي شود.

اگر اين علائم را مشاهده كرديد فوراً به پزشك مراجعه كنيد!

اگر مجبور هستيد صبر كنيد تا به كمك شما بشتابند قسمت هاي يخ زده را به آرامي گرم كنيد. اما اگر نشانه‌ها و علايم كاهش حرارت بدن را نشان مي‌دهد، قبل از گرم كردن دست ها و پاها ، تنه او را گرم كنيد.� كاهش دماي بدن


علائم هشداردهنده :

لرزش غيرقابل كنترل، از دست دادن حافظه، گيج شدن، عدم انسجام بدن، اشكال در تكلم، خواب آلودگي و كرختي آشكار بدن.تشخيص :

دماي بدن شخص را بگيريد. اگر كمتر از 35 درجه بود فورا به پزشك مراجعه كنيد!

اگر به پزشك دسترسي نداريد شخص را به آرامي گرم كنيد. نخست تنه را گرم كنيد در صورت لزوم گرماي بدن خود را به او بدهيد.

لباس خشك به بدن او بپوشانيد و او را در پتوي گرمي بپيچيد به طوري كه سر و گردن او را بپوشاند. به او الكل، دارو، قهوه يا نوشيدني گرم يا غذاي داغ ندهيد.

براي گرم كردن از دست ها و پاها شروع نكنيد! اين موجب مي شود خون سرد به طرف قلب رفته و باعث نارسايي قلبي شود.کمکهای اولیه سرما زدگی:

!!! ارزیابی صحنه حادثه ، دور کردن یا پرهیز از خطر

!!! کنترل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری را برای او انجام دهید.

!!! فرد را از محیط سرد دور کنید و او را به یک محل گرم یا ترجیحا سربسته مناسب ببرید.

!!! لباسهای تنگ و خیس مصدوم را خارج کنید.

!!! زیور آلات ،ساعت ، کش جوراب و ... را از اندام آسیب دیده مصدوم خارج کنید.

!!! در صورت وجود زخم، تاول یا ضایعه پوستی آنها را با استفاده از گاز استریل پانسمان کنید.

!!! عضو صدمه دیده را بی حرکت کنید.(آتل بندی مناسب)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


یخ زدگی:


یخ زدگی در اغلب موارد به دنبال کاهش درجه حرارت محیط به کمتر از صفر درجه سانتی گراد و معمولا در نواحی انتهایی بدن مثل انگشتان دست و پا ،لاله گوش و بینی که معمولا پوشش مناسب نیز ندارند، اتفاق می افتد.


علایم ونشانه ها:

*احساس سرما در ناحیه مربوطه که سپس به احساس درد تبدیل می شود .

* از دست دادن حس یا کرخت شدن ناحیه درگیر

* سفید یا رنگ پریده شدن پوست به همراه احساس مورمور یا سوزن سوزن شدن در عضو درگیر

* بروز تاول

* تورم

* تغییر رنگ پوست به قرمز روشن یا صورتی

* در نتیجه پوست سفت و سخت می شود و در لمس شبیه چوب یا گوشت یخ زده خواهد شد.کمک های اولیه یخ زدگی:

کمک های اولیه یخ زدگی تقریبا شبیه به سرما زدگی می باشد ، ولی توجه داشته باشید یخ زدگی خطر ناک تر است و حتما باید مراقبتهای پزشکی بر روی فرد مصدوم صورت بگیرد.


نكته: فرد در دماي كمتر از 18 درجه سانتي گراد زير صفر فقط به مدت چهل دقيقه مي تواند دوام بياورد.


منبع:نجاتگر

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

غش وسنکوپ 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:15
غش:

در واقع نوعی شوک خفیف است. در این حالت بیمار احساس خاصی دارد که عموما آن را با سیاهی رفتن جلو چشم یا سبکی سر بیان می کند.. این حالت ممکن است به طور خود به خود و بدون درمان خاصی بهبود یابد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که مصدوم ممکن است در اثر کاهش سطح هوشیاری و سیاهی رفتن جلو چشم به زمین بخورد و این سقوط ممکن است باعث بروز صدمه یا جراحت وی گردد. بنابر این باید مصدوم را معاینه کرده تا از وضعیت سلامت وی اطمینان حاصل کنید.


حتی اگر مصدوم احساس می کند که دیگر مشکلی ندارد و در معاینه هم متوجه صدمه خاصی نشده اید، باید او را برای چند دقیقه در وضعیت دراز کش (خوابیده به پشت) نگه دارید.
گاهی اوقات علت غش ممکن است کاهش یا افزایش ناگهانی فشار خون است. اگر وسایل و آموزش کافی دارید، فشار خون بیمار را کنترل و یادداشت کنید. توجه کنید که غش ممکن است علامت حالات خطرناکی مانند مثل تومورهای مغزی ،بیماری قلبی ، بیماری دیابت یا بیماری گوش داخلی باشد.سنکوپ:

عبارتست از فقدان ناگهانی گذرای هوشیاری و عدم توانایی ایستادن که در اثر کاهش جریان خون مغزی ایجاد شده است و علت آن اغلب اشکال در عملکرد اعصاب خودکار بدن یا کارکرد قلب است. کمکهای اولیه در مورد سنکوپ شبیه به غش می باشد.


نکته: در غش بیمار احساس ضعف شدید و سیاهی رفتن جلو چشم ها را دارد بدن آنکه هوشیاری خود را از دست بدهد.

منبع:نجاتگرنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

گرمازدگي 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:14


گرمازدگي

 


سرما و گرما آسیب های بسیاری در بدن به وجود می آورند. بدون درک مناسب از مکانیسمهای تنظیم درجه حرارت بدن، تشخیص علایم و ارایه کمکهای اولیه مشکل می باشد.


در کل به پنج طریق حرارت از بدن خارج می شود:


1- تنفس                  2- تهویه                    3- تشعشع                        4- تبخیر                  5- هدایت گرماییآسیب های ناشی از گرما: -------------------------------------------------------------------------------- 

 

این نوع آسیب ها به سه دسته تقسیم می شود:

1- بی حالی گرمايي

2- گرما زدگی

3- گرفتگی عضلات ناشی از گرماورزشکاران ، کار گرانی که در محیط های بسته کار میکنند،افرادی که در محیط های دشوار کار می کنند، افراد دارای بیماریهای مزمن، افرادی که به ارتفاعات زیاد عادت ندارند، بیماران قلبی – عروقی، کسانی که از داروهای خاص (مثل ادرار آورها ) استفاده می کنند، الکلی ها ، افراد چاق ، مصدومان دچار سوختگی، افراد مسن و کودکان، مستعد آسیب های گرمایی هستند.

به خاطر داشته باشید که دمای طبیعی بدن بین 7/36 الی 3/37 درجه سانتی گراد می باشد. و دمای 8/37 و بیشتر تب محسوب می شود ولی در جریان آسیب های گرمایی به این افزایش دما نمی توان تب گفت ، زیرا تب اکثرا ناشی از بیماری است.الف ) بی حالی گرمایی:

اغلب به علت فعالیت بدنی در آب و هوای گرم و عدم جایگزینی آب و املاح از دست رفته در اثر تعریق اتفاق می افتد. انجام فعالیت شدید بدنی مثل کوهنوردی یا انجام عملیات ها و مانورهای نظامی در یک آب و هوای معتدل به همراه عدم دسترسی به آب یا مصرف ناکافی آن نیز میتواند منجر به بروز حالت بی حالی گرمایی و حتی گرما زدگی گردد. به علت از دست رفتن مایعات بدن (آب) علایم و نشانه های بی حالی گرمایی شبیه به حالت ((شوک خفیف)) می باشد.

  کمک های اولیه بی حالی گرمایی:

پوشیدن لباسهای مناسب ،نوشیدن آب و مایعات کافی و در نظر گرفتن زمان مناسب برای استراحت---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ب)‌ گرما زدگی


علل ایجاد کننده آن شبیه بی حالی گرمایی است ولی شدت آسیب به حدی است که باعث اختلال در روند کنترل درجه حرارت بدن می شود.در واقع در حالت ((گرمازدگی)) مهمترین فرآیند کنترل دمای بدن یعنی تعریق دچار اشکال می شود و دیگر قادر به کاهش درجه حرارت بدن نیست . به این علت درجه حرارت بدن به سرعت افزایش می یابد.

این امر می تواند در مدت کوتاهی باعث بروز آسیب های شدید در سلول های مختلف بدن (ازجمله مغز) و حتی مرگ فرد گردد. گرما زدگی ممکن است به علت عدم توجه و درمان به موقع بی حالی گرمایی یا به صورت حاد و ناگهانی و بدون هیچ گونه اخطار قبلی ایجاد شود.


 

* بهترین و مهمترین راه برای جلوگیری از این حالت ،رعایت موارد زیر است:

* کنترل فعالیت بدنی در یک آب و هوای گرم و مرطوب

* استراحت کافی در فواصل کافی در محیط خنک یا سایه دار

* مصرف کافی نوشیدنی های خنک با ارجحیت آب

 


* علایم و نشانه های گرما زدگی:

# اختلال در فرآیند تعریق

# تشنج پوست قرمز، داغ و خشک

# تهوع

# سردرد و تغییر رفتار

# نبض تند

# احساس ضعف

# تنفس تند و سطحی

# گیج و منگ شدن و احساس سرگیجه

# کاهش سطح هوشیاری

  کمک های اولیه گرما زدگی:

!!! ارزیابی صحنه حادثه ، دور کردن یا پرهیز از خطر

!!! کنترل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری را برای او انجام دهید.

!!! فرد را از محیط گرم دور کنید و او را به یک محل سایه دار یا دارای تهویه مناسب ببرید.

!!! لباسهای تنگ و اضافه را خارج کنید.

!!! بهترین کار برای انتقال او به یک مکان مناسب ، خنک کردن سریع بدن وی با هدف کاهش درجه حرارت مرکزی بدن است. به این منظور پس از خارج کردن لباسهای مصدوم روی بدن او آب خنک (نه آب یخ) یا آب معمولی بپاشید

توجه: از ریختن آب بسیار سرد یا آب یخ بر روی بدن فرد جدا خودداری کنید.

!!! در موارد گرما زدگی ، فرد معمولا دچار عدم هوشیاری یا کاهش شدید هوشیاری می شود که در این حالت تجویز مایعات ممنوع می باشد . اما در صورت مناسب بودن وضعیت هوشیاری به آرامی به او مایعات خنک (آب) بدهید.

!!! به خنک کردن مصدوم تا رسیدن نیروهای اورژانسی و متخصص یا بهبود حال وی تا دمای 39 درجه سانتی گراد ادامه دهید.

!!! در صورت به همراه داشتن کپسول اکسیژن و آشنایی کار با آن به مصدوم اکسیژن تجویز کنید.

!!! گرما زدگی یک فوریت پزشکی است و لازم است فرد به بیمارستان منتقل شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

تشنج 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:13

تشنج

 

تشنج:

فعالیت الکتریکی غیر طبیعی و نا منظم مغزی که منجر به بروز تغییرات ناگهانی در چگونگی فعالیت عضلانی و حرکات بدن فرد می شود را تشنج می نامند.

در واقع تشنج یک بیماری نیست بلکه علامت یا نشانه وجود اشکال در نحوه ی عملکرد سلول های مغزی است که می تواند به دلایل گوناگونی ایجاد شده باشد.

 

 


 

* از عوامل ایجاد کننده تشنج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

!!! دلایل بروز تشنج:

1-داروها، الکل و سموم مختلف

2- گرما زدگی

3-تب بالا

4- بیماری صرع

5-تومورهای مغزی

6- تغییر در میزان املاح و آب بدن

7-عفونت های مغز یا عفونتهای مغزی(مننژیت)

8 - بیماری دیابت

9- صدمات شدید جمجمه و مغز

10-مسمومیت حاملگی

11-سکته مغزی

12-عوامل ناشناخته

 

 *** علایم و مراحل بروز تشنج:

1-مرحله احساس خطر :

بیمار احساس خاصی دارد که محرک خارجی واقعی ندارد. و فقط توسط خود او احساس می شود .مثل شنیدن صداهای خاص شبیه به زنگ ،احساس بوهای زننده و تند ،دیدن جرقه های نورانی ،رنگهای روشن یا نور های شدید این حالت به عنوان زنگ خطر است و بیمار می داند که تا چند لحظه دیگر چه اتفاقی برای او می افتد.


2- مرحله سفت شدن عضلات بدن:

در این مرحله تمام عضلات بدن مصدوم سفت می شود و برای مدتی در حالت انقباض باقی می ماند. گاهی در این حالت دهان و فک بیمار قفل می شود ، سیاهی چشم بالا می رود و بیمار بی اختیار دچار دفع ادرار یا مدفوع می شود.


3- مرحله بروز حرکات بدن یا تشنج:

در این مرحله بیمار دچار حرکات شدید، نامنظم و غیر عادی اندام و بدن می شود که می تواند با کف کردن دهان و مشکل تنفسی همراه باشد.


4- مرحله بعد از تشنج:

با متوقف شدن تشنج ،بیمار دچار شلی عضلات و پس از آن تنفس خود به خود بیمار شروع می شود و فرد هوشیاری خود را به دست می آورد. اما به شدّت احساس خستگی می کند و گیج است. گاهی اوقات بیمار از سردرد نیز شاکی است.

 

 

 کمک های اولیه در مرحله بیماری صرع بزرگ (تشنج):


!!! ارزیابی صحنه حادثه ،دور کردن یا پرهیز از خطر

!!! بیمار را بر روی زمین یا کف اتاق قرار دهید

!!! بیمار را از وسایل تیز و برنده یا خطرناک مثل بخاری ، اره برقی ،اتو و غیره دور کنید

!!! از قرار دادن اشیاء گوناگون مثل خودکار ، چوب و انگشت دست در دهان بیمار خودداری کنید.

!!! دستمال گردن ، کراوات و شال گردن و لباس های تنگ بیمار را باز کنید .

!!! به هیچ وجه سعی در مهار کردن حرکات بدن بیمار نداشته باشید. به عنوان یک امدادگر تنها کافی است از برخورد او با اجسام خطرناک یا برخورد سر او با زمین جلو گیری کنید .

!!! پس از پایان تشنج و قبل از بازگشت کامل هوشیاری بیمار را برای مدتی در حالت استراحت قرار دهید.

!!! بیمار را به یک محیط خلوت و آرام منتقل کنید و مانع تجمع افراد بر بالای سر بیمار و پرسیدن سوالهای مختلف شوید.

!!! در صورت شروع نشدن تنفس اقدام به تنفس مصنوعی کنید.

!!! در صورتی که این حالت برای اولین بار برای وی پیش می آید حتما بخواهید به پزشک متخصص مراجعه کند.

منبع:نجاتگر


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

امدادو نجات در حوادث رانندگی 
موضوع: آمـوزش امــداد و نـجــات سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:7

 امدادو نجات در حوادث رانندگی

شدت‌ حوادث‌ رانندگي‌ از سقوط‌ دوچرخه‌ تا تصادف‌ شديد با اتومبيل‌، متفاوت‌ است‌. محل‌ حادثه‌ اغلب‌ به‌ دليل‌ ترافيك‌ در حال‌ حركت‌، پر از خطرهاي‌ جدي‌ است‌. بي‌خطر كردن‌ محل‌ حادثه‌ قبل‌ از حاضر شدن‌ بر سر مصدومان‌، بسيار حياتي‌ است‌. اين‌ اقدام‌ به‌ شما امكان‌ مي‌دهد كه‌ از خود، مصدوم‌ و ساير افراد عبوركننده‌ از جاده‌، حفاظت‌ كنيد. به‌ محض‌ بي‌خطر شدن‌ محل‌، به‌ سرعت‌ وضعيت‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كرده‌، درمان‌ را اولويت‌بندي‌ كنيد. به‌ مصدوماني‌ كه‌ به‌ كمك‌هاي‌ اورژانس‌ نياز دارند، قبل‌ از ديگران‌ رسيدگي‌ كنيد.

 

بي‌خطر كردن‌ محل‌

- ابتدا از امنيت‌ خود مطمئن‌ شويد و از انجام‌ كاري‌ كه‌ ممكن‌ است‌ شما را به‌ مخاطره‌ بيندازد، پرهيز كنيد.

- اتومبيل‌ خود را در محلي‌ امن‌ و كاملاً با فاصله‌ نسبت‌ به‌ محل‌ حادثه‌ پارك‌ كنيد و چراغ‌هاي‌ خطر آن‌ را به‌ حالت‌ چشمك‌زن‌ قرار دهيد.

- هرگز در عرض‌ يك‌ جاده‌ عريض‌ ندويد.

- در شب‌، لباسي‌ بپوشيد يا چيزي‌ حمل‌ كنيد كه‌ روشن‌ يا منعكس‌كننده‌ نور باشد و از چراغ‌قوه‌ استفاده‌ كنيد. پس‌ از انجام‌ موارد فوق‌، احتياط‌هاي‌ كلي‌ زير را رعايت‌ كنيد:

- چند ناظر را براي‌ هشدار دادن‌ به‌ ساير رانندگان‌ و كاستن‌ از سرعت‌ آنها روانه‌ كنيد.

- حداقل‌ به‌ فاصله‌ 45 متر از محل‌ حادثه‌ در هر دو طرف‌ آن‌، مثلث‌ يا چراغ‌ هشداردهنده‌ قرار دهيد.

موتور تمام‌ وسايل‌ نقليه‌ آسيب‌ديده‌ را خاموش‌ كرده‌، در صورت‌ امكان‌، مخزن‌ سوخت‌ را در ماشين‌هاي‌ ديزلي‌ و موتور سيكلت‌ها خاموش‌ كنيد.

- وسيله‌ نقليه‌ را بي‌حركت‌ كنيد. اگر وسيله‌ نقليه‌ روي‌ چهارچرخ‌ است‌، ترمز دستي‌ را كشيده‌، اتومبيل‌ را در دنده‌ قرار دهيد و يا چند قطعه‌ سنگ‌ بزرگ‌ را درست‌ در جلوي‌ چرخ‌ها بگذاريد. اگر وسيله‌ نقليه‌ چپ‌ كرده‌ است‌، سعي‌ نكنيد آن‌ را برگردانيد اما از واژگون‌ شدن‌ آن‌ پيشگيري‌ كنيد.

- مراقب‌ خطرهاي‌ فيزيكي‌ باشيد. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كسي‌ سيگار نمي‌كشد. گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را از وجود خطوط‌ نيروي‌ آسيب‌ديده‌، سوخت‌ پخش‌ شده‌ و هرگونه‌ وسيله‌ نقليه‌اي‌ كه‌ نشانه‌ «خطر شيميايي‌» دارد، آگاه‌ سازيد.

 

نشانه‌هاي‌ خطر شيميايي‌ پلاك‌ خطر شيميايي‌ (شكل‌ زير) نشان‌ مي‌دهد كه‌ وسيله‌ نقليه‌ در حال‌ حمل‌ يك‌ ماده‌ خطرناك‌ است‌. ماهيت‌ اين‌ خطر بالقوه‌ با يك‌ نشانه‌ (شكل‌هاي‌ سمت‌ راست‌) مشخص‌ مي‌شود. خدمات‌ اورژانس‌ قادر به‌ تفسير اين‌ اطلاعات‌ خواهد بود.

مواد خطرناك‌

در هر حادثه‌ (رانندگي‌) ممكن‌ است‌ عوارضي‌ مثل‌ ريزش‌ مواد خطرناك‌ يا فرار گازهاي‌ سمي‌ رخ‌ دهد. ناظران‌ را از صحنه‌ حادثه‌ دور كرده‌، موافق‌ جريان‌ باد بايستيد. به‌ علامت‌هاي‌ «خطر شيميايي‌» روي‌ وسايل‌ نقليه‌ توجه‌ كرده‌، گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را در جريان‌ قرار دهيد. اگر در مورد امنيت‌ خود يا مفهوم‌ يك‌ نشانه‌ مشكوك‌ هستيد، از محل‌ فاصله‌ بگيريد. در صورتي‌ كه‌ ريزش‌ مواد وجود دارد و يا روي‌ نوار بالا و چپ‌ علامت‌ «خطر شيميايي‌» حرف‌ « E » به‌ چشم‌ مي‌خورد (حرف‌ « E » به‌ معناي‌ خطر امنيت‌ عمومي‌ است‌)، به‌ دقت‌ مراقب‌ اوضاع‌ باشيد.

 

بررسي‌ وضعيت‌ مصدومان‌

به‌ سرعت‌ تمام‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كنيد. اگر بيش‌ از يك‌ مصدوم‌ وجود دارد، ابتدا به‌ آنهايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ (مثل‌ سوختگي‌ يا زخم‌ شديد) داشته‌ باشند، رسيدگي‌ كنيد. در صورت‌ امكان‌، مصدومان‌ را در همان‌ وضعيتي‌ كه‌ با آنها مواجه‌ شديد، درمان‌ كنيد؛ تنها در صورتي‌ كه‌ مصدومي‌ در خطر باشد يا به‌ منظور ارايه‌ درمان‌ نجات‌بخش‌، مي‌توانيد وي‌ را جابه‌جا كنيد. محل‌ را به‌طور كامل‌ جستجو كنيد تا از مصدوماني‌ كه‌ به‌ مناطق‌ دورتر پرتاب‌ شده‌اند يا از آنهايي‌ كه‌ به‌ خاطر منگي‌، بي‌هدف‌ حركت‌ كرده‌ و از محل‌ دور شده‌اند، غفلت‌ نكرده‌ باشيد. اگر مصدومي‌ در داخل‌ يا زير يك‌ وسيله‌ نقليه‌ گير افتاده‌ است‌، به‌ كمك‌ خدمات‌ آتش‌نشاني‌ و نجات‌ احتياج‌ خواهيد داشت‌. بنابراين‌ در اسرع‌ وقت‌ با اين‌ مراكز تماس‌ بگيريد.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

گزيدگي ها 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:1

گزيدگي ها

 

 

 

گزيدگي ها:

به دنبال گزش حيواناتي مثل مار ، عقرب ، رتيل ، زنبور و برخي موجودات دريايي رخ مي دهد و مي تواند

 بسيار خطرناك و كشنده باشد . علت مرگ ممكن است اثر مستقيم ماده سمي بر روي بدن يا بروز واكنش هاي

 شديد حساسيتي ( آنافيلاكسي )‌ باشد.

 

در اين بخش شما را با انواع زهرها و تنوع گزيدگي ها و اقدامات اوليه آنها آشنا مي كنيم:


# انواع زهرها:


زهری که توسط مارها ،عنکبوت ها و بعضی از جانوران دریایی آزاد می

 شود، از نظر شیمیایی به سه دسته تقسیم می شود:

1 - زهرهای دفاعی


2- زهرهای تهاجمی


3- ضد انعقادها


A _ زهرهای دفاعی:


این زهرها توسط مورچه ها،زنبورهای عسل وغیرعسل ، زنبورهای سرخ و عقرب ها برای دفاع از خود آزاد

 می کنند.


عوارض این زهرها روی فرد به صورت درد ،ورم که حدود 5 تا 15 دقیقه

 طول می کشد و واکنش های حساسیتی احتمالی می باشد.

برای تسکین خراش و ورم می توان از پماد های ضد درد و شربت دیفن هیدرامین و در صورت حساسیت شدید

 از آمپول اپی نفرین استفاده نمود.


 


B_ زهرهای تهاجمی:


****این زهرها توسط مارها ،عنکبوت ها و ستاره دریایی و مارمولک ترشح

 می شود.****


(این زهر برای بی جان کردن و یا کشتن قربانی و آماده نمودن آن برای خوردن و هضم آن استفاده می شود.)

اثر این زهر بر انسان سرگیجه،سخت شدن تنفس،ورم منجر به درد ،آسیب بافتی یا عصبی می باشد.

 


!!! از ضد درد موضعی و آنتی هیستامین می توان برای تسکین درد و ورم استفاده کرد.

 


C_ضد انعقادها:


این مواد برای جلوگیری از انعقاد خون و بستن جریان خون قربانی جهت تداوم مکش خون توسط عنکبوت ها

 حشراتی مانند مگس های نیش زننده ،پشه ها ،کنه ها و ساس ها ترشح می شود. اثر این مواد بر روی انسان

 به صورت خارش و واکنش بدن نسبت به آن است البته درد نیز در اثر چاک خوردن در اثر گزش پشه ایجاد

 می شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |


اگر مطالب این وبلاگ را دوست دارید و آن را دنبال می کنید به شما پیشنهاد می‌کنم این کار را با استفاده از خوراک انجام دهید تا درکنار اطلاع سریع از به‌روز رسانی وبلاگ بدون مراجعه به وبلاگ مطالب را بخوانید.
خوراک

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه امدادی خاتم الانبیاء(ص) می باشد . نقل مطلب با ذکر منبع بلامانع است

گروه امداد و نجات پایگاه مقاومت بسیج خاتم الانبیاء(ص) شیراز