صفحه نخست | آرشيو مطالب | پروفایل مدیر English / العربیة / French
Translate This Page To English
تبدیل هذه الصفحة إلی لسان العربیة
Traduire cette page en français

اندازه قلم: گ گ گ
:تغییر رنگ
از این قسمت می توانید رنگ این صفحه را سفارشی سازی نمایید. تنها بر روی رنگ مورد علاقه ی خود کلیک کنید.

 • سر دفتر
 • اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • صندوق پیام ها
 • صندوق پیام های پایگاه محلی برای نظرات کلی شما پیرامون پایگاه با نمایش عمومی
 • آخرین مطالب
 • مشاهده عناوین آخرین مطالب ارسال شده
 • تماس با ما
 • ارتباط مستقیم با فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیا

آدرس سایت اصلی پایگاه 
موضوع: گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص) یکشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۰ 19:5
آدرس سایت اصلی پایگاه
 
 


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

اگزما 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ 13:43

اگزما را خودتان درمان کنید

اگزما نوعی عارضه پوستی محسوب می شود که می تواند در مدت زمانی کوتاه پیشرفت کند و سلامت پوست بدن انسان را به خطر بیندازد. واژه اگزما از زبان یونان باستان گرفته شده و به معنی «کورک و جوش های پوستی»است. طبق آمار های که هم به دست آمده، یک نفر از هر 5 کودک و همچنین یک نفر از هر 10 بزرگسال به این عارضه مبتلا می شوند.

نحوه شیوع بیماری به هنگام شیوع اگزما، پوست حالت خارش، خشکی و تورم به خودمی گیرد و در بیشتر مواقع قرمز رنگ و دردناک می شود. در برخی مواقع ممکن است این تورم های پوستی بسیار دردناک و شدید شود و خونریزی از پوست بیمار را به همراه داشته باشد. اگزما می تواند درهر قسمتی از بدن شیوع پیدا کند، اما به هر حال منطقه هایی که بیشتر احتمال بروز این بیماری برای آنها وجود دارد شامل آرنج، مچ دست و پشت زانوها می شود. ممکن است این عارضه بر روی صورت بچه ها یا به عبارت دیگر بر روی گونه های آنها نمایان شود.

انواع مختلف اگزما به طور کلی دو نوع مختلف اگزما تاکنون شناسایی شده است که نوع اتصالی و نوع ATOPIC نام گرفته اند. معمولی ترین نوع اگزما که احتمال شیوع آن هم بیشتر است ATOPIC نام دارد. این نوع عارضه پوستی بیشتر در دوران کودکی و به خصوص زمانی که کودکان در سنین رشد قرار دارند بروز می کند، اما در عین حال ممکن است پس از گذشت چند سال و رسیدن به سنین بزرگسالی باز هم فرد شاهد این بیماری باشد. ممکن است این عارضه در بین اعضای یک خانواده نیز شیوع یابد و آنها را نیز مبتلا کند.

نوع دیگری از اگزما که می توان آن را در تمامی سنین شاهد بود بیشتر سراغ بزرگسالان می رود. این بیماری می تواند پس از تماس و اتصال فرد با اشیایی که به آنها حساسیت دارد، بروز کند. موادی نظیر نیکل، پاک کننده های غیر صابونی، صابون ها، خوشبو کننده ها و ... می توانند باعث بروز اگزما شوند. اگرچه اگزما در حالت های دیگری هم شیوع پیدا می کند، اما در عین حال این دو مورد از همه مهمتر بوده و می توان حالت های دیگر را نیز در این دو بخش جای داد.

عواملی که اگزما را شدیدتر می کنند بسیاری از افرادی که به اگزما مبتلا هستند بر این باورند که برخی کارها می تواند این بیماری را در آنها تشدید کند. این عوامل تشدید کننده بیماری که به صورت علمی هم ثابت شده اند شامل استرس های روحی و جسمی و عادت ماهانه برای خانم ها می باشد.

انواع مختلف بیماری ها

- برخی از انواع غذاها - تغییرات آب و هوایی

پیشگیری از اگزما در افراد بسیار دشوار است، اما در عین حال روش های گوناگونی وجود دارد که افراد با استفاده از آن می توانند خود را در مقابل این عارضه ایمن کنند و به هنگام ابتلا، ظرف مدت زمانی کوتاه درمان شوند. آخرین بررسی هایی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد، نوعی باکتری که در حالت عادی در پوست همه افراد زندگی می کند و STAPHYLOCOCCUS نام دارد به عنوان عامل اصلی در بروز این بیماری محسوب می شود. خاراندن پوست به هنگام ابتلا به اگزما می تواند لایه بیرونی پوست را از بین ببرد و راه ورود این باکتری ها به بدن را آزاد کند.

درمان های اگزما بهترین درمان هایی که برای بیماری اگزما وجود دارد شامل کرم های نرم کننده، پمادها، نرم کننده های مایع برای شستشوی محل مورد نظر، کرم های آنتی بیوتیکی و ... می شود. اگر محل بروز اگزما بر روی پوست شما بسیار خارش دارد و پس از مصرف داروهای یاد شده هنوز درمان نشده است، باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگرچه بیماری اگزما نمی تواند به طور کامل درمان شود، می توان آن را در حالتی نگه داشت که بیشتر پیشرفت نکند. به هر حال هر فردی می تواند با نخاراندن پوست، کاهش استرس، دوری از عوامل بروز اگزما، استفاده از روش های درمانی موجود و ... خود را در مقابل این عارضه ایمن کند.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

باید و نباید های افطار و سحری 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ 14:40

باید و نباید های افطار و سحری

افطار
هنگام افطار تا حد امکان شیرینی های طبیعی مانندخرما مصرف    کنید و شله زرد، حلوا، زولبیا و بامیه را همزمان با هم نخورید البته    میتوانید درشب های مختلف، مواد شیرین متفاوتی را مانند مربا و عسل مصرف نمایید تا بدین ترتیب تنوع غذایی تان حفظ شود؛    هرچند که بهترین شیرینی خرماست. به گفته کارشناسان تغذیه در ماه رمضان با حذف یک وعده غذایی، متابولیسم بدن بویژه  متابولیسم انرژی تعدیل می شود و مازاد انرژی بدن در این ماه  مصرف می شود که کاهش وزن را به دنبال دارد. 

اهمیت افطار مشابه وعده صبحانه است؛ چون غذا پس از گرسنگی طولانی مدت به بدن می رسد. در این وعده غذاهای زودهضم مانند گروه شیر و تخم مرغ را می توان مصرف کرد خوردن نان، پنیر، چای شیرین و خیار و گوجه فرنگی نیز مناسب این وعده است البته می توان از کوکو و سوپ های سبک هم استفاده کرد. شیربرنج هم غذایی بسیار مغذی ومقوی زودهضم است.

از خوردن انواع آش ها چون آش رشته، غذاهای حجیم، سرخ کرده و پرچرب در افطار باید به شدت خودداری شود، علاوه برآن، نباید پلو و خورشت در این وعده غذایی مصرف کرد.

فاصله میان افطار تا هنگام غذا
مایعات و میوه ها را در این مدت زمان می توان مصرف کرد. افرادی که قدرت بدنی کمی دارند مانند نوجوانان یا اشخاصی که کمتر افطاری می خورند، می توانند یک لیوان شیر یا بیسکوئیت یا خرما موقع خواب بخورند علاوه بر آن می توان خشکبار نیز استفاده کرد.

 سحری
خوردن انواع غذاهای سنتی توصیه می شود البته این غذاها نباید پرچرب نفاخ و سرخ کردنی باشند و مواد خورشت ها ، نیز تا حد امکان سرخ کرده نباشند و بخارپز یا آب پز شده باشد. مصرف پلوهای مخلوط نیز مناسب است.   

گوشت حتماً بایددر وعده غذایی گنجانده شود چون دیرهضم است، در نتیجه افراد با خوردن آن دیرتر احساس گرسنگی می کنند. در این ایام کربوهیدرات ها نیز مصرف شوند چون به تدریج هضم می شوند بنابراین خوردن نان به ویژه نان های سبوس دار، پلو و ماکارونی هنگام سحر توصیه می شود.  

نوشیدن یک لیوان آب هنگام سحر توصیه می شود، اما نوشیدن زیاد مایعات هنگام سحر، حجم معده را افزایش می دهد و امکان دارد باعث رفلاکس معده شود.

تهیه شده توسط                     

گروه امداد و نجات پایگاه بسیج خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آخرین نوشابه 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ 13:45

نوشابه آخر!

*اتفاقاتی که پس از خوردن نوشابه برای ما می افتد:

۱۰ دقیقه بعد: ۱۰قاشق چای خوری شکروارد بدنتان می شود.میدانید چرا با وجودخوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند. 

۲۰دقیقه بعد:  قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود. کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.   

۴۰ دقیقه بعد:  حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهای چشمتان گشاد می شود، فشار خونتان بالامی رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شود تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند. 

 ۴۵ دقیقه بعد:  ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سر خوشی ایجاد می کنند، تحریک می شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود. 

۶۰ دقیقه بعد:  اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.        

مدتی بعد:  کافئین درنقش یک داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل می شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادراردفع می شود و به همراه آن مقادیرزیادی آب،سدیم و دیگرالکترولیت ها نیز از دست می رود.

مدتی بعد تر:  کم کم آن غوغایی که در بدن تان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می شوید یا خیلی کرخت و بی حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که مـی شـد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر  کافئین هم از بین می رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می کنید...  

تهیه شده توسط                     

گروه امداد و نجات پایگاه بسیج خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

گرمای شدید 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۹ 16:41

گرمای شدید

 

بالا رفتن درجه حرارت هوا، و گرماي بيش از حد سبب مختل شدن تبادلات حرارتي بدن با محيط اطراف  مي گردد. زماني كه فردي در مدت زياد در معرض گرما و نور آفتاب قرار بگيرد يا بدون درنظرگرفتن شرايط جسمي‌ و سني خود بيش از اندازه به فعاليت بدني بپردازد، حمله گرمايي اتفاق مي‌افتد. سالمندان، خردسالان و افرادي كه بيمار هستند يا اضافه وزن دارند چنانچه درمعرض گرماي شديد قرارگيرند زودتر از پاي درمي‌آيند. شرايط جوي پايدار مي تواند، منجر به افزايش درجه حرارت و بروز آسيب‌هاي ناشي از گرما ‌شود، اما پيامد اين رويداد و اثرات آن برروي مردم مناطق شهري نسبت به مناطق روستايي خطرناك‌تر است، زيرا آسفالت و بتون در مناطق شهري، گرما را به مدت طولاني ذخيره مي كند و به تدريج منجر به گرم‌شدن هوا در شب مي‌شود كه توليد و افزايش درجه حرارت در شبانگاه تحت عنوان اثر جزيره‌اي گرماي شهري شناخته مي‌شود.

 

اقدامات قبل از بروز گرماي شديد

درصورت لزوم درشرايط آب و هوايي بسيارگرم شيشه‌ها را دوجداره نماييد.

مجاري تهويه را از نظر عايق بندي مناسب بررسي‌كنيد.

به طورموقت براي پنجره‌ها از بازتابنده‌ها مانند فويل آلومينيوم استفاده نماييد تا نور و گرما را به خارج بازبتاباند.

با استفاده از درهاي اتوماتيك و حفاظ‌ مناسب از خروج هواي خنك جلوگيري كنيد.

پنجره‌ها را هنگام تابش نورخورشيد در صبح و بعد از ظهر به وسيله پرده و سايه‌بان بپوشانيد.

نصب سايه‌بان روي درها تا 80 درصد ورود نور و هواي گرم را به داخل خانه كاهش مي‌دهد.

اقدامات اضطراري قبل از ايجاد وضعيت اورژانسي ناشي از گرما

تا آنجا كه ممكن است در معرض آفتاب قرارنگيريد و درخانه بمانيد.

اگر دستگاه خنك كننده و تهويه در دسترس نيست، در طبقات پايين و دور از اشعه آفتاب بمانيد.

گرم‌ترين ساعات روز را، در مكان‌هاي عمومي مانند كتابخانه‌، مدرسه‌،‌ سالن‌ نمايش، پاساژ و مانند آن سپري كنيد.

گردش هوا و افزايش تعريق مي‌تواند بدن را خنك نمايد.

از استفاده از قرص‌هاي نمك پرهيزكنيد مگر آنكه طبق دستور پزشك باشد.

آب را به مقادير زياد بنوشيد.

اشخاصي كه غش ‌مي‌كنند يا بيماري‌هاي قلبي، كليه، كبدي دارند، بايد از رژيم محدود كردن مايعات استفاده كنند، يا اگرمشكلي دررابطه با احتباس مايعات دارند، قبل ازاينكه نوشيدن مايعات افزايش يابد با پزشك مشورت نمايند.

لباس آزاد وگشاد، سبك و رنگ روشن بپوشيد، بطور‌ي‌كه سطح بيشتري از پوست و بدنتان را پوشش دهد.

براي محافظت از صورت و سر خود از كلاه لبه دار استفاده نماييد.

هرگز كودك خود را به تنهايي در وسيله نقليه‌اي كه درهايش قفل است، رها نكنيد.

از فعاليت و كار شديد در هواي گرم بپرهيزيد و اگر در گرماي شديد به طور مستمر كار مي‌كنيد، از دستگاه‌هاي خنك كننده استفاده نماييد و محلول ORS بنوشيد. نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

خونریزی داخلی 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ 22:27

خونریزی داخلی

 

علایم

 • گیجی
 • ضعف شدید مخصوصا وقتیکه فرد ایستاده است
 • پریدگی رنگ صورت و لب
 • پوست سرد و مرطوب
 • تشنگی، بیقراری، ضعیف و تند شدن ضربان قلب
 • پایین افتادن فشار خون
 • تنفس سریع و سطحی
 • کاهش سطح هوشیاری و بی‌هوشی

علایم خونریزی داخلی و در واقع شوک ناشی از خونریزی داخلی هستند. که در این موارد بایستی بیمار سریعا به بیمارستان منتقل گردد.

 

در موراد زیر خونریزی داخلی خطرناکتر است

       

 • سخت شدن و اسپاسم ماهیچه‌های دیواره شکم.
 • ضربه نافذ قفسه سینه و یا شکم.
 • شکستگی استخوان ران و یا لگن خاصره ( که در این صورت احتمال خونریزی به میزان ۱ لیتر و یا بیشتر می‌باشد ).
 • خونمردگی‌های حاد در پوست بدن.
 • وجود علائم و نشانه‌های شوک.


نشانه‌های شوک در خونریزی داخلی

·          

 • اضطراب و بیقراری(که از علائم اولیه و قطعی شوک است) و پرخاشگری و آشفتگی
 • تشنگی
 • رنگ پریدگی، مرطوب شدن و سردی پوست که اغلب با عرق شدید همراه است( معمولاً ابتدا دستها و پاها چنین می‌شوند)و احساس سرما.
 • تند شدن و ضعیف شدن نبض.
 • کاهش فشار خون، معمولاً تا ۶۰/۹۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر، از علائم نهایی شوک است.
 • تنفس سریع و احتمالاً سطحی.
 • تغییر در سطح هشیاری.
 • گشادی مردمک چشمها.
 • و در موارد نادر، لرزش بدن.
 •  

دلایل خونریزی داخلی

جراحت‌های عمیق، پارگی و جراحت اعضای مختلف بدن( مثلاً پارگی یا لهیدگی کبد و طحال )، پارگی رگهای خونی، زخمهایی خونریزی دهنده و بافتهایی که شدیداً متورم شده اند، خونریزی داخلی ایجاد می‌کنند.قطع رگهای خونی قفسه سینه و یا شکم در عرض چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه موجب مرگ می‌شود. جراحت هایی که عمقشان زیاد است، باعث پارگی سرخرگها و سیاهرگهای اصلی و در نتیجه خونریزی داخلی می‌شود. جراحت‌های عمیق در ناحیه قفسه سینه و شکم نیز رگهای خونی زیادی را قطع می‌کند و باعث حرکت آزادانه خون به حفره بدن می‌شود.هرگونه جراحت در ماهیچه و یا شکستگی استخوان نیز می‌تواند سبب خونریزی داخلی شود.

 

انواع خونریزی داخلی

خونریزی نای و شش‌ها

چنانچه در این مراکز خونریزی ایجاد گردد، خون به منزله جسم خارجی عمل کرده و باعث تحریک مخاط شش‌ها شده و ایجاد سرفه می‌کند. در این موارد خون با سرفه از دهان بیمار خارج می‌شود که به رنگ قرمز روشن بوده و کف آلود است.


خونریزی جمجمه

در صورتی که ضربه‌ای به جمجمه وارد شده و باعث خونریزی شود، داخل سفیدی چشم، قرمز رنگ شده و از بینی خونابه خارج خواهد شد. و یا ممکن است از گوشها و بینی خون خارج شود. در صورتیکه شکستگی ضعیف باشد و خون بیرون راه پیدا نکند تجمع خون در داخل جمجمه باعث فشار به مغز شده و فقط با سردرد و استفراغ مکرر و یا کاهش هوشیاری ممکن است خودش را نشان دهد. در صورت ضربه به سر- استفراغ مکرر و سردرد زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی می‌باشد که می‌تواند باعث مرگ مصدوم گردد.

خونریزی دستگاه گوارش

هرگاه در مری و معده خونریزی ایجاد شود، بیمار خون روشن یا مواد قهوه‌ای رنگ استفراغ می‌کند. در صورت خونریزی از روده‌ها (بسته به محل) دفع خون روشن یا مدفوع قیری رنگ اتفاق می‌افتد. در صورت ضربه به شکم- دل درد شدید زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخلی می‌باشد که می‌تواند باعث مرگ مصدوم گردد.

خونریزی از دستگاه ادراری و کلیه‌ها

خونریزی از دستگاه ادراری و کلیه‌ها با تغییر رنگ ادرار، کدر شدن ادرار و یا ادرار خونی مشخص می‌شود.

خونریزی غیر قابل رویت

خونریزی داخلی نسج در شکستگیها، خونریزی کبد و طحال، خونریزی داخل حفره شکم، خونریزی داخل قفسه سینه که خون دیده نمی‌شود بسیار خطرناک است و باید در تمام موارد تصادفات یا ضربه‌ها مخصوصا به نواحی کبد و طحال در جستجوی علایم خونریزی داخلی بود.

 

کمکهای اولیه در خونریزی داخلی

 • بیمار را به حالت راحت و بدون حرکت بخوابانید. مجروحینی که از ناحیه ستون فقرات و گردن آسیب دیده‌اند باید تحت مراقبت بیشتری قرار گیرند تا صدمات این نواحی تشدید نشوند.
 • کنترل علایم حیاتی: هر۵ دقیقه، علائم حیاتی را کنترل کنید( نبض- تنفس- فشار خون )
 • کنترل راههای هوایی: مسیر تنفسی آزادی برای مجروح فراهم کنید .
 • قرار دادن بیمار در مناسبترین وضعیت: مثلاً اگر بیمار دچار تهوع و استفراغ مکرر است او را به پهلو بخوابانید.
 • از راه دهان هیچ چیز به مصدوم نخورانید. زیرا ممکن است مجروح استفراغ کند و با وارد شدن محتویات استفراغ به ریه، مشکلات تنفسی برای وی ایجاد شود.
 • هرگونه خونریزی خارجی را مهار کنید.
 • لباسهایی را که در ناحیه گردن و کمر ایجاد فشار می‌کنند، آزاد کنید.
 • مراقبتها و کمکهای اولیه لازم را در مورد شکستگیها انجام دهید.مصدوم را به آرامی و با احتیاط جابه جا کنید.
 • هرچه سریعتر مصدوم را به بیمارستان برسانید.در مورد خونریزی داخلی مهم‌ترین کار رساندن بیمار به بیمارستان است. زیرا در منزل نمی‌توان برای بیمار کار موثری انجام داد.
 • به یاد داشته باشید مصدومینی که دچار خونریزی در نواحی قفسه سینه و یا شکم شده‌اند در اولویت درمان و انتقال قرار دارند.


نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آموزش مجازی امداد و نجات 
موضوع: سوالات امداد و کمکهای اولیه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 10:11

جزوه های آموزشی امداد و نجات

تمامی جزوه ها به صورت PDF می باشد.

 

 

اتل بندی و بانداژ:

۱- فشار مستقیم روی پانسمان به منظور جلوگیری از خونریزی.

۲- فیکس کردن پانسمان یا تخته شکسته بندی در محل خود.

۳- محدود کردن حرکت عضو مصدوم.

۴- ایجاد تکیه گاه برای عضو.

 دانلود جزوه:   اتل بندی و بانداژ


برای دانلود دیگر جزوه ها به ادامه مطلب بروید ادامه مطلب

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

قرص روان گردان 
موضوع: گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص) سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:48

خطر مرگ حتی با یک بار مصرف مواد روانگردان

 

 

کارشناسان و آسیب شناسان اجتماعی در جلسه بررسی عوارض و خطرات مصرف قرص های اکستازی، ضمن برشمردن خطرات بی شمار قرص های توهم زا و روانگردان، تأکید کردند حتی یک بار مصرف آنها برای امتحان یا تجربه بسیار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیر طولانی مدت و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

برخلاف آنچه همگان می گویند، اکستاری تنها شادی آور نیست و روزهای پس از مصرف فرد را دچار افسردگی ، در درجات مختلف آن می کند. معمولاً فرد پس از مصرف احساس خوشی می کند.

دکتر نوری روان پزشک در جلسه ای که در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، با تأکید بر این که اکستازی یک ماده مخدر نیست افزود: اکستازی مثل آمفتامین و کوکائین یک محرک است اما این دلیل نمی شود بپنداریم که وابستگی و اعتیاد به دنبال ندارد. مخدر ایجاد تخدیر می کند ولی در مورد اکستازی فرد بی خواب و بیقرار و بیش فعال می شود و در نتیجه ی این فعالیت زیاد، دچار کوفتگی و بی حالی در روزهای بعد می شود.

به گفته وی اوج اثر ماده مؤثر در این قرص ها دو تا سه ساعت است. سپس میزان این ماده در خون پایین می آید و 24 ساعت طول می کشد تا این ماده کاملاً از خون خارج شود. دیده شده که در ساعات کاهش میزان این ماده در خون فرد حاضر است برای حفظ حالتی که دارد و مصرف دوباره آن، دست به هر کاری بزند. به علاوه فرد به شدت نیاز به تکرار تجربه قبلی دارد و از نظر علمی هرگونه مصرف اجباری حتی بدون وابستگی جسمانی، اعتیاد  نام دارد.

دکتر نوری در ادامه تشریح کرد: اگرچه در صورت عدم مصرف اکستازی، عوارضی از قبیل آنچه برای تریاک یا حشیش و سایر مواد اعتیاد آور می شناسیم، رخ نمی دهد اما این نباید ما را دچار اشتباه کند که فکر کنیم مصرف اکستازی به دلیل عدم ایجاد عوارض جسمی اعتیاد آور نیست. برعکس، فرد به شدت مایل به تکرار حالت پس از مصرف است و طبق تعریف، این وابستگی روانی مترادف اعتیاد است.

وی افزود : برای ترک کردن مصرف این ماده لازم است حتماً به یک روان شناس یا روان پزشک مراجعه کرد. او با روش ها و دارو و درمان های خاصی می تواند اثرات سوء این ماده را بکاهد و به فرد کمک کند زودتر به زندگی عادی برگردد. اگرچه بعضی حالات مثل حملات جنون آمیزو توهمات فرد که می پندارد تحت تعقیب است ، یا بدبینی به اطرافیان و مشاهده چیزهایی که دیگران نمی بینند ، ممکن است هرگز درمان نشوند.

عوارض اکستازی

دکتر نوری گفت: حواس کسی که از این ماده مصرف می کند، قوی می شود و به دلیل تقویت ادراک، فرد از موسیقی یا حتی خوردن و آشامیدن نیز احساس لذت فوق العاده می کند و می پندارد خلاقیت دوچندان یافته است. به دلیل افزایش حس ها، توانایی برقراری ارتباط تقویت می شود و در نتیجه فرد علاقه به صحبت کردن با دیگران، برقراری رابطه عاطفی و در آغوش گرفتن دیگران دارد که همین افزایش کاذب شعور عاطفی می تواند عامل انجام رفتارهای پرخطر جنسی باشد.

این روان شناس تأکید کرد: گهگاه انسان های کمرو که در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند، می پندارند با مصرف این قرص می توانند این مشکل را برطرف کنند. از طرف دیگر شنیده می شود که بسیاری از آنها که افسردگی های خفیف یا مزمن دارند، از این قرص مصرف می کنند غافل از آنکه روزهای بعد از مصرف این قرص، حتی تا هفته ها افسردگی شدیدتری گریبان مصرف کننده را می گیرد.

دکتر نوری افزود:

از دیگر عوارض مصرف این قرص ها، اختلالات بینایی، کاهش اشتها، توهمات بینایی، افزایش ضربان قلب و فشارخون، بی قراری، تغییر نامناسب دمای بدن، نیاز به نوشیدن آب و مایعات است. اما اکستازی عوارض خطرناک دیگری هم دارد، از آن جمله مختل شدن فعالیت هیپوتالاموس، از دست رفتن کنترل فرد بر گفتار و رفتار، اختلال حافظه کوتاه مدت، احتمال ورم مغز به دلیل مصرف زیاد آب و عدم خروج آن از بدن، کاهش نمک و الکترولیت ها، وجود مشکلات جنسی، احساس افسردگی در درازمدت، سردرد، سرگیجه و بی خوابی، جنون و مرگ هستند.

به گفته این کارشناس آنچه بیش از همه خطرناک است، وجود ناخالصی هایی است که در ساخت این قرص به کار می رود و ممکن است منجر به مرگ شود. مخصوصاً که در کشور ما عده ای سودجو گچ یا دیازپام و حتی مواد خطرناک دیگری را به این قرص می افزایند که خالص بودن آن را پایین می آورد و به دلیل ناهمگونی با ماده MDMA می تواند بسیار خطرناک تر از مصرف MDMA به تنهایی باشد. ضمن این که اغلب این قرص ها در ایران فاقد ماده اصلی آن است. از سوی دیگر مصرف همزمان آن با مشروبات الکلی یا سایر مخدرها می تواند اثرات مرگبار آن را صدچندان کند.

وی مهمترین عوامل ترغیب کننده افراد به مصرف این قرص را خجالت، ناتوانی از رد کردن درخواست دیگران و فشار دوستان، حس بزرگ شدن، کاهش افسردگی، افزایش تمایلات عاطفی، دست کم گرفتن خطر و ماجراجویی عنوان کرد و گفت: فرد می پندارد برای او هم همان حس هایی که برای دوستش رخ داده، رخ می دهد بی آن که دچار عوارض آن شود، غافل از این که اثر و عملکرد این ماده مثل همه موادهای دیگر در بدن افراد مختلف متفاوت است و نه تنها ممکن است فرد را دچار خلسه ی مورد نظر نکند که بسیار امکان دارد او را دچار عوارض جبران ناپذیر کند.

او اظهار کرد: به علاوه در مورد ترک آن باید گفت تقریباً ربط مستقیمی میان اراده و اعتیاد وجود ندارد. آنچه در مورد این مواد رخ می دهد، اثر بر چرخه پاداش ذهنی است و فرد برای تکرار لذت مایل است استفاده از آن ماده را – هر قدر خطرناک- تکرار کند .

علی قهرمانی

مسئول گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

سوختگی ها 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:42

  سوختگی ها

 

طبقه‌بندی و ارزیابی سوختگیها

جهت بررسی یک مصدوم دچار سوختگی ابتدا جراحت سوختگی وی را طبقه بندی کرده و سپس به ارزیابی آن مشغول می‌شویم. برای ارزیابی شدت یک سوختگی و ارائه درمان موثر لازم است که علت سوختگی را بدانیم و با عوارض و عواقب شاخص هر نوع سوختگی آشنا باشیم. سوختگیها را می‌توان به سه روش طبقه بندی و ارزیابی کرد:

 • بر اساس عامل و منبع ایجاد سوختگی
 • بر اساس درجه سوختگی
 • بر اساس شدت سوختگی
 • هر سه مورد بالا در تعیین میزان فوریت‌دار بودن درمان سوختگی و نوع مراقبتهای اورژانسی که یک فرد سوخته نیاز دارد، اهمیت دارند.

عامل و منبع ایجاد سوختگی

سوختگیها را می‌توان بر اساس عامل ایجاد کننده آن ( مثلاً شیمیایی ، الکتریکی ، حرارتی ، نورانی و تشعشعی) طبقه‌بندی کرد. در نظر گرفتن منبع ایجاد سوختگی (مثلا ً اسید کلریدریک ، جریان برق متناوب و ...) طبقه‌بندی را اختصاصی‌تر می‌کند.

سوختگی ناشی از آتش

در سوختگی با آتش نکته مهم سوختگی مسیر تنفسی و مسمومیت با منو اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرد.

سوختگی شیمیایی

تماس با برخی مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها یا قلیاهایی همچون سود سوزآور یا مواد سفید کنند قوی ، حلالها و مواد رنگبر قوی سبب سوزش و صدمه به پوست می‌شود. سوختگی با مواد قلیایی از اسیدها خطرناکتر است چون در پوست بیشتر نفوذ می‌کند و مدت طولانیتری فعال باقی می‌مانند. در اینجا مهمترین کار این است که فورا محل سوخته را زیر شیر آب بگیرید.

سوختگی با مایعات جوش

در این موارد آسیبهای بافتی به سرعت روی می‌دهد. سریعترین کاری که در این موارد باید انجام داد کاهش درجه حرارت است. سرد کردن ممکن است شدت ضایعه را بسیار کم کند و به سرعت سبب کاهش درد می‌شود. نکته مورد توجه این است که در سوختگی با قیر ، هرگز قیر را بر ندارید و فقط محل سوختگی را بلافاصله با آب سرد خنک کنید.

سوختگی الکتریکی

در این نوع سوختگی اگر چه ممکن است اثر سوختگی بر روی پوست به صورت یک ناحیه کوچک باشد ولی آسیب وارد بر بافتهای زیر پوست می‌تواند بسیار وسیع باشد.

سوختگی ناشی از اشعه

توسط دو نوع اشعه خورشید و تشعشات اتمی سوختگی ایجاد می‌گردد. در مورد تشعشات اتمی ابتدا محافظت خود امدادگر از خطر تشعشات و ثانیا رفع آلودگی مصدوم مد نظر قرار می‌گیرد.

 
از چپ به راست سوختگیهای درجه 1، 2 و3

درجه سوختگی

سوختگیهای پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه‌بندی کرد. در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم ، یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود. سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌رسانند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

سوختگی درجه یک

سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله ملایم است.

سوختگی درجه دو

سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است.

سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت)

در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست ، یعنی اپیدرم و درم ، تخریب می‌شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌تر شده و بافتهای زیر پوستی (چربی، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند. گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد.

شدت سوختگی

شرایط آسیب ، علت سوختگی ، محل و شکل سوختگی ، وسعت ، سن مصدوم ، محل آن و وجود ضایعات همراه از جمله معیارهایی هستند که در تعیین شدت یک سوختگی بکار می‌روند.

 

 

فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)

 علی قهرمانینوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

قلب 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:41
img/daneshnameh_up/1/13/HeartBeat.gif

قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100000 بار در روز قلب ضربان می‌زند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری ، به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

آناتومی قلب

این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریبا در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانمها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می‌باشد.

قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجددا بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگتر و ضخیم‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطنهای راست و چپ).img/daneshnameh_up/5/55/AdultHeart2.GIF

شریانهای کرونری

شریانهای کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت ، شریان یا سرخرگ اصلی بدن می‌باشد که از بطن چپ ، خون را خارج می‌سازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشا گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می‌دارند. دو شریان کرونری (چپ وراست ) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند.

این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می‌شوند و تقریبا یک مسیر دایره‌ای را ایجاد می‌کنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد، آنها فکر کردند که این شبیه تاج می‌باشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می‌شود. از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشکان تمام شاخه‌ها و تغییراتی که می‌تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده‌اند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می‌باشد که به آنها اصطلاحا نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می‌گویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

این شریانها ، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست می‌باشد زیرا وظیفه آن ، تلمبه کردن خون به تمام قسمتهای بدن است. شریانهای کرونری راست ، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند . وظیفه بطن راست تلمبه کردن خون به ریه ها می‌باشد. شریانهای کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربانهای قلب که قلب در حالت ریلکس و استراحت قرار دارد، خون دراین شریانها جریان می‌یابد.

وقتی عضله قلب منقبض می‌شود، فشار آن به قدری زیاد می‌شود که اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی‌دهد، به همین دلیل قلب دارای شبکه موثری از رگهای باریک خونی است که تمام نیازهای غذایی و اکسیژن رسانی آن را به خوبی برآورده می‌کند. در بیماران کرونری قلب ، شریانهای کرونری تنگ و باریک می‌شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازه کافی محروم می‌گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند).

در این صورت ، در حالت استراحت ممکن است اشکالی برای فرد ایجاد نشود ،, اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلا شخص بخواهد چند پله را بالا برود، شریانهای کرونری نمی‌توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات ، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می‌گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولا از بین خواهد رفت. اگر یک شریان کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون ، به طور کامل جلوی خونرسانی‌اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی‌رسد، خواهد مرد و این یعنی سکته قلبی.

منبع:رشد

 

مسئول آموزش گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)

 

امیرعباس عابدین زادهنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

علل و درمان وزوز گوش چیست؟ 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:28

علل و درمان وزوز گوش چیست؟

وزوز (Tinnitus) یک اصطلاح پزشکی به معنای زنگ زدن می باشد که مربوط به احساس انواع مختلفی از صداها در گوش یا سر می باشد. وزوز پدیده شایعی است، تحقیقات نشان می دهند که از هر ۵ بزرگسال ۱ نفر وزوز گوش را تجربه کرده است. وزوز ندرتاً یک شکایت منفرد است و غالباً همراه با افت شنوایی، گیجی و حساسیت فوق العاده به سروصدا می باشد.

علل وزوز گوش

وزوز می تواند بر اثر وقوع صداهای ناگهانی شدید (مانند شلیک گلوله وترقه)، قرارگیری طولانی مدت در معرض صداها (مانند موزیک با صدای بلند، سروصدای ناشی از آلات در محیط کار، ترافیک مستمر) و همچنین به همراه دسته ای از بیماریهای گوش خارجی، میانی، داخلی وعصب گوش باشد. در بیشتر اوقات وزوز به دلیل آسیب به سلولهای موئی و افزایش فعالیت آنها در حلزون (گوش داخلی) بوجود می آید. وجود وزوز در بیشتر موارد نشانه یک بیماری خطر ناک نیست.

درمان وزوز گوش

اولین مرحله مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی است توصیف شما از وزوز گوشتان، اطلاعات با ارزشی را در اختیار پزشک قرار می دهد. پزشک متخصص بعد از معاینه کامل در صورت نیاز شما را به شنوایی شناس (ادیو لوژیست) ارجاع می دهد. ادیولوژیست با انجام آزمایش شنوایی، وزوز گوش شما را (از نظر شدت، فرکانس، کیفیت) قرار می دهد. تیمی متشکل از پزشک خانواده، متخصص گوش و حلق و بینی، شنوایی شناس، فیزیوتراپیست روان شناس برنامه درمانی را به عهده دارند.

روشهای در مانی

البته یک روش درمانی برای تمام مبتلایان به وزوز توصیه نمی شود. اگر روش خاصی موفقیت آمیز نباشد درمان دیگری را به کار می گیرند. مشارکت در این برنامه نیاز به صبر و برد باری دارد. در طول مدت اجرای برنامه توانبخشی نباید فراموش کنید که مهمترین هدف، حذف وزوز نیست بلکه هدف رفاه نسبی شماست.

-استفاده از دارو

در برخی موارد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دارویی متناسب با بیماری تجویز می کند. آمار نشان می دهد که گروهی از افراد به دارو درمانی پاسخ مثبت داده اند.

-استفاده از سمعک یا وسایل پوششگر

برای افراد ی که به همراه وزوز دچار کم شنوایی نیز هستند، استفاده از سمعک بهترین وسیله برای پوشش صدای وزوز است و نسبت به دستگاههای مولد نویز و پوششگر ارجحیت دارد.

برای اشخاصی که امکان استفاده از سمعک وجود ندارد و یا کم شنوایی آنها در حدی نیست که لازم باشد از سمعک استفاده نمایند از وسایل پوششگر و مولد نویز استفاده می شود. تجویز سمعک و وسایل پوششگر توسط شنوایی شناس و متناسب با ویژگیهای فردی هر بیمار تنظیم می شود.

وسایل پوششگر شبیه به سمعک می باشند و صداهای خاصی را تولید می کنند تا فرد با وزوز خود سازگار گردد. هر اندازه از این وسایل در مدت زمان بیشتری استفاده شود، فرد رضایت بیشتری را کسب می نماید. نویز تولید شده از این تجهیزات به قدری عالی است که هیچگونه احساس ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کند.

-مشاوره و روان درمانی

وزوز باعث تولید احساس رنجش، اضطراب و یا استرس، انزوا، خستگی و بی خوابی می شود و این عوامل نیز به نوبه خود سبب توجه بیشتر فرد به وزوز می شود. مشاوره و روان درمانی کمک زیادی برای کسب آرامش فرد دارد. بهبود سبک زندگی، فعالیت بدنی مناسب، مبارزه با افسردگی، خواب مناسب و آرامش تاثیر زیادی بر روی وزوز دارند.

توصیه ها

-عواملی که سبب وخامت وزوز گوشتان می شوند را شناسایی و کنترل نمایید. استرسها و نگرانیها سبب بروز وزوز نمی شوند اما تاثیرات آن را تشدید می نمایند. تمرین کنید از استرسهای غیر ضروری پرهیز کنید.

-هر آنچه که سبب خوشنودی و رضایت شما شود می تواند وزوز را کنترل کند.

-از قرار گرفتن در محیط های ساکت دوری کنید.

-اگر توجه خود را به کارهای دیگر معطوف کنید، دیگر وزوز شما قابل درک نخواهد بود.

-از مصرف زیاد چای، قهوه، نوشابه، مشروبات الکلی، سیگار و دخانیات پرهیز نمایید.

-به هنگام خواب موزیک ملایم گوش دهید.

-گوش دادن به صدای پمپ آکواریوم، فن، پنکه، دستگاه بخورو همچنین نوار کاست یا سی دی حاوی صداهای طبیعی (امواج دریا، باران، رودخانه و…) در پوشش وزوز بسیار موثر می باشن

 

مهدی جوکار

جانشین فرمانده گروه امداد و نجات خاتم الانبیاء(ص)نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

امداد در جنگ 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:23

(امداددرجنگ)

 

تجربه گرانقدر هشت سال دفاع مقدس نشان داد كه يكي از مهم ترين عوامل براي نجات جان مبارزان مجروح در صحنه هاي نبرد تخليه هوايي آنان مي باشد. متن زير خلاصه اي از شرايط لازم براي حصول اين قابليت را به اجمال بيان مي دارد . مجروحيني كه از طريق عمليات هوايي اعزام مي گردند بايد شرايط زير را دارا باشند :1.هماتوكريت بدون تغيير حدود 35%  2.ثبات علائم حياتي 3.تامين آب و الكتروليت ها در طول مدت پرواز . وسايل پرنده (اغلب هواپيماها ) نيز بايد ازحداقل شرايط برخوردار باشند : 1.امكان برقراري اكسيژن براي هر نفر 2.يك نفر جراح در هواپيما  3.يك پرستار به ازاي هر 2 الي 3 مجروح. با توجه به اين كه رطوبت داخل هواپيما كم و در حدود 10% مي باشد بايد براي برقراري رطوبت و جلوگيري از خشكي مجاري تنفسي نيز اقدام لازم در راستاي تامين وسايل رطوبت زا به عمل آيد . جزئيات حمل مجروحين داراي لوله هاي حياتي همچون لوله تراشه و لوله معده بيشتر از حوصله اين خلاصه است اما به عنوان نمونه از توصيه به حداكثر عدم انتقال بيماران داراي tube chestو توصيه به تداوم بقاي لوله معده بخاطر تغيير فشار داخل احشائ گوارشي در ارتفاعات  مي توان نام برد.بجز جزئيات مذكور چند نكته اي هم درباره زمان لازم براي تخليه مجروحين ذكر مي گردد .اين زمان براي جنگ هاي مختلف متفاوت بوده است مثلا براي جنگ كره حدود 210 دقيقه و براي جنگ ايران و عراق حدود 20 الي 45 دقيقه بوده است .اما در پايان بهتر است از ميزان مرگ و مير مجروحين جنگي نيز ذكري به عمل آيد:اين آمار بسيار متفاوت و از 8% در جنگ جهاني اول تا 8/1% در خلال جنگ ويتنام ثبت شده است .همچنان كه ملاحظه مي گردد با توسعه روش هاي تحقيق و نيز ابداع متد هاي درماني بهتر براي اقدامات اورژانس اين آمار كاهش بسياري در طول زمان داشته است .نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

اثرات خونريزي در بدن 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:19

 اثرات خونريزي در بدن

اثرات كلي از دست رفتن خون عبارتند از:

1- از دست رفتن گلبول هاي قرمز به كاهش اكسيژن رساني به بافتها منجر مي شود.

2- كاهش در حجم خون سبب كاهش فشار خون ميشود.

3- سرعت پمپاژ قلب جهت جبران فشار خون كاهش يافته، افزايش مي يابد.

4- كاهش در قدرت ضربان قلب.

      خونريزي هاي خفيف و آرام معمولا بي خطر بوده و علائم عمومي ايجاد نمي كنند.

عدم رسيدگي فوري در خونريزي هاي متوسط( كه تا حدود 1 ليتر خون از دست

مي رود)، منجر به بروز حالت شوك مي شود.

     در خونريزي هاي شديد، امكان بروز مرگ در عرض چند دقيقه نيز وجود دارد.

دستگاه گردش خون :

دستگاه گردش خون از مهمترين سيستمهاي بدن ميباشد كه از سه جزء اصلي زير تشكيل شده است :

  1- قلب      2- رگها       3- خون

  وظيفه اين دستگاه انتقال مواد غذائي واكسيژن به سلولهاي بدن وهمچنين انتقال مواد دفعي ودي اكسيد كربن سلولها به اندامهاي دفعي مي باشد

 

علائم ونشانه هاي خونريزي

به صورت واكنشي و براي جبران خون از دست رفته، خون كمتري به قسمتهاي كم اهميت تر مثل پوست، مي رسد و به همين دليل رنگ پريدگي پوست و مخاطها جزو علايم شايع خونريزي است. در مراحل اوليه و يا  خونريزي هاي خفيف به جز رنگ پريدگيهاي مختصرپوست و افزايش تعداد ضربانقلب علايمي ديده نميشود ولي با افزايش شدت خونريزي علايم زير ظاهر ميشود:

1-  تشنگي

2- ضعف،  بي حالي،بي قراري و پرخاشگري

3-تند شدن ضربان قلب و ضعيف شدن نبضهاي محيطي

4-عرق سرد روي پيشاني

5-تنفس سريع و سطح

6-تهوع و استفراغ

7-افت فشار خون

8- خواب آلودگي

9-احساس سبكي سر، سرگيجه و سردي پوست

10-احساس سرما

11-  وجود علايم خاص خونريزي در ارتباط با بعضي از قسمت هاي بدن مثلا خونريزي جمجمه، درون قفسه سينه يا شكم و         

12- مشاهده خروج خون از زخم در موارد خونريزي خارجي    

 ــ به خاطر كاهش رسيدن خون اكسيژن دار به مغز، فرد دجار خواب آلودگي، گيجي، سياهي رفتن چشمها و يا اضطراب و بي قراري مي شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

مسموميت ها 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:17

مسموميت ها

Poisoning

 


سـم:

* هر ماده ای که برای بدن مضر و خطرناک باشد.

* هر ماده ای که در صورت ورود به بدن موجود زنده ( انسان، حیوان، گیاه) باعث ایجاد صدمه یا مرگ آن موجود شود، سم دارد.

 


مسمومیت:

ایجاد اختلال در نحوه ی عملکرد سلول ها یا دستگاه های بدن به دنبال ورود ماده سمّی را مسمومیت می گویند.

 

 


  راه های ایجاد مسمومیت:

1- خوردن یا نوشیدن : در این موارد ماده سمی از طریق دهان وارد بدن می گردد. از جمله می توان به مواد پاک کننده ،مواد شیمیایی مورد استفاده در منزل (مثل وایتکس ، جوهر نمک ، نفت ، بنزین و....) ، برخی از گیاهان یا دانه های آنها ، داروها ( به ویژه در مقادیر غیر مجاز دارو)، سموم دفع آفات نباتی ،سموم مخصوص جوندگان مثل مرگ موش و... اشاره کرد.

2- استنشاق: در این حالت ماده سمی از راه دستگاه تنفسی و به هنگام نفس کشیدن وارد بدن می شود. از این بین می توان به گازهای شیمیایی گوناگون مانند کلرین ، آمونیاک ،مونوکسید کربن ،اسپری حشره کش یا سموم دفع آفات نباتی اشاره کرد.


3- جذب: ماده سمی از طریق تماس پوست یا مخاط جذب بدن می گردد. بسیاری از مواد سمی می توانند پس از تماس با پوست یا مخاط باعث ایجاد صدمه در محل تماس بشوند و سپس جذب بافتهای داخلی تر شده و به جریان خون راه پیدا کنند. از این بین میتوان به مواد شیمیایی گوناگون مثل حشره کش ها،شیره برخی از گیاهان و ... اشاره کرد.


4- تزریق: ماده سمی به طور مستقیم وارد جریان خون می گردد. برخی حیوانات مثل عقرب ها ، مارها ، حشرات ( عنکبوت ،زنبور و.....)می توانند ماده سمی را به طور مستقیم وارد بافت های بدن یا جریان خون کرد. در برخی موارد نیز ماده سمی در اثر تزریق توسط سرنگ و سر سوزن یا در اثر زخم های نفوذی وارد بدن می گردد.

مسموميت هاي تنفسي

 

مسموميت  تنفسي:

عموما بر اثر برخورد با گازهای شیمیایی گوناگون (آمونیاک ، کلر، متان و...) یا مسمومیت با گازهای سمی حاصل از احتراق ناقص سوخت های فسیلی از جمله گاز مونوکسید کربن اتفاق می افتد.علایم و نشانه های مسمویت تنفسی:

* تنگی نفس

* تنفس سریع و سطحی

* سرفه

* ضربان غیر طبیعی قلب

* قرمزی و اشک ریزش چشم ها

* تغییرات سطح هوشیاری


 

  کمک های اوليه در مسمویت های تنفسی:

1- ارزیابی صحنه حادثه، دور کردن یا پرهیز از خطر و درخواست کمک

2- ارزیابی سریع ، و انجام مراحل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری

3- رعایت نکات ایمنی مبنی بر استفاده از ماسک ، دستکش و ...

4- انتقال مصدوم به فضای باز یا غیر آلوده

5- تجویز اکسیژن در صورتی که کپسول اکسیژن به همراه داشته باشیم و نحوه کار با آن را بدانیم.

6- انتقال سریع مصدوم به مراکز درمانی

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


مسموميت هاي گوارشي

 

مسمومیت گوارشی:

از شایع ترین مسمومیت ها می باشد و اغلب به صورت تصادفی و بر اثر نگهداری مواد سمی و شیمیایی مختلف در ظرف نامناسب اتفاق می افتد. داروها، نفت و مشتقات آن ،تریاک مواد شیمیایی پاک کننده ،حلال ها، سموم دفع آفات نباتی ،سموم کشنده جوندگان و ...  از جمله مواد شایع در ایجاد مسمومیت گوارشی هستند.

 

علایم ونشانه های مسمویت گوارشی:

* وجود سوختگی یا رنگ سم بلع شده در اطراف دهان و لب ها

* بوی غیر طبیعی دهان یا تنفس مصدوم

* تنفس غیر طبیعی

* نبض یا ضربان غیر طبیعی قلب

* تعریق

* مردمک های تنگ یا گشاد شده

* تشنج

* درد شکم

* کف کردن دهان یا افزایش ترشح بزاق

* بلع دردناک

* تهوع،اسهال ،استفراغ


 

 

 کمک های اولیه مسمومیت های گوارشی:

 

!!  ارزیابی صحنه حادثه،دور کردن یا پرهیز از خطر

!!  ارزیابی سریع ،و انجام مراحل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری

!!  تماس با مرکز مشاوره مسمومیت ها و یا مرکز اورژانس 115

!!  رقیق سازی سم:  در صورت اجازه از مرکز مشاوره مسمومیت یا مرکز فوریت های پزشکی (اورژانس) می توانید از یک تا دو لیوان آب یا شیر برای رقیق کردن سم استفاده کنید.

توجه:  از خوراندن مقادیر زیاد مایعات به مصدوم خودداری کنید، زیرا افزایش حجم معده باعث افزایش خطر استفراغ مصدوم می شود.

 !! در صورت اجازه پزشک می توانید از ذغال فعال برای جذب سم استفاده کنید . مولکول های ذغال فعال در معده و روده به مولکول های سم چسبیده و مانع جذب آن می گردد.

!! تحریک استفراغ:  این روش با اجازه پزشک و در صورتی استفاده می شود که مصدوم هوشیار باشد ،بیش از یک ساعت از زمان بلع سم نگذشته باشد و امکان دسترسی به مراکز درمانی در کوتاه مدت نباشد .

!! در صورت به همراه داشتن کپسول اکسیژن و داشتن آموزش کافی در مورد نحوه کار با آن می توانید به مصدوم اکسیژن دهید.

!!  انتقال سریع مصدوم به مرکز درمانی


 

!!! توجه: وادار کردن مصدوم به استفراغ در موارد زیر ممنوع می باشد:

1- مسمومیت با نفت و مشتقات آن

2- مسمومیت با مواد شیمیایی سوزاننده مثل اسید ها و بازها

3- سابقه بیماری قلبی در مصدومنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

سرما زدگي  
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:16

سرما زدگي

يخ زدگي

--------------------------------------------------------------سرمازدگي

سرمازدگي عبارت است از آسيب ديدن بافت هاي بدن بر اثر يخ زدن بافت ها ، سرمازدگي موجب از دست دادن حس و سفيد يا كمرنگ شدن دست و پا ، انگشتان ، لاله گوش يا نوك بيني مي شود.

اگر اين علائم را مشاهده كرديد فوراً به پزشك مراجعه كنيد!

اگر مجبور هستيد صبر كنيد تا به كمك شما بشتابند قسمت هاي يخ زده را به آرامي گرم كنيد. اما اگر نشانه‌ها و علايم كاهش حرارت بدن را نشان مي‌دهد، قبل از گرم كردن دست ها و پاها ، تنه او را گرم كنيد.� كاهش دماي بدن


علائم هشداردهنده :

لرزش غيرقابل كنترل، از دست دادن حافظه، گيج شدن، عدم انسجام بدن، اشكال در تكلم، خواب آلودگي و كرختي آشكار بدن.تشخيص :

دماي بدن شخص را بگيريد. اگر كمتر از 35 درجه بود فورا به پزشك مراجعه كنيد!

اگر به پزشك دسترسي نداريد شخص را به آرامي گرم كنيد. نخست تنه را گرم كنيد در صورت لزوم گرماي بدن خود را به او بدهيد.

لباس خشك به بدن او بپوشانيد و او را در پتوي گرمي بپيچيد به طوري كه سر و گردن او را بپوشاند. به او الكل، دارو، قهوه يا نوشيدني گرم يا غذاي داغ ندهيد.

براي گرم كردن از دست ها و پاها شروع نكنيد! اين موجب مي شود خون سرد به طرف قلب رفته و باعث نارسايي قلبي شود.کمکهای اولیه سرما زدگی:

!!! ارزیابی صحنه حادثه ، دور کردن یا پرهیز از خطر

!!! کنترل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری را برای او انجام دهید.

!!! فرد را از محیط سرد دور کنید و او را به یک محل گرم یا ترجیحا سربسته مناسب ببرید.

!!! لباسهای تنگ و خیس مصدوم را خارج کنید.

!!! زیور آلات ،ساعت ، کش جوراب و ... را از اندام آسیب دیده مصدوم خارج کنید.

!!! در صورت وجود زخم، تاول یا ضایعه پوستی آنها را با استفاده از گاز استریل پانسمان کنید.

!!! عضو صدمه دیده را بی حرکت کنید.(آتل بندی مناسب)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


یخ زدگی:


یخ زدگی در اغلب موارد به دنبال کاهش درجه حرارت محیط به کمتر از صفر درجه سانتی گراد و معمولا در نواحی انتهایی بدن مثل انگشتان دست و پا ،لاله گوش و بینی که معمولا پوشش مناسب نیز ندارند، اتفاق می افتد.


علایم ونشانه ها:

*احساس سرما در ناحیه مربوطه که سپس به احساس درد تبدیل می شود .

* از دست دادن حس یا کرخت شدن ناحیه درگیر

* سفید یا رنگ پریده شدن پوست به همراه احساس مورمور یا سوزن سوزن شدن در عضو درگیر

* بروز تاول

* تورم

* تغییر رنگ پوست به قرمز روشن یا صورتی

* در نتیجه پوست سفت و سخت می شود و در لمس شبیه چوب یا گوشت یخ زده خواهد شد.کمک های اولیه یخ زدگی:

کمک های اولیه یخ زدگی تقریبا شبیه به سرما زدگی می باشد ، ولی توجه داشته باشید یخ زدگی خطر ناک تر است و حتما باید مراقبتهای پزشکی بر روی فرد مصدوم صورت بگیرد.


نكته: فرد در دماي كمتر از 18 درجه سانتي گراد زير صفر فقط به مدت چهل دقيقه مي تواند دوام بياورد.


منبع:نجاتگر

نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

گرمازدگي 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:14


گرمازدگي

 


سرما و گرما آسیب های بسیاری در بدن به وجود می آورند. بدون درک مناسب از مکانیسمهای تنظیم درجه حرارت بدن، تشخیص علایم و ارایه کمکهای اولیه مشکل می باشد.


در کل به پنج طریق حرارت از بدن خارج می شود:


1- تنفس                  2- تهویه                    3- تشعشع                        4- تبخیر                  5- هدایت گرماییآسیب های ناشی از گرما: -------------------------------------------------------------------------------- 

 

این نوع آسیب ها به سه دسته تقسیم می شود:

1- بی حالی گرمايي

2- گرما زدگی

3- گرفتگی عضلات ناشی از گرماورزشکاران ، کار گرانی که در محیط های بسته کار میکنند،افرادی که در محیط های دشوار کار می کنند، افراد دارای بیماریهای مزمن، افرادی که به ارتفاعات زیاد عادت ندارند، بیماران قلبی – عروقی، کسانی که از داروهای خاص (مثل ادرار آورها ) استفاده می کنند، الکلی ها ، افراد چاق ، مصدومان دچار سوختگی، افراد مسن و کودکان، مستعد آسیب های گرمایی هستند.

به خاطر داشته باشید که دمای طبیعی بدن بین 7/36 الی 3/37 درجه سانتی گراد می باشد. و دمای 8/37 و بیشتر تب محسوب می شود ولی در جریان آسیب های گرمایی به این افزایش دما نمی توان تب گفت ، زیرا تب اکثرا ناشی از بیماری است.الف ) بی حالی گرمایی:

اغلب به علت فعالیت بدنی در آب و هوای گرم و عدم جایگزینی آب و املاح از دست رفته در اثر تعریق اتفاق می افتد. انجام فعالیت شدید بدنی مثل کوهنوردی یا انجام عملیات ها و مانورهای نظامی در یک آب و هوای معتدل به همراه عدم دسترسی به آب یا مصرف ناکافی آن نیز میتواند منجر به بروز حالت بی حالی گرمایی و حتی گرما زدگی گردد. به علت از دست رفتن مایعات بدن (آب) علایم و نشانه های بی حالی گرمایی شبیه به حالت ((شوک خفیف)) می باشد.

  کمک های اولیه بی حالی گرمایی:

پوشیدن لباسهای مناسب ،نوشیدن آب و مایعات کافی و در نظر گرفتن زمان مناسب برای استراحت---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ب)‌ گرما زدگی


علل ایجاد کننده آن شبیه بی حالی گرمایی است ولی شدت آسیب به حدی است که باعث اختلال در روند کنترل درجه حرارت بدن می شود.در واقع در حالت ((گرمازدگی)) مهمترین فرآیند کنترل دمای بدن یعنی تعریق دچار اشکال می شود و دیگر قادر به کاهش درجه حرارت بدن نیست . به این علت درجه حرارت بدن به سرعت افزایش می یابد.

این امر می تواند در مدت کوتاهی باعث بروز آسیب های شدید در سلول های مختلف بدن (ازجمله مغز) و حتی مرگ فرد گردد. گرما زدگی ممکن است به علت عدم توجه و درمان به موقع بی حالی گرمایی یا به صورت حاد و ناگهانی و بدون هیچ گونه اخطار قبلی ایجاد شود.


 

* بهترین و مهمترین راه برای جلوگیری از این حالت ،رعایت موارد زیر است:

* کنترل فعالیت بدنی در یک آب و هوای گرم و مرطوب

* استراحت کافی در فواصل کافی در محیط خنک یا سایه دار

* مصرف کافی نوشیدنی های خنک با ارجحیت آب

 


* علایم و نشانه های گرما زدگی:

# اختلال در فرآیند تعریق

# تشنج پوست قرمز، داغ و خشک

# تهوع

# سردرد و تغییر رفتار

# نبض تند

# احساس ضعف

# تنفس تند و سطحی

# گیج و منگ شدن و احساس سرگیجه

# کاهش سطح هوشیاری

  کمک های اولیه گرما زدگی:

!!! ارزیابی صحنه حادثه ، دور کردن یا پرهیز از خطر

!!! کنترل ABC و دیگر کمک های اولیه ضروری را برای او انجام دهید.

!!! فرد را از محیط گرم دور کنید و او را به یک محل سایه دار یا دارای تهویه مناسب ببرید.

!!! لباسهای تنگ و اضافه را خارج کنید.

!!! بهترین کار برای انتقال او به یک مکان مناسب ، خنک کردن سریع بدن وی با هدف کاهش درجه حرارت مرکزی بدن است. به این منظور پس از خارج کردن لباسهای مصدوم روی بدن او آب خنک (نه آب یخ) یا آب معمولی بپاشید

توجه: از ریختن آب بسیار سرد یا آب یخ بر روی بدن فرد جدا خودداری کنید.

!!! در موارد گرما زدگی ، فرد معمولا دچار عدم هوشیاری یا کاهش شدید هوشیاری می شود که در این حالت تجویز مایعات ممنوع می باشد . اما در صورت مناسب بودن وضعیت هوشیاری به آرامی به او مایعات خنک (آب) بدهید.

!!! به خنک کردن مصدوم تا رسیدن نیروهای اورژانسی و متخصص یا بهبود حال وی تا دمای 39 درجه سانتی گراد ادامه دهید.

!!! در صورت به همراه داشتن کپسول اکسیژن و آشنایی کار با آن به مصدوم اکسیژن تجویز کنید.

!!! گرما زدگی یک فوریت پزشکی است و لازم است فرد به بیمارستان منتقل شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آشنایی با دستگاه اسکلتی  
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:8

 آشنایی با دستگاه اسکلتی

دستگاه اسكلتي

دستگاه اسكلتي شامل 206 استخوان است كه چهارچوب بدن انسان را مي سازد .

اعمال دستگاه اسكلتي

1-ساخت چهارچوب و شكل بدن                    2- حفاظت از اندامهاي حياتي

3- كمك به حركت بدن                                  4- ساخت گلبول قرمز خون

دستگاه اسكلتي به 7 ناحيه تقسيم مي شود :

1-      سر : شامل جمجمه و صورت است .

2-      ستون فقرات : شامل ستون مهره هاست كه نخاع را در بر مي گيرد .

3-      كمربند شانه اي : شامل طرقوه و كتف است و از بازو حمايت مي كند .

4-      اندام فوقاني : شامل يك استخوان بازو , دو استخوان ساعد و استخوان هاي مچ , كف دست و انگشتان مي باشد .

5-      قفسه سينه : شامل 12 جفت دنده , جناغ سينه و قسمتي از مهره هاست كه از قلب , ريه , كبد وطحال محافظت ميكند .

6-      لگن : اتصال اندامي تحتاني به تنه و محافظت از دستگاه ادراري , تناسلي را بر عهده دارد .

7-      اندام تحتاني : شامل يك استخوان ران , دو استخوان ساق پا , استخوان هاي قوزك ( مچ ) , كف و انگشتان پا مي باشد . 

محل اتصال دو استخوان را مفصل مي نامند كه انواع مختلفي دارد .بدن ما بيش از 500 ماهيچه عضله دارد كه اين ماهيچه ها باعث حركت قسمتهاي مختلف بدن مي گردد. تاندون يا زردپي كه در انتهاي ماهيچه ها ( عضلات ) قرار گرفته است به استخوان مي چسبد و با منقبض شدن عضله , استخوان متصل به آن حركت مي كند .

براي حمايت از مفاصل و استخوان ها طناب هايي بنام رباط ,( لينگامنت ) وجود دارد كه استخوان ها را كنار هم نگه مي دارد . نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

گزيدگي ها 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 9:1

گزيدگي ها

 

 

 

گزيدگي ها:

به دنبال گزش حيواناتي مثل مار ، عقرب ، رتيل ، زنبور و برخي موجودات دريايي رخ مي دهد و مي تواند

 بسيار خطرناك و كشنده باشد . علت مرگ ممكن است اثر مستقيم ماده سمي بر روي بدن يا بروز واكنش هاي

 شديد حساسيتي ( آنافيلاكسي )‌ باشد.

 

در اين بخش شما را با انواع زهرها و تنوع گزيدگي ها و اقدامات اوليه آنها آشنا مي كنيم:


# انواع زهرها:


زهری که توسط مارها ،عنکبوت ها و بعضی از جانوران دریایی آزاد می

 شود، از نظر شیمیایی به سه دسته تقسیم می شود:

1 - زهرهای دفاعی


2- زهرهای تهاجمی


3- ضد انعقادها


A _ زهرهای دفاعی:


این زهرها توسط مورچه ها،زنبورهای عسل وغیرعسل ، زنبورهای سرخ و عقرب ها برای دفاع از خود آزاد

 می کنند.


عوارض این زهرها روی فرد به صورت درد ،ورم که حدود 5 تا 15 دقیقه

 طول می کشد و واکنش های حساسیتی احتمالی می باشد.

برای تسکین خراش و ورم می توان از پماد های ضد درد و شربت دیفن هیدرامین و در صورت حساسیت شدید

 از آمپول اپی نفرین استفاده نمود.


 


B_ زهرهای تهاجمی:


****این زهرها توسط مارها ،عنکبوت ها و ستاره دریایی و مارمولک ترشح

 می شود.****


(این زهر برای بی جان کردن و یا کشتن قربانی و آماده نمودن آن برای خوردن و هضم آن استفاده می شود.)

اثر این زهر بر انسان سرگیجه،سخت شدن تنفس،ورم منجر به درد ،آسیب بافتی یا عصبی می باشد.

 


!!! از ضد درد موضعی و آنتی هیستامین می توان برای تسکین درد و ورم استفاده کرد.

 


C_ضد انعقادها:


این مواد برای جلوگیری از انعقاد خون و بستن جریان خون قربانی جهت تداوم مکش خون توسط عنکبوت ها

 حشراتی مانند مگس های نیش زننده ،پشه ها ،کنه ها و ساس ها ترشح می شود. اثر این مواد بر روی انسان

 به صورت خارش و واکنش بدن نسبت به آن است البته درد نیز در اثر چاک خوردن در اثر گزش پشه ایجاد

 می شود.نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

آتش سوزي و اطفاء حريق 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 8:59

 

 

پيشگيري ، اقدامات اوليه و اطفاء حريق

 

 

 

راه هاي جلو گيري از آتش سوزي و خاموش كردن آن (اطفاء حريق)

 

1- سرد كردن:  در اين عمل با از بين بردن حرارت مي توان آتش را خاموش كرد. معمولا آب متداول ترين

 

مايعي است كه براي سرد كردن جامدات استفاده كرد. اما بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه بعضي از فلزات

 

مانند سديم ، پتاسيم و منيزيم اگر با آب تركيب شوند حالت انفجاري به خود مي گيرند .

 

 همچنين در خاموش كردن مايعاتي چون بنزين، گازوئيل و پارافين مايع نبايد از آب استفاده كرد زيرا اين مواد

 

 به علت سبك بودن وزنشان نسبت به آب در سطح قرار گرفته و هر چه بر مقدار آب بيفزاييد به گسترش آتش

 

 سوزي كمك كرده ايد .

 

 2- سد كردن (جداسازي):  با جداسازي مواد سوختني از حريق و جلوگيري از رسيدن آن ها به مواد در حال

 

اشتعال مي توان آتش را مهار و خاموش كرد ، در اين عمل ضلع مواد سوختني را حذف مي كنيم .

 

 3- خفه كردن :  هر گاه سطح محل آتش سوزي را بپوشانيم به طوري كه اكسيژن به آن نرسد عمل خفه كردن

 

را انجام داده ايم و آتش فورا خاموش مي گردد . براي مثال در آتش سوزي هاي كوچك كه هنوز توسعه پيدا

 

نكرده است مي توان از پتوي نم دار استفاده كرد .

 

 

!!! چند نكته در مورد پيشگيري از آتش سوزي:

 

 1- مواد نفتي را در انبار و جاهايي كه مواد قابل اشتعال (مواد خشك) وجود دارد قرار ندهيد .

 

2- از روشن كردن آتش در كنار تنه درختان خودداري كنيد .

 

 3- در كنار كشتزارها ، علوفه خشك ، خرمن و جنگل آتش روشن نكنيد مگر اين كه اطراف آتش را به خوبي

 

محصور كرده باشيد تا باد باعث آتش سوزي نشود .

 

4- اشياء زائد و بي مصرف را كه قابل اشتعال است انبار نكنيد .

 

 5- زماني كه باد مي وزد يا طوفان است آتش روشن نكنيد و اگر روشن است آن را فورا خاموش كنيد .

 

 6- ته سيگار و كبريت روشن را هر جايي نيندازيد و اگر مي خواهيد محلي را كه آتش روشن كرده ايد ترك

 

كنيد روي آتش، آب و يا خاك بريزيد و تا از خاموش شدن آتش اطمينان حاصل نكرده ايد آن محل را ترك نكنيد .

 

 7- بچه ها را از بازي با كبريت و آتش منع كنيد و خطرات آتش را به آن ها متذكر شويد .

 

 8- سيم وسائل برقي را از زير فيش و بالاي در عبور ندهيد و هميشه سيم ها را كنترل كنيد كه روپوش آن از

 

بين نرفته باشد .

 

 9- از ريختن آب بر روي سيم و پريز برق خودداري كنيد و وسائل برقي را با آب نشوييد .

 

 10- در موقع ترك منزل دقت كنيد شير گاز و كپسول و وسائل گازي بسته باشد و پريز راديو و تلويزيون را

 

از برق خارج كنيد .

 

 11- بلافاصله بعد از استفاده از وسائل برقي مانند راديو ، تلويزيون و كامپيوتر روي آن ها را نپوشانيد .

 

 12- تلويزيون و لوازم برقي كه در هنگام استفاده حرارت توليد مي كنند را در گوشه هاي اتاق يا سالن قرار

 

دهيد تا از دو طرف در مجاورت هوا قرار گيرند .

 

 

 اقدامات اوليه در هنگام مقابله با آتش:

 

 1- به محض مشاهده آتش خونسردي خود را حفظ كنيد .

 

 2- اداره آتش نشاني را ( با تلفن 125 ) فورا مطلع كنيد .

 

 3- با وسائلي كه در دسترس است آتش را خاموش كنيد .

 

 4- در و پنجره هاي اتاقي را كه آتش سوزي در آن شروع شده فورا ببنديد تا مانع سرايت دود و شعله به اتاق

 

 هاي مجاور شود .

 

 5- زير درب اتاق هاي مجاور را كه هنوز دچار حريق نشده اند بپوشانيد.

 

 6- اگر علت آتش سوزي جريان برق است فورا جريان برق را قطع كنيد.

 

 7- آتش هاي خشك را با آب يا شن و ماسه خاموش كنيد .

 

 8- هميشه مخالف جهت وزش باد قرار بگيريد تا شعله به شما آسيب نرساند .

 

 9- از آسانسور استفاده نكنيد .

 

 10- در حاليكه نرده ها را لمس مي كنيد از پله هاي اضطراري پايين برويد .

 

 11- آگر با آتش سوزي بزرگي مواجه شديد خود را به خطر نيندازيد .

 

 12- در هاي خروجي را لمس كرده و از درهايي كه بدنه آن ها سرد است خارج شويد زيرا درهاي گرم ممكن

 

 است از حريق پشت در خبر دهند .

 

 

 در موقع پخش گاز نكات زير را رعايت نماييد :

 

 1- برق را قطع كنيد ( به شرطي كه كنتور در محل پخش گاز نباشد چون جرقه باعث انفجار مي شود ).

 

 2- افراد خانواده را از محل دور كنيد .

 

3- از پوشيدن كفش ميخ دار خودداري كنيد ، زيرا ممكن است اين كار موجب ايجاد جرقه شود .

 

 4- دستمال خيس جلو دهان و بيني خود ببنديد .

 

 5- دستگيره درب آشپزخانه و دريچه ها را آهسته و با احتياط باز كنيد تا جرقه نزند .

 

 6- براي ايجاد روشنايي از چراغ قوه استفاده كنيد .

 

 7- اگر سيلندر حاوي گاز داغ شده فورا از محل دور شويد ، چون امكان انفجارزياد است .

 

 

 عمليات نجات(در آتش)

براي نجات شخصي كه طعمه حريق شده بايد سه اصل مهم و اساسي را مورد توجه قرار دهيد :

 

1- براي جلوگيري از تنفس دود و يا خفگي ناشي از آن پارچه يا دستمال مرطوبي جلوي دهان و بيني خود را

 

بگيريد .

 

 2- براي جلوگيري از گم كردن راه خروج مكان ها و اطاق هايي كه دچار حريق شده اند ، بايد در امتداد ديوار

 

 حركت كنيد تا ذرب خروجي را پيدا كنيد.

 

 3- حتي الامكان به صورت نشسته حركت كنيد تا از استنشاق دود در امان باشيد .

 نوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

خونریزی 
موضوع: آمـوزش کـمـکـهـای اولـیـه سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ 8:54
امداد و کمک های اولیه 

 

 

                  خونریزی

 

خونريزي:

تعريف: خروج خون از رگ خونريزي نام دارد كه به علت هاي گوناگوني اتفاق مي افتد.

 

انواع خونريزي :

خونريزي ها را مي توان بر اساس آسيب يا صدمه وارده به پوست طبقه بندي كرد.

خونريزي خارجي : به نوعي از خونريزي گفته مي شود كه بر اثر آسيب به پوست يامخاط ، خون ازيك شكاف يا زخم قابل رويت از بدن خارج مي شود .

خونريزي داخلي: به خونريزي كه در داخل بدن اتفاق افتاده ، به علت سالم بودن پوست و مخاط يا ريختن خون به داخل حفرات بدن مثل جمجمه و شكم نمي توان خون را در سطح بدن مشاهده كرد .

*** به علاوه مي توان خونريزي ها را براساس نوع رگ صدمه ديده تقسيم بندي كرد :

1- خونريزي سرخرگي (شرياني): به علت فشار بالاي خون در سرخرگ ها بسيار خطرناك بوده و به عنوان يكي ازعوامل تهديد كننده حيات مطرح است . رنگ خون اين نوع رگ قرمز روشن است زيرا حاوي مقادير بيشتري اكسيژن مي باشد . همچنين در اين نوع خونريزي،خون با فشار و به صورت جهنده از رگ بيرون مي زند .

خونريزي سرخرگي از مهم ترين ودر عين حال( به دليل وجود سرخرگ ها در قسمت هاي عمقي بدن )از نادرترين خونريزي هاست. در هر صورت خونريزي هاي شرياني مي بايست سريعا متوقف گردند زيرا در مدت اندكي مي تواند باعث از دست رفتن مقادير زيادي از خون بدن شود .

2- خونريزي سياهرگي (وريدي): شايع تر از خونريزي سرخرگي بوده و كنترل آن معمولاً راحت تر از خونريزي سرخرگي است . سياهرگ ها معمولاً نزديك تروسطحي تر از سرخرگ ها به پوست قرار دارند . خونريزي از سياهرگ ها آهسته وبه رنگ قرمز كبود است . بيشتر سياهرگ ها وقتي پاره مي شوند بر روي خود منقبض مي شوند تا از خارج شدن خون جلوگيري كنند با اين وجود خونريزي ازسياهرگ هاي بزرگ مثل سياهرگ هاي گردني مي تواند بسيار خطرناك و كشنده باشد.

3- خونريزي مويرگي: شايع ترين نوع خونريزي بوده و معمولاً به راحتي قابل كنترل است. در اغلب موارد اين خونريزي به وسيله تشكيل لخته خود به خودي يا اعمال كمي فشاركنترل مي گردد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

علايم خونريزي:

 1-تند شدن نبض:  درصورت شديد يا طولاني بودن خونريزي نبض به تدريج ضعيف ونخي شكل خواهد شد.

2-تند شدن تنفس:  درصورت شديد يا طولاني بودن خونريزي،تنفس تند وسطحي (كم عمق) خواهد شد.

 3-رنگ پريدگي،افزايش زمان پرشدگي مويرگي وسرد شدن پوست بيمار

 4-كاهش فشارخون

5-احساس سرما و احساس عطش يا تشنگي

 6-گشاد شدن مردمك ها

7-تغييرات سطح هوشياري

منبع:نجاتگرنوشته شده توسط مدیر سایت | لینک ثابت |

اگر مطالب این وبلاگ را دوست دارید و آن را دنبال می کنید به شما پیشنهاد می‌کنم این کار را با استفاده از خوراک انجام دهید تا درکنار اطلاع سریع از به‌روز رسانی وبلاگ بدون مراجعه به وبلاگ مطالب را بخوانید.
خوراک

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه امدادی خاتم الانبیاء(ص) می باشد . نقل مطلب با ذکر منبع بلامانع است

گروه امداد و نجات پایگاه مقاومت بسیج خاتم الانبیاء(ص) شیراز